Archidiecezja Poznanska
Kalendarz Wydarzen
Wrzesień 24, 2017 (17:15)
Verba Sacra - Biblia Trzeciego Tysiąclecia cz. 2

W ramach VERBA SACRA rozpoczął się nowy cykl – Biblia Trzeciego T...


Wrzesień 26, 2017 (12:00)
Dzień Krajowej Administracji Skarbowej

Msza św. pod przewodnictwem Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Metropol...


Wrzesień 27, 2017 (00:00 - 23:59)
Posiedzenie Rady Konferencji Episkopatów Europy

Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, Wiceprzewodniczący...


Październik 7, 2017 (14:00)
Różaniec Do Granic

W sobotę 7 października 2017 r., we wspomnienie liturgiczne NMP Różańco...


Październik 8, 2017 (12:00)
XVII Dzień Papieski - Idźmy naprzód z nadzieją!

W niedzielę 8 października 2017 r., przeżywać będziemy XVII Dzień Papie...


Październik 8, 2017 (16:00)
Poznańska modlitwa za uchodźców

Nabożeństwo "Umrzeć z nadziei" odbędzie się 8 października 20...


Październik 12, 2017 (11:00)
Rocznica Poświęcenia Poznańskiej Bazyliki Metropolitalnej i Światowego Dnia Seniora

W czwartek, 12 października 2017 r., w Rocznicę Poświęcenia Katedry Poz...


 
slowa1.jpg

ewangelia dnia
lecz i oni otrzymali
po denarze
mapa archidiecezji
Mapa archidiecezji
kalendarz
Sierpień 2017 Wrzesień 2017 Październik 2017
  Ni Po Wt Śr Cz Pi So
Tydzień 35 1 2
Tydzień 36 3 4 5 6 7 8 9
Tydzień 37 10 11 12 13 14 15 16
Tydzień 38 17 18 19 20 21 22 23
Tydzień 39 24 25 26 27 28 29 30
dzisiaj
24 Września 2017
Niedziela
Imieniny obchodzą:
Gerard, Gerarda,
Gerhard, Maria,
Teodor, Tomir,
Uniegost
Do końca roku zostało 99 dni.
logowanie

Oświadczenie Rady Społecznej w kwestii polityki demograficznej Polski, 18.3.2005

Oświadczenie Rady Społecznej przy Arcybiskupie Poznańskim w kwestii polityki demograficznej Polski

 

Polska znajduje się w dramatycznym punkcie swojego stanu ludnościowego. W strukturze demograficznej szybko spada obecność młodego pokolenia, a rośnie odsetek osób najstarszych. Ludność Polski - a także, choć w mniejszym stopniu i Wielkopolski - zaczyna się zmniejszać. Te negatywne tendencje demograficzne, choć wystąpiły w naszym kraju później niż w wielu krajach europejskich, od dwóch dziesięcioleci nabrały znacznego przyspieszenia, a wskaźnik urodzeń jest  dziś w Polsce jednym z najniższych w Europie.

Tymczasem najcenniejsze dobro, jakim jest potencjał demograficzny kraju, nie stał się nadal przedmiotem większego społecznego i politycznego zainteresowania. Od kilkudziesięciu lat, a w tym także w okresie Trzeciej Rzeczpospolitej, polityka demograficzna praktycznie nie istnieje.  Zapowiadana od szeregu lat polityka prorodzinna nie została dotychczas przez państwo podjęta, a obok dominujących bezczynności i niezdecydowania władz ostatnio wystąpiły nawet wyraźne przejawy pociągnięć antyrodzinnych.

Pewnych ogólnocywilizacyjnych tendencji demograficznych nie da się odwrócić, trzeba jednak podjąć aktywną politykę demograficzną, połączoną ściśle z działaniami ekonomicznymi i społecznymi, a przede wszystkim propagowaniem odpowiedniego systemu wartości. Ta polityka winna iść w dwóch głównych kierunkach.

Kierunek pierwszy to zapewnienie coraz liczniejszej grupie ludzi starszych godnych warunków życia i odpowiedniego miejsca w społeczeństwie poprzez stworzenie im możliwości jak najdłuższej aktywności zawodowej, rozbudowę systemu emerytalno-rentowego oraz opieki zdrowotnej, a zwłaszcza poprzez wytworzenie klimatu społecznej akceptacji i  zrozumienia potrzeb starszego pokolenia.

Kierunek drugi - i dla przyszłości narodu podstawowy - to przeciwdziałanie spadkowi liczby urodzeń. Wymaga ono zastosowania skutecznego systemu prorodzinnej polityki państwowej, a zwłaszcza: rozwiązań prawnych przyjaznych rodzinie, wszechstronnej pomocy dla młodych małżeństw (szczególnie poprzez zapewnienie im mieszkania i pracy), opieki nad samotnymi matkami, przemyślanego systemu zasiłków (szczególnie dla rodzin wielodzietnych). Ważną kwestią jest otoczenie skuteczniejszą opieką rodzin znajdujących się w trudnych warunkach życiowych (wywołanych np. bezrobociem, alkoholizmem, przemocą w rodzinie). Nie wystarczy do tego jedynie odgórna polityka państwa. Decydujące znaczenie mają oddolne działania różnorodnych instytucji i środowisk, niosące skuteczną pomoc oraz wzmacniające znaczenie i rangę społeczną rodziny, a szczególnie matki i dziecka.

Szczególne zadanie przypada w tym względzie Kościołowi głoszącemu zasady etyki życia małżeńskiego i rodzinnego oraz podejmującemu - poprzez różnorodne organizacje skupiające katolików świeckich - konkretne formy pomocy rodzinie.

Podjęcie tych kroków jest niezwykle istotne w chwili obecnej, gdy w wiek matrymonialny wkraczają kolejne roczniki wyżu demograficznego z początku lat osiemdziesiątych. Jeżeli w efekcie tych działań młodzi Polacy i Polki zdecydują się na większe rodziny wówczas negatywne procesy demograficzne ulegną znacznemu złagodzeniu.

 

Poznań, 18 marca 2005 r.