Archidiecezja Poznanska
Kalendarz Wydarzen
Listopad 29, 2014 (15:30 - 16:00)
Inauguracja Roku Życia Konsekrowanego

Uprzejmie zapraszamy na uroczyste rozpoczęcie w Archidiecezji Roku Życi...


Listopad 30, 2014 (11:00)
Wprowadzenie relikwii św. Mateusza

Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Seniora Zdzisława Fortuniaka, połąc...


Listopad 30, 2014 (11:00)
Inauguracja Katechumenatu Dorosłych

Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Grzegorza Balcerka. Niedziela, 30 l...


Listopad 30, 2014 (12:30)
Poświęcenie organów w Wolsztynie

Msza św. pod przewodnictwem Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Metropol...


Listopad 30, 2014 (20:00)
Spotkanie DA Winiary

Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Damiana Bryla dla Duszpasterstwa Ak...


yt.jpg

 

ewangelia dnia
Będą znaki na
słońcu, księżycu i
gwiazdach, a na
ziemi trwoga narodów
bezradnych wobec
szumu morza i jego
nawałnicy. Wtedy
ujrzą Syna
Człowieczego
mapa archidiecezji
Mapa archidiecezji
kalendarz
Październik 2014 Listopad 2014 Grudzień 2014
  Ni Po Wt Śr Cz Pi So
Tydzień 44 1
Tydzień 45 2 3 4 5 6 7 8
Tydzień 46 9 10 11 12 13 14 15
Tydzień 47 16 17 18 19 20 21 22
Tydzień 48 23 24 25 26 27 28 29
Tydzień 49 30
dzisiaj
27 Listopada 2014
Czwartek
Imieniny obchodzą:
Damazy, Dominik,
Leonard,
Maksymilian, Oda,
Stojgniew, Walery,
Wirgiliusz
Do końca roku zostało 35 dni.
logowanie

Zmarła Dr Wanda Błeńska, opiekunka trędowatych

Dr Wanda Błeńska, lekarka i misjonarka, która poświęciła swe życie służbie chorym na trąd, zmarła w swoim domu w Poznaniu 27 listopada 2014 r. Miała 103 lata. „Pokochałam ten kraj i tych ludzi” – mówiła o Ugandzie, gdzie pracowała przez ponad 40 lat. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w przyszłym tygodniu.
Dr Wanda Błeńska stanowi syntezę wszystkich energii misyjnych Poznania, była „ikoną życia misyjnego” – mówi o zmarłej abp Stanisław Gądecki.
Wanda Błeńska urodziła się 30 października 1911 r. w Poznaniu. W 1934 r. uzyskała dyplom lekarski na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego. Po II wojnie światowej, w której uczestniczyła jako żołnierz Armii Krajowej, uzyskała dyplom Instytutu Medycyny Tropikalnej i Higieny na Uniwersytecie w Liverpoolu.
W 1950 r. wyjechała do Ugandy, gdzie w Bulubie nad jeziorem Victoria przez ponad 40 lat ofiarnie oddawała się służbie chorym, zwłaszcza trędowatym. Dzięki poznańskiej lekarce tamtejsza placówka sióstr franciszkanek zyskała światową sławę i nosi imię Wandy Błeńskiej.
Od papieża Jana Pawła II dr Błeńska otrzymała najwyższe odznaczenie przyznawane świeckim zaangażowanym w życie Kościoła, Order Świętego Sylwestra. Była honorową obywatelką Ugandy i miasta Poznania. W stolicy Wielkopolski działa Szkoła Społeczna im. dr Wandy Błeńskiej, a w Niepruszewie Zespół Szkolno-Przedszkolny jej imienia.

Sztafeta Świętego Floriana propaguje dobre uczynki

„Przekaż dobro” – apelują autorzy projektu ewangelizacyjnego pod nazwą Sztafeta Świętego Floriana z Poznania. Mają nadzieję, że dotrze ona do wielu miejsc świata. Jako pierwszy Kartę Floriana, która jest symbolem akcji, otrzymał papież Franciszek podczas audiencji na placu św. Piotra (na zdjęciu).


Sztafeta Floriana to sposób na budzenie relacji dobroci i więzi między ludźmi. Każdy kto podejmuje sztafetę, zobowiązuje się poświęcić swój czas i zrobić coś dobrego dla drugiego. Symbolem sztafety jest karta, która przechodząc z rąk do rąk przy każdym dobrym czynie mobilizować będzie kolejną osobę do przekazywania dobroci.

 

Każdy, kto otrzyma kartę, może na stronie internetowej sztafetafloriana.pl opisać historię dobrego uczynku, którym został obdarowany. Sztafeta Świętego Floriana rozpoczyna się w 1 niedzielę Adwentu i ma nas zaprowadzić na spotkanie z papieżem w Krakowie – mieście św. Floriana – w 2016 roku, Organizatorem jest parafia pw. Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana w Poznaniu.

