Archidiecezja Poznanska
Kalendarz Wydarzen
Lipiec 3, 2015 (11:15)
Msza dla chorych w Wieleniu

Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Grzegorza Balcerka, podczas odpustu...


Lipiec 5, 2015 (11:15)
10. rocznica koronacji figury Matki Bożej w Wieleniu

Msza św. pod przewodnictwem Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Metropol...


Lipiec 6, 2015 (08:00)
81. Poznańska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

Msza św. pod przewodnictwem Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Metropol...


Lipiec 12, 2015 (10:00)
IV. Dekalog 966 + 2016

Msza św. pod przewodnictwem Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Metropol...


Sierpień 23, 2015 (10:00)
V. Dekalog 966 + 2016

Msza św. pod przewodnictwem Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Metropol...


Wrzesień 1, 2015 (10:00 - 12:00)
Poświęcenie Gimnazjum i Liceum przy ul. Głogowskiej

Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, poświęci odnowiony...


ewangelia dnia
Czemu bojaźliwi
jesteście ludzie
małej wiary
mapa archidiecezji
Mapa archidiecezji
kalendarz
Czerwiec 2015 Lipiec 2015 Sierpień 2015
  Ni Po Wt Śr Cz Pi So
Tydzień 27 1 2 3 4
Tydzień 28 5 6 7 8 9 10 11
Tydzień 29 12 13 14 15 16 17 18
Tydzień 30 19 20 21 22 23 24 25
Tydzień 31 26 27 28 29 30 31
dzisiaj
1 Lipca 2015
Środa
Imieniny obchodzą:
Aaron, Bogusław,
Halina, Klarysa,
Marian, Niegosława,
Teobald
Do końca roku zostało 184 dni.
logowanie

Staromiejskie koncerty organowe w farze poznańskiej

Zapraszamy do fary poznańskiej na wyjątkowy cykl koncertowy, który od ponad 20 lat przyciąga na Stare Miasto sporą liczbę miłośników muzyki organowej. Instrument wielkiego mistrza i wielcy mistrzowie instrumentu - te słowa wystarczą jako zachęta do spędzenia wieczoru ze sztuką. W czwartkowe letnie wieczory rozbrzmiewają arcydzieła muzyki organowej i kameralnej w wykonaniu słynnych polskich i zagranicznych organistów. W tegorocznym cyklu wystąpią m. in. Eric Lebrun, Hans Fagius, Matthias Mück, Mario Cifferi.
Artyści są naprawdę wybitni - warto posłuchać ich interpretacji. Wizyta w Farze opłaci się zwłaszcza w upalne dni lata - wieczór w przyjemnie chłodnej Farze daje wytchnienie, a muzyka relaksuje. Wstęp wolny. Czytaj całość…

Oświadczenie w sprawie gry miejskiej o trzech hostiach

Arcybiskup Stanisław Gądecki zwrócił się do Eucharystycznego Ruchu Młodych z prośbą o natychmiastowe wstrzymanie propagowania gry miejskiej na temat legendy o trzech hostiach aż do wyjaśnienia wszelkich wątpliwości co do przekazywanych w niej treści. Zdaniem Metropolity Poznańskiego podobna gra miejska w żaden sposób nie może utrwalać antysemickich stereotypów i powinna być przygotowana we współpracy z referatem dialogu międzyreligijnego Kurii Metropolitalnej.
ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik Kurii

 

TUTAJ znajdziesz tekst przygotowanego przez Kurię Metropolitalną w Poznaniu wyjaśnienia historii, która leży u źródeł powstania kościołów na tzw. Trakcie Eucharystycznym.

Kard. Dominik Duka przewodniczył uroczystościom Świętych Piotra i Pawła

Gdy uświadamiamy sobie znaczenie Poznania w historii Polski, to rozumiemy, że poświęcenie katedry książętom apostolskim Piotrowi i Pawłowi, jest wielce znaczącym symbolem i gestem – podkreślił kard. Dominik Duka podczas uroczystości patronalnych ku czci Świętych Apostołów Piotra i Pawła w katedrze poznańskiej. – Dziękuję za przybycie do Poznania po śladach księżnej Dąbrówki, która przyniosła nam zalążek chrześcijańskiej wiary, po śladach świętego Wojciecha, który umocnił wiarę na naszych ziemiach – mówił na zakończenie liturii Arcybiskup Stanisław Gądecki. Zapraszamy na fotoreportaż Waldemara Wylegalskiego z katedry poznańskiej. Czytaj całość…

