Archidiecezja Poznanska
Kalendarz Wydarzen
Grudzień 21, 2014 (10:00)
Msza św. Caritas

Msza św. pod przewodnictwem Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Metropol...


Grudzień 21, 2014 (13:00)
Transmisja w TVP Polonia

50-lecie wydania Biblii Tysiąclecia. Msza św. pod przewodnictwem ks. pr...


Grudzień 25, 2014 (00:00 - 23:59)
Narodzenie Pańskie

Msza św. Pasterska pod przewodnictwem Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego...


ewangelia dnia
Oto Dziewica pocznie
i porodzi Syna,
któremu nadadzą imię
Emmanuel, to znaczy
Bóg z nami
mapa archidiecezji
Mapa archidiecezji
kalendarz
Listopad 2014 Grudzień 2014 Styczeń 2015
  Ni Po Wt Śr Cz Pi So
Tydzień 49 1 2 3 4 5 6
Tydzień 50 7 8 9 10 11 12 13
Tydzień 51 14 15 16 17 18 19 20
Tydzień 52 21 22 23 24 25 26 27
Tydzień 1 28 29 30 31
dzisiaj
18 Grudnia 2014
Czwartek
Imieniny obchodzą:
Bogusław, Gracjan,
Gracjana, Laurencja,
Wilibald, Wszemir
Do końca roku zostało 14 dni.
logowanie

XXV Archidiecezjalna Pielgrzymka do Argentyny i Brazylii

Archidiecezja Poznańska organizuje w listopadzie 2015 roku XXV Archidiecezjalną Pielgrzymkę do Argentyny i Brazylii – śladami papieża Franciszka. Zapraszamy do udziału w pielgrzymce zarówno kapłanów, jak i wiernych świeckich.

 

Przekazujemy kilka informacji na temat pielgrzymki:

Czytaj całość…

Biblioteka Wydziału Teologicznego ma nową siedzibę

Nuncjusz apostolski w Polsce oraz przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski dokonali uroczystego otwarcia nowego gmachu Biblioteki Wydziału Teologicznego w Poznaniu. To jedna z najstarszych bibliotek w Polsce. – Zbiory tej biblioteki sięgają wczesnego średniowiecza. Jest ona kontynuatorką biblioteki katedralnej, kapitulnej, spora część zbiorów pochodzi z biblioteki seminarium duchownego w Poznaniu, które w tym roku obchodziło 450 lat istnienia – mówił podczas uroczystości abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański odznaczył ks. Feliksa Lenorta, długoletniego dyrektora biblioteki i wydawnictwa wydziałowego, medalem „Optime Merito Archidioecesis Posnaniensis” – w najwyższym stopniu zasłużonemu dla archidiecezji poznańskiej.

Poświęcenia budynku dokonał nuncjusz apostolski w Polsce. – Święta Teresa z Avila mówiła: Czytaj dużo, a będziesz kierował samym sobą i innymi. Nie czytaj wcale, a inni tobą pokierują – mówił abp Celestino Migliore.

Budowa nowego gmachu była konieczna, ponieważ dotychczasowe pomieszczenia, zwłaszcza magazyny, nie gwarantowały zabezpieczenia cennych zbiorów. Wiele woluminów przechowywanych w magazynach zostało zniszczonych przez powódź i awarię miejskich wodociągów.
Prace budowlane rozpoczęto w 2013 r. według projektu przygotowanego przez pracownię architektoniczną APPIA z Poznania. Generalnym wykonawcą była firma budowlana SKANSKA SA. Inwestycja, której kosztorys przekroczył 16 mln zł, została w całości zrealizowana ze środków archidiecezji poznańskiej.
Powierzchnia całkowita budynku to bisko trzy tysiące metrów kwadratowych. Budynek ma sześć kondygnacji, a półki magazynowe mają ponad dwadzieścia kilometrów długości. Pomieszczenia posiadają wentylację umożliwiającą zabezpieczenie właściwego klimatu dla księgozbioru. Dwie czytelnie dostępne dla studentów umożliwią pracę na 50 stanowiskach z dostępem do książek i sieci internetowej.

 

Zapraszamy na fotoreportaż z uroczystości. 

Czytaj całość…

Kalendarz Liturgiczny Archidiecezji Poznańskiej

Na naszej stronie internetowej, w zakładce DUSZPASTERSTWO, pojawił się Kalendarz Liturgiczny Archidiecezji Poznańskiej na rok 2014/2015 do pobrania w pliku pdf. W kalendarzu znajdują się informacje dotyczące obchodów uroczystości, świąt i wspomnień liturgicznych, a także sigla czytań mszalnych.

Homilia Arcybiskupa Poznańskiego, Posłanie misyjne Magdaleny Plekan, 14.12.2014

Abp Stanisław Gądecki. Zawsze się radujcie. Posłanie misyjne Magdaleny Plekan, świeckiej misjonarki kombonianki poznańskiej (Poznań, Parafia pw. Pierwszych Polskich Męczenników – 14.12.2014).