Czytaj całość…

Radio Emaus zaprasza

"Zaskoczony wiarą" to tytuł spotkania z Maciejem Biskupem OP, przeorem  klasztoru i proboszczem parafii św. Dominika w Szczecinie, autorem książek "Ocalić w sercu" oraz "Zaskoczony wiarą. Między Jerychem a Jerozolimą". Rozmowę z autorem o "pielgrzymowaniu wiary" poprowadzi Szymon Bojdo, dziennikarz Radia Emaus. Spotkanie odbędzie się we wtorek, 2 grudnia o godz, 19 w kawiarni Cafe Misja przy ul. Gołębiej 1 w Poznaniu.

X Forum Wielkopolskich Konserwatorów Papieru i Skóry

Archiwum Państwowe w Poznaniu oraz Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu zapraszają na X Forum Wielkopolskich Konserwatorów Papieru i Skóry, które odbędzie się pod patronatem J.E. abpa Stanisława Gądeckiego, Metropolity Poznańskiego. Tematem jubileuszowego wydarzenia będzie "Opracowanie i konserwacja ksiąg konsystorskich z początku XV w. z Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu". Wydarzenie odbędzie się w piątek, 5 grudnia br. w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu (ul. ks. Ignacego Posadzego 2). Początek o godz. 10:00. Szczegółowy program dostępny w dalszej treści. Czytaj całość…

Targi Sakralia

Międzynarodowe Targi Poznańskie zapraszają na Targi Wyposażenia Kościołów, Przedmiotów Liturgicznych i Dewocjonaliów SAKRALIA, które odbędą się w Poznaniu od 26 do 28 listopada. Wizyta na targach będzie dla uczestniczących w nich duchownych i świeckich osób odpowiedzialnych za inwestycje w parafiach i zakonach szansą na spore oszczędności.

Czytaj całość…

Homilia Arcybiskupa Poznańskiego, Wychowawcy Ojczyzny, 9.11.2014

Abp Stanisław Gądecki. Wychowawcy Ojczyzny. Dzień modlitw o kanonizację Błogosławionych i beatyfikację Sług Bożych pochodzących z Archidiecezji Poznańskiej (Katedra Poznańska - 9.11.2014).

 

W pierwszą niedzielę listopada, przypadającą po uroczystości Wszystkich Świętych, modlimy się każdego roku o kanonizację błogosławionych oraz beatyfikację świadków wiary, pochodzących z Archidiecezji Poznańskiej. Czynimy tak w przekonaniu, że nie wolno nam zaprzepaścić tego ogromnego dziedzictwa duchowego naszych ziomków, którzy – przez doskonałe zjednoczenie z Chrystusem –  pozostawili nam wzór życia chrześcijańskiego, stając się prawdziwymi wychowawcami naszej  Ojczyzny.

Czytaj całość…

Rekolekcje adwentowe w milczeniu

Szkoła Formacji Duchowej zaprasza dorosłych i starszą młodzież na adwentowe rekolekcje "Radość bycia w Kościele". Rekolekcje przeżywane w milczeniu /w klimacie duchowości ignacjańskiej/ poprowadzi ks. dr Tomasz Siuda z Dzieła Biblijnego.

Termin i miejsce: 12-14 grudnia 2014, Dom rekolekcyjny św. Józefa, ul. Sióstr Misjonarek 10, 61-680 Poznań (MORASKO). Czytaj całość…

Wydawnictwo Świętego Wojciecha zaprasza na spotkanie

Wydawnictwo Świętego Wojciecha serdecznie zaprasza na spotkanie poświęcone rozwijaniu własnej kariery zawodowej w oparciu o wartości chrześcijańskie i nauczanie św. Josemaríi Escrivy de Balaguer. Odbędzie się ono 25 listopada, o godz. 19.00 w poznańskiej kawiarni Cafe Misja, ul. Gołębia 1. Tematem spotkania będzie przesłanie: Czytaj całość…

Europejskie Spotkanie Młodych w Pradze

Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej jak co roku organizuje transport na Europejskie Spotkanie Młodych Taize. W tym roku młodzież zaproszona jest do Pragi. Przejazd wraz z ubezpieczeniem kosztuje 170 złotych. Udział w kosztach za uczestnictwo wynosi podobnie jak w zeszłym roku 55 euro. Europejskie Spotkanie Młodych w Pradze będzie trwało od poniedziałku 29 grudnia 2014 do piątku 2 stycznia 2015. Uczestnicy spotkania będą przyjęci przez mieszkańców Pragi i pobliskich miejscowości lub w miejscach wspólnego zakwaterowania (np. salach parafialnych, szkolnych lub w salach gimnastycznych). Zapisy na Europejskie Spotkanie Młodych możliwe są przez punkty przygotowań, których dane podane są na stronie internetowej DM Jordan www.jordan-poznan.pl a także na stronie Wspólnoty Taize www.taize.fr/pl