Prymas Czech oddał hołd ofiarom Poznańskiego Czerwca

Powstanie w Poznaniu w 1956 roku, tak jak i powstanie na Węgrzech, było dla nas wielką nadzieją – powiedział kard. Dominik Duka podczas wizyty z okazji święta patronalnego najstarszej katedry na ziemiach polskich. Prymas Czech oddał hołd ofiarom Poznańskiego Czerwca 1956 roku.
Kard. Duka przebywał w Poznaniu na zaproszenie abp. Stanisława Gądeckiego w związku z uroczystościami ku czci świętych apostołów Piotra i Pawła, patronów katedry i miasta. Zdaniem arcybiskupa praskiego, Poznańskie Krzyże przypominają, iż tylko tam, gdzie naród potrafi przekroczyć wszelkie trudności, może mieć nadzieję na przyszłość.
Na zakończenie wizyty w Poznaniu 29 czerwca 2015 r. prymas Czech złożył wiązankę kwiatów pod pomnikiem Poznańskiego Czerwca na pl. A. Mickiewicza. Arcybiskup praski pragnął w ten sposób oddać hołd wszystkim, dzięki którym było możliwe „odzyskanie prawdziwej wolności narodów Europy środkowej i wschodniej”. Fot. © Zdzisław Nowicki.

Nagrody Arcybiskupa Poznańskiego za Zasługi dla Kultury Chrześcijańskiej

Poeta „codziennej ludzkiej solidarności”, Roman Bąk, i inżynier Kazimierz Ratajczak, budowniczy kościołów, otrzymali od Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Metropolity Poznańskiego, tegoroczne Nagrody za Zasługi dla Kultury Chrześcijańskiej. Uroczystość odbyła się 29 czerwca 2015 r. w Sali Pompejańskiej rezydencji arcybiskupów poznańskich.
Laudację twórczości Romana Bąka wygłosiła prof. Bożena Chrząstowska, która określiła eseistę poetą codziennej ludzkiej solidarności, zwyczajnie wiernym dobrym sprawom. Prof. Tomasz Łodygowski z Politechniki Poznańskiej przedstawił osobowość inż. Kazimierza Ratajczaka, zaangażowanego przez lata w budowę kilku kościołów w Archidiecezji Poznańskiej, rewitalizację cennych zabytków i budowę Biblioteki Wydziału Teologicznego.

Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła - nieszpory

Abp Stanisław Gądecki przewodniczył w katedrze poznańskiej nieszporom w wigilię uroczystości Świętych Piotra i Pawła 28 czerwca 2015 r. „Pan Jezus, który pozwalał dojrzewać apostołom, pozwala i nam dojrzewać, i dlatego doświadczając naszych niedoskonałości, nie zniechęcajmy się, wołajmy o łaskę, wołajmy o wsparcie, bo życie z Jezusem to jest droga, którą szli przed nami wielcy apostołowie Piotr i Paweł” – mówił w homilii bp Damian Bryl. Podczas nieszporów metropolita poznański wręczył nagrody „Optime Merito Archidioecesis Posnaniensis”, w najwyższym stopniu zasłużonym dla archidiecezji poznańskiej, osobom zaangażowanym w działalność charytatywną, ewangelizacyjną i duszpasterską w parafiach archidiecezji. Czytaj całość…

XXIV Archidiecezjalna Pielgrzymka do Sanktuariów Maryjnych w Hiszpanii i Francji

Archidiecezja Poznańska organizuje kolejną XXIV Archidiecezjalną Pielgrzymkę do Sanktuariów Maryjnych w Hiszpanii i Francji, w dniach od 4 do 11 października 2015 roku. Zapraszamy do udziału w pielgrzymce zarówno kapłanów, jak i wiernych świeckich. Przekazujemy kilka informacji na temat pielgrzymki:

Czytaj całość…

Widowisko "Husaria pod Gnieznem" - fotoreportaż

Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, 26 czerwca 2015 r. wziął udział w premierze widowiska plenerowego "Husaria pod Gnieznem". Zapraszamy na krótki fotoreportaż z Murowanej Gośliny. Czytaj całość…

81. Poznańska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, będzie przewodniczył Mszy św. na rozpoczęcie 81. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Pielgrzymi wyruszą 3 lipca z Czarnkowa, 5 lipca z Buku, Opalenicy, Grodziska Wlkp. i Kościana, 6 lipca z Poznania, 7 lipca z Leszna i 8 lipca z Pudliszek. Poznańska inauguracja pielgrzymki z udziałem Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego w poniedziałek, 6 lipca 2015, o godz. 8, w katedrze. Więcej na stronie www.pielgrzymka.archpoznan.pl

 

Radio Emaus zaprasza na transmisje pielgrzymkowe: Msza św. na rozpoczęcie w katedrze poznańskiej, Msza św. w Kotłowie 10 lipca o godz. 13, Msza św. na Jasnej Górze 5 lipca o godz. 16. Studio pielgrzymkowe: relacje z trasy od 6 do 14 lipca o godz. 21:15. Zapraszamy także na pielgrzymkę duchową podczas Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.

Czytaj całość…