Archidiecezja Poznanska
Kalendarz Wydarzen
Luty 22, 2018 (18:00)
Święto Katedry św. Piotra

Arcybiskup Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski, będzie przewodnic...


 

mapa archidiecezji
Mapa archidiecezji
kalendarz
Styczeń 2018 Luty 2018 Marzec 2018
  Ni Po Wt Śr Cz Pi So
Tydzień 5 1 2 3
Tydzień 6 4 5 6 7 8 9 10
Tydzień 7 11 12 13 14 15 16 17
Tydzień 8 18 19 20 21 22 23 24
Tydzień 9 25 26 27 28
dzisiaj
21 Lutego 2018
Środa
Imieniny obchodzą:
Eleonora, Feliks,
Fortunat, Kiejstut,
Teodor, Wyszeniega
Do końca roku zostało 314 dni.
logowanie

Komitet organizacyjny obchodów rocznicy Chrztu Polski

Arcybiskup Stanisław Gądecki przewodniczył 23 kwietnia 2012 roku spotkaniu założycielskiemu komitetu organizacyjnego ds. obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski. Metropolita poznański w przemówieniu do członków komitetu podkreślił, że Chrzest Polski w 966 roku był przede wszystkim wydarzeniem religijnym, który zapewnił nam korzystanie z owoców Męki i Zmartwychwstania Chrystusa, umożliwiając osiągnięcie zbawienia.


Organizatorzy obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski mają nadzieję, że do Poznania przyjedzie papież Franciszek. „Zwracam się do Waszej Świątobliwości z pokorną, a jednocześnie bardzo serdeczną prośbą o łaskawe przyjęcie zaproszenia i przybycie do Poznania w 2016 roku z okazji 1050. rocznicy przyjęