Archidiecezja Poznanska
Kalendarz Wydarzen
Listopad 24, 2017 (18:30)
Koncert muzyki baroku Ameryki Hiszpańskiej

W piątek 24 listopada 2017 r. na Wydziale Teologicznym UAM w Poznaniu o...


Listopad 25, 2017 (18:30)
Modlitwa w drodze na ŚDM w Panamie

W drodze na kolejne Światowe Dni Młodzieży pragniemy zaprosić na wyjątk...


Listopad 25, 2017 (19:00)
Poświęcenie kaplicy pw. św. Moniki

Msza św. pod przewodnictwem Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Metropol...


Listopad 26, 2017 (00:00 - 23:59)
Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Grzegorza Balcerka z okazji święta ...


Listopad 26, 2017 (12:00)
150-lecie parafii w Rawiczu

Msza św. pod przewodnictwem Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Metropol...


Listopad 26, 2017 (13:00)
Transmisja w TVP Polonia ze Swarzędza

Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Damiana Bryla transmitowana na cały...


Listopad 27, 2017 (11:00)
Konferencja prasowa nt. projektu misyjnego na 1050-lecie biskupstwa

W konferencji udział wezmą: o. Marian Lis OMI, dyrektor Prokury Misyjne...


Listopad 27, 2017 (18:00)
3. rocznica śmierci dr Wandy Błeńskiej

Msza św. w 3 rocznicę śmierci doktor Wandy Błeńskiej, poznańskiej świec...


Grudzień 17, 2017 (13:00)
Transmisja w TVP Polonia z Szamotuł

Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Zdzisława Fortuniaka transmitowana ...


 

ewangelia dnia
Wtedy ujrzą Syna
Człowieczego,
nadchodzącego w
obłoku z wielką mocą
i chwałą. A gdy się
to dziać zacznie,
nabierzcie ducha i
podnieście głowy,
ponieważ zbliża się
wasze odkupienie
mapa archidiecezji
Mapa archidiecezji
kalendarz
Październik 2017 Listopad 2017 Grudzień 2017
  Ni Po Wt Śr Cz Pi So
Tydzień 44 1 2 3 4
Tydzień 45 5 6 7 8 9 10 11
Tydzień 46 12 13 14 15 16 17 18
Tydzień 47 19 20 21 22 23 24 25
Tydzień 48 26 27 28 29 30
dzisiaj
24 Listopada 2017
Piątek
Imieniny obchodzą:
Dobrosław, Emilia,
Emma, Flora,
Franciszek, Gerard,
Gerarda, Gerhard,
Jan, Mina, Pęcisław,
Protazy
Do końca roku zostało 38 dni.
logowanie

Oświadczenie Rady Społecznej w związku z Europejskim Spotkaniem Młodych, 29.10.2009

Oświadczenie Rady Społecznej przy Arcybiskupie Poznańskim w związku z Europejskim Spotkaniem Młodych

1. Jednym z najistotniejszych wyzwań współczesności staje się poszukiwanie skutecznych dróg budowania międzyludzkiego dialogu. Następstwem braku umiejętności prowadzenia takiego dialogu są rozłamy paraliżujące tworzenie trwałych więzi - komunii we wspólnotach rodzin oraz różnych grup społecznych, także wśród wierzących. Uznajemy pilną potrzebę uczenia się sztuki dialogu. Jest to charakterystyczna umiejętność wypracowana m. in. przez Wspólnotę z Taizé, która pod koniec roku w Poznaniu organizuje Europejskie Spotkanie Młodzieży.

2. Myśl Taizé i jego świadectwo - sięgające najgłębszych doświadczeń Kościołów i wspólnot  chrześcijańskich - mobilizują do odkrywania przestrzeni dialogu międzyludzkiego, opartego na osobowym spotkaniu, zakładającym wzajemny szacunek i zaufanie.

Postawa zaufania pozwala przekraczać granice ludzkich niemożności, w wymiarze osobistym, ale także i społecznym. Pozwala chrześcijanom różnych Kościołów prowadzić dialog mimo ciągle dzielących ich, bolesnych różnic.

3. Pragniemy wyrazić radość, że wśród miast, które stają na drodze Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię, inicjowanej od ponad trzydziestu lat przez braci z Taizé, znajdzie się w tym roku Poznań. Z szacunkiem podchodzimy do dzieła założyciela Wspólnoty brata Rogera i jego następcy brata Aloisa oraz ich Współbraci. Wartym przypomnienia jest szczególna miłość brata Rogera do Polaków, głęboko zakorzeniona w rozumieniu naszej historii. Istotnym elementem związków Taizé z naszym regionem jest działalność pochodzącego z Poznania brata Marka, pierwszego wśród braci Polaka, którego świadectwo promieniuje na ziemi wielkopolskiej a także poza jej granicami.

