Archidiecezja Poznanska
Kalendarz Wydarzen
Sierpień 3, 2017 (11:00)
Spotkanie proboszczów

Od kilku lat gromadzimy się w poznańskim kościele św. Jana Vianneya na ...


Sierpień 13, 2017 (12:00)
250-lecie kościoła w Mieszkowie

Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Damiana Bryla z okazji 250-lecia po...


Sierpień 13, 2017 (13:00)
Transmisja w TVP Polonia

Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Grzegorza Balcerka z Sanktuarium Na...


Sierpień 15, 2017 (00:00 - 23:59)
Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Święto Matki Bożej Zielnej.


Sierpień 15, 2017 (11:45)
Uroczystości odpustowe w Kodniu

Msza św. pod przewodnictwem Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Metropol...


Sierpień 19, 2017 (11:00)
Metropolitalny Kongres Trzeźwości

Msza św. pod przewodnictwem Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Metropol...


Sierpień 26, 2017 (00:00 - 23:59)
Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej

Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, weźmie udział w ur...


Sierpień 31, 2017 (11:00)
Odpust w Górce Duchownej

Msza św. pod przewodnictwem Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Metropol...


Wrzesień 3, 2017 (11:00)
Dożynki ogólnopolskie na Jasnej Górze

Msza św. pod przewodnictwem Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Metropol...


 
slowa1.jpg

ewangelia dnia
Zbierzcie najpierw
chwast i powiążcie
go w snopki na
spalenie; pszenicę
zaś zwieźcie do mego
spichlerza
mapa archidiecezji
Mapa archidiecezji
kalendarz
Czerwiec 2017 Lipiec 2017 Sierpień 2017
  Ni Po Wt Śr Cz Pi So
Tydzień 26 1
Tydzień 27 2 3 4 5 6 7 8
Tydzień 28 9 10 11 12 13 14 15
Tydzień 29 16 17 18 19 20 21 22
Tydzień 30 23 24 25 26 27 28 29
Tydzień 31 30 31
dzisiaj
23 Lipca 2017
Niedziela
Imieniny obchodzą:
Apolinary, Bogna,
Żelisław
Do końca roku zostało 162 dni.
logowanie

Oświadczenie Rady Społecznej w związku z wyborami do Parlamentu Europejskiego, 29.4.2009

Oświadczenie Rady Społecznej przy Arcybiskupie Metropolicie Poznańskim w związku z wyborami do Parlamentu Europejskiego

W ustrojach demokratycznych obywatele sprawują władzę za pośrednictwem wybranych przez siebie przedstawicieli. Tylko wyjątkowo, w sprawach o szczególnym znaczeniu, decydują bezpośrednio w referendum. Podobne zasady obowiązują w strukturach ponadnarodowych skupiających - tak, jak Unia Europejska - państwa demokratyczne.

Wybrani przedstawiciele decydują w sprawach dotyczących dobra wspólnego, z którym związane jest dobro poszczególnych ludzi. Dlatego moralnym obowiązkiem obywateli jest nie tylko uczestnictwo w wyborach, ale także dołożenie starań, aby wybrane zostały osoby dające największe gwarancje osiągnięcia owego dobra wspólnego i rzeczywistego dobra osobowego.

Powyższe problemy poruszane już były w poprzednich oświadczeniach Rady (chodzi tu zwłaszcza o "Oświadczenie w kwestii udziału katolików w życiu publicznym" z dnia 7 czerwca 2005 r. oraz o "Oświadczenie w kwestii dialogu publicznego" z dnia 8 października 2007 r.; zobacz www.archpoznan.pl).

Nie jest łatwo wyróżnić kandydatów spełniających postulowane w tych oświadczeniach wymogi. Współczesne metody socjotechniczne, sposoby prowadzenia kampanii wyborczej przy użyciu często populistycznych haseł zniekształcają prawdę o kandydatach lub nie mówią o nich wszystkiego. Wyborcy powinni to mieć na uwadze i starać się samodzielnie dokonywać ocen na podstawie własnych obserwacji.

Chodzi bowiem o to, aby wybrane zostały osoby, które potrafią oddzielić rzeczywiste, trwałe dobro Ojczyzny od bieżącego interesu jakiegoś ugrupowania politycznego czy - tym bardziej - korzyści osobistych. Z tego punktu widzenia najważniejsze są walory etyczne kandydata oraz jego kwalifikacje merytoryczne.

Pomocą w poznaniu tych cech mogą być między innymi fakty z życia kandydata, jego poziom intelektualny, wykształcenie, doświadczenie zawodowe, a zwłaszcza osiągnięcia w działalności publicznej. Tylko bowiem osoby wyróżniające się wysokimi walorami moralnymi i dobrym przygotowaniem merytorycznym mogą zwiększać nadzieję, że ich wybór będzie służyć prawdziwemu dobru obywateli.

Są to sprawy tak podstawowe, iż warto do nich wracać. Różne wybory powszechne organizowane są bowiem stosunkowo często, a najbliższe odbędą się w czerwcu 2009 r. do Parlamentu Europejskiego. Organ ten podejmuje decyzje dotyczące całej Unii Europejskiej, a więc także Polski. Jego rola w systemie organów Unii Europejskiej staje się coraz ważniejsza, a jego wpływ na prawodawstwo krajowe coraz mocniejszy. Jaki on będzie zależy od ludzi wchodzących w skład "Europarlamentu". Nie można przeto lekceważyć tych wyborów i każdy obywatel powinien w nich uczestniczyć by wybrani posłowie reprezentowali najszersze kręgi naszego społeczeństwa.

Od polskich posłów powinno się wymagać, aby oprócz zabiegów o rozwój gospodarczy, starali się umacniać w Europie wartości stanowiące jej kulturowe korzenie. Na forum Parlamentu Europejskiego powinni oni wskazywać na potrzebę szacunku dla nieprzemijających walorów uniwersalnych zasad moralności chrześcijańskiej. Na tym forum polscy przedstawiciele, chociaż wysunięci przez poszczególne ugrupowania partyjne mają zabiegać o dobro całej Polski i reprezentować wszystko to, co nas pozytywnie wyróżnia wśród narodów europejskich. Są to bowiem niezbędne warunki pozwalające budować prawdziwą wspólnotę narodów europejskich i oddalić pojawiające się niebezpieczeństwa degradacji kulturowej naszego kontynentu (szerzej na ten temat Rada wypowiedziała się w swoim "Oświadczeniu w sprawie współczesnych dylematów edukacji szkolnej" z dnia 28 sierpnia 2003 r., zobacz www.archpoznan.pl).

29.04.2009

Podpisali:

Prof. dr hab. B. Gruchman - przewodniczący, prof. dr hab. J. Węglarz - wiceprzewodniczący, prof. dr hab. Czesław Błaszak. dr Sz. Cofta, ks. prał. dr P. Deskur - sekretarz, prof. dr hab. J. Gadzinowski, prof. dr hab. Tomasz Jasiński, prof. dr hab. Andrzej Legocki, prof. dr hab. W. Łączkowski, adw. A. Marcinkowski, prof. dr hab. R. Słowiński, mgr G. Ziółkowska.