Archidiecezja Poznanska
Kalendarz Wydarzen
Listopad 24, 2017 (18:30)
Koncert muzyki baroku Ameryki Hiszpańskiej

W piątek 24 listopada 2017 r. na Wydziale Teologicznym UAM w Poznaniu o...


Listopad 25, 2017 (18:30)
Modlitwa w drodze na ŚDM w Panamie

W drodze na kolejne Światowe Dni Młodzieży pragniemy zaprosić na wyjątk...


Listopad 25, 2017 (19:00)
Poświęcenie kaplicy pw. św. Moniki

Msza św. pod przewodnictwem Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Metropol...


Listopad 26, 2017 (00:00 - 23:59)
Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Grzegorza Balcerka z okazji święta ...


Listopad 26, 2017 (12:00)
150-lecie parafii w Rawiczu

Msza św. pod przewodnictwem Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Metropol...


Listopad 26, 2017 (13:00)
Transmisja w TVP Polonia ze Swarzędza

Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Damiana Bryla transmitowana na cały...


Listopad 27, 2017 (11:00)
Konferencja prasowa nt. projektu misyjnego na 1050-lecie biskupstwa

W konferencji udział wezmą: o. Marian Lis OMI, dyrektor Prokury Misyjne...


Listopad 27, 2017 (18:00)
3. rocznica śmierci dr Wandy Błeńskiej

Msza św. w 3 rocznicę śmierci doktor Wandy Błeńskiej, poznańskiej świec...


Grudzień 17, 2017 (13:00)
Transmisja w TVP Polonia z Szamotuł

Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Zdzisława Fortuniaka transmitowana ...


 

ewangelia dnia
Wtedy ujrzą Syna
Człowieczego,
nadchodzącego w
obłoku z wielką mocą
i chwałą. A gdy się
to dziać zacznie,
nabierzcie ducha i
podnieście głowy,
ponieważ zbliża się
wasze odkupienie
mapa archidiecezji
Mapa archidiecezji
kalendarz
Październik 2017 Listopad 2017 Grudzień 2017
  Ni Po Wt Śr Cz Pi So
Tydzień 44 1 2 3 4
Tydzień 45 5 6 7 8 9 10 11
Tydzień 46 12 13 14 15 16 17 18
Tydzień 47 19 20 21 22 23 24 25
Tydzień 48 26 27 28 29 30
dzisiaj
24 Listopada 2017
Piątek
Imieniny obchodzą:
Dobrosław, Emilia,
Emma, Flora,
Franciszek, Gerard,
Gerarda, Gerhard,
Jan, Mina, Pęcisław,
Protazy
Do końca roku zostało 38 dni.
logowanie

Oświadczenie Rady Społecznej w związku z wyborami do Parlamentu Europejskiego, 29.4.2009

Oświadczenie Rady Społecznej przy Arcybiskupie Metropolicie Poznańskim w związku z wyborami do Parlamentu Europejskiego

W ustrojach demokratycznych obywatele sprawują władzę za pośrednictwem wybranych przez siebie przedstawicieli. Tylko wyjątkowo, w sprawach o szczególnym znaczeniu, decydują bezpośrednio w referendum. Podobne zasady obowiązują w strukturach ponadnarodowych skupiających - tak, jak Unia Europejska - państwa demokratyczne.

Wybrani przedstawiciele decydują w sprawach dotyczących dobra wspólnego, z którym związane jest dobro poszczególnych ludzi. Dlatego moralnym obowiązkiem obywateli jest nie tylko uczestnictwo w wyborach, ale także dołożenie starań, aby wybrane zostały osoby dające największe gwarancje osiągnięcia owego dobra wspólnego i rzeczywistego dobra osobowego.

Powyższe problemy poruszane już były w poprzednich oświadczeniach Rady (chodzi tu zwłaszcza o "Oświadczenie w kwestii udziału katolików w życiu publicznym" z dnia 7 czerwca 2005 r. oraz o "Oświadczenie w kwestii dialogu publicznego" z dnia 8 października 2007 r.; zobacz www.archpoznan.pl).

Nie jest łatwo wyróżnić kandydatów spełniających postulowane w tych oświadczeniach wymogi. Współczesne metody socjotechniczne, sposoby prowadzenia kampanii wyborczej przy użyciu często populistycznych haseł zniekształcają prawdę o kandydatach lub nie mówią o nich wszystkiego. Wyborcy powinni to mieć na uwadze i starać się samodzielnie dokonywać ocen na podstawie własnych obserwacji.

Chodzi bowiem o to, aby wybrane zostały osoby, które potrafią oddzielić rzeczywiste, trwałe dobro Ojczyzny od bieżącego interesu jakiegoś ugrupowania politycznego czy - tym bardziej - korzyści osobistych. Z tego punktu widzenia najważniejsze są walory etyczne kandydata oraz jego kwalifikacje merytoryczne.

Pomocą w poznaniu tych cech mogą być między innymi fakty z życia kandydata, jego poziom intelektualny, wykształcenie, doświadczenie zawodowe, a zwłaszcza osiągnięcia w działalności publicznej. Tylko bowiem osoby wyróżniające się wysokimi walorami moralnymi i dobrym przygotowaniem merytorycznym mogą zwiększać nadzieję, że ich wybór będzie służyć prawdziwemu dobru obywateli.

Są to sprawy tak podstawowe, iż warto do nich wracać. Różne wybory powszechne organizowane są bowiem stosunkowo często, a najbliższe odbędą się w czerwcu 2009 r. do Parlamentu Europejskiego. Organ ten podejmuje decyzje dotyczące całej Unii Europejskiej, a więc także Polski. Jego rola w systemie organów Unii Europejskiej staje się coraz ważniejsza, a jego wpływ na prawodawstwo krajowe coraz mocniejszy. Jaki on będzie zależy od ludzi wchodzących w skład "Europarlamentu". Nie można przeto lekceważyć tych wyborów i każdy obywatel powinien w nich uczestniczyć by wybrani posłowie reprezentowali najszersze kręgi naszego społeczeństwa.

Od polskich posłów powinno się wymagać, aby oprócz zabiegów o rozwój gospodarczy, starali się umacniać w Europie wartości stanowiące jej kulturowe korzenie. Na forum Parlamentu Europejskiego powinni oni wskazywać na potrzebę szacunku dla nieprzemijających walorów uniwersalnych zasad moralności chrześcijańskiej. Na tym forum polscy przedstawiciele, chociaż wysunięci przez poszczególne ugrupowania partyjne mają zabiegać o dobro całej Polski i reprezentować wszystko to, co nas pozytywnie wyróżnia wśród narodów europejskich. Są to bowiem niezbędne warunki pozwalające budować prawdziwą wspólnotę narodów europejskich i oddalić pojawiające się niebezpieczeństwa degradacji kulturowej naszego kontynentu (szerzej na ten temat Rada wypowiedziała się w swoim "Oświadczeniu w sprawie współczesnych dylematów edukacji szkolnej" z dnia 28 sierpnia 2003 r., zobacz www.archpoznan.pl).

29.04.2009

Podpisali:

Prof. dr hab. B. Gruchman - przewodniczący, prof. dr hab. J. Węglarz - wiceprzewodniczący, prof. dr hab. Czesław Błaszak. dr Sz. Cofta, ks. prał. dr P. Deskur - sekretarz, prof. dr hab. J. Gadzinowski, prof. dr hab. Tomasz Jasiński, prof. dr hab. Andrzej Legocki, prof. dr hab. W. Łączkowski, adw. A. Marcinkowski, prof. dr hab. R. Słowiński, mgr G. Ziółkowska.