Dla wielu  młodych Wielkopolan Wspólnota z Taizé stała się ważnym etapem na drodze odkrywania osobistej wiary. Niezwykle istotne okazywało się odczytanie na nowo przesłania ewangelicznego, zawartego min. w trzech „odsłonach" urzeczywistnianych w życiu chrześcijańskim w duchu błogosławieństw: radość, prostota, miłosierdzie.

4. Cieszymy się, że przesłanie z Taizé porusza młodych. To w ich dojrzewaniu i chrześcijańskich postawach musimy upatrywać znaków nadziei na przyszłość. Kluczowe wydaje się być w tym względzie właściwe kształtowanie wrażliwości na wiarę i świadectwo z niej płynące, zwłaszcza w obliczu wielorakich współczesnych propozycji i złudnych miraży.

5. Trzeba, by Wielkopolska stawała się - jak określał to brat Roger - ziemią gościnną. Zastanawiamy się, co możemy ofiarować młodym, którzy przybędą  do nas pod koniec roku. Jeśli wspólnota z Taizé mobilizuje nas do odkrywania znaków nadziei, to jesteśmy przekonani, że spotkanie poznańskie stanie się okazją do ich odkrycia w pokładach naszego dnia współczesnego oraz dziedzictwa, którego jesteśmy dziedzicami na ziemi początków chrześcijaństwa i państwowości polskiej.

Dobrze byłoby, gdybyśmy przybywającym mogli ukazać nasze znaki zaufania w postaci różnych miejsc, w których buduje się chrześcijańska radość i nadzieja.

6. Spotkanie to - mamy nadzieję - stanie się okazją do wzmożenia  aktywności wielu parafii i środowisk. Przesłanie z Taizé ma szansę pomóc - w naszej konkretnej rzeczywistości - odkrywać Kościół jako rzeczywistość komunii. Prowadząc do jego oczyszczenia i wydobycia entuzjazmu płynącego z wiary, znajdującego wyraz w pogłębieniu życia osobistego i licznych inicjatywach, budujących wspólnotę kościelną a także przekraczających mury świątyń. Wspomnijmy refleksję brata Rogera: Kiedy Kościół słucha, leczy, niesie pojednanie, staje się tym, co najjaśniejsze w nim samym: przejrzystym odblaskiem miłości i jeszcze więcej - bezmiarem pocieszenia. Jeśli rozległe obszary świata są dla wiary ziemiami pustynnymi, musimy należeć do tych, którzy otwierają drogi komunii, uciszenia i pojednania.

„Miasto człowieka" nie wzrasta tylko dzięki odniesieniom do praw i obowiązków, ale jeszcze bardziej i w pierwszym rzędzie dzięki relacjom bezinteresowności, miłosierdzia i komunii (Benedykt XVI, Caritas in veritate, 6).

7. Szczególnym wyzwaniem może być dla nas - zwłaszcza dla młodych - piękno liturgii ofiarowanej przez Taizé. Uważne skupienie, wspólny powtarzany po wielokroć śpiew podkreślający głębokie prawdy, mowa ciszy przy prostocie wyrazu mogą stawać się szczególnym świadectwem i wyzwaniem. Rodzi to pytanie o dbałość o naszą liturgię i śpiew w kościele, zwłaszcza że tym, co może najmocniej poruszyć ludzi jest piękna i prosta liturgia.

8. Przesłanie z Taizé uczy też wrażliwości serca. W obliczu cywilizacji tracącej podstawowy przymiot, jakim jest wrażliwość na sprawy wiary i Bożej obecności, przywracanie jej i wsłuchiwanie się w Głos Boży staje się podstawowym wyzwaniem, któremu winniśmy sprostać.

9. Wyrażamy nadzieję, że mieszkańcy Poznania i okolic otworzą swoje serca i domy rzeszom przybywającej młodzieży. Niech nasza Archidiecezja stanie się ziemią szczególnej gościnności.

Przybywającym z innych krajów Europy i świata, a także gościom z innych zakątków naszego kraju, życzymy odkrycia blasku wzajemnego zrozumienia we wspólnocie wiary. Niech Europejskie Spotkanie Młodych, które odbędzie się wkrótce w Poznaniu, stanie się okazją do uczenia się sztuki dialogu.

Poznań, 29.10.2009

Podpisali:

prof. dr hab. Czesław Błaszak, dr med. Szczepan Cofta, ks. prał. dr Paweł Deskur (sekretarz), prof. dr hab. med. Janusz Gadzinowski, prof. dr hab. Bohdan Gruchman (przewodniczący), prof. dr hab. Tomasz Jasiński, prof. dr hab. Andrzej Legocki, prof. dr hab. Wojciech Łączkowski, mec. Andrzej Marcinkowski, prof. dr hab. Roman Słowiński, prof. dr hab. Jan Węglarz (wiceprzewodniczący), mgr Grażyna Ziółkowska.