Przebyliśmy już połowę naszej drogi adwentowej. Przeżywamy trzecią niedzielę Adwentu, której nazwa – Gaudete tj. „Radujcie się” – pochodzi od pierwszych słów antyfony mszalnej na wejście. Jest to zatem niedziela radości. 

W dniu dzisiejszym – zamiast adwentowych szat liturgicznych koloru fioletowego, kapłan przywdziewa ornat w kolorze różowym, który to kolor można nieraz dostrzec podczas wschodu słońca. Kolor ten wskazuje na bliskie nadejście Chrystusa, „Wschodzącego Słońca”.

Czytaj całość…

Posłanie na misje do Etiopii

W trzecią niedzielę Adwentu, 14 grudnia 2014 r., abp Stanisław Gądecki wręczył w Poznaniu krzyż misyjny i Biblię świeckiej misjonarce komboniance, Magdalenie Plekan, która w styczniu 2015 r. wyjedzie na dwa lata do Etiopii. Jej głównym zajęciem będzie, zgodnie z wykształceniem, praca w szpitalu, jako fizjoterapeutka. Będzie także angażować się w pracę duszpasterską. Jako studentka Magdalena Plekan bardzo aktywnie uczestniczyła w pracy Akademickiego Koła Misjologicznego (AKM) na UAM w Poznaniu. Pełniła też funkcję prezesa koła. W ramach organizowanych przez AKM doświadczeń misyjnych dwa razy pracowała w Afryce, na Cabo Verde (na zdjęciu), oraz dwa razy w sierocińcu na Górze Oliwnej w Jerozolimie. Po związaniu się z kombonianami uczestniczyła w doświadczeniu misyjnym w Ghanie. Posłanie miało miejsce jej w parafialnym kościele pw. Pierwszych Polskich Męczenników na os. Tysiąclecia w Poznaniu. W tym kościele, przed laty, misjonarka została ochrzczona.

Koncert adwentowy - Przygotujcie się na przychodzącego Pana

Zakład Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu zaprasza na Koncert adwentowy – Przygotujcie się na przychodzącego Pana. Poniedziałek, 15 grudnia 2014 r., godz. 19.00 Aula Nova, Plac Stefana Stuligrosza 1. W programie m.n.: śpiew gregoriański, J.S. Bach, F. Poulenc, M. Durufle, M. Surzyński. Czytaj całość…

Wydawnictwo Święty Wojciech poleca

Księga językowych porad Lamelii Szczęśliwej
Joanna Krzyżanek
Liczba stron: 152
Oprawa: twarda
Format: 210x270
Cena: 39,90
ISBN: 978-83-7516-706-1

To barwny, zabawny i intrygujący poradnik językowy, dzięki któremu będziecie mówili poprawnie. Dowiecie się również, co to znaczy: „mówi, co mu ślina na język przyniesie” i kiedy „ciągniemy kogoś za język”.
Czytaj całość…

Oświadczenie Rady Społecznej nt. dylematów demokracji, 11.12.2014

Oświadczenie Rady Społecznej przy Arcybiskupie Poznańskim na temat dylematów demokracji

Rada Społeczna przy Arcybiskupie Poznańskim obserwując toczącą się w różnych kierunkach debatę publiczną postanowiła zająć stanowisko w sprawie współczesnych dylematów demokracji.

1. Słowo „demokracja” pochodzi od dwóch greckich słów: demos (lud) – kratia (władza). Demokrację można więc określić, jako ludowładztwo. Oczywistość i prostota tego pojęcia nie powinny nasuwać poważniejszych wątpliwości. Jednak trwające już parę tysięcy lat doświadczenie demokracji pokazuje, że towarzyszą jej poważne problemy. Mają one charakter organizacyjno- formalny oraz merytoryczny związany z istotą i celem demokracji.  Czytaj całość…

Poznański dodatek magazynu "Wzrastanie"

Począwszy od grudnia 2014 r. pod okiem członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży wydawany jest poznański dodatek miesięcznika "Wzrastanie". Pierwszy numer trafi do wszystkich parafii naszej archidiecezji w bieżącym tygodniu. Zachęcamy księży proboszczów oraz księży duszpasterzy młodzieży by zapoznali się z miesięcznikiem i zdecydowali o ilości egzemplarzy zamawianych na parafię. Ilość egzemplarzy prosimy przekazać za pośrednictwem kolporterów "Przewodnika katolickiego".
Miesięcznik "Wzrastanie" to świetna lektura na spotkania w grupach młodzieżowych.

Zachęcamy wszystkich do współtworzenia dodatku. Na informacje o ciekawych wydarzeniach, akcjach, o tym, co dzieje się w grupach, parafiach, środowiskach redakcja czeka pod adresem: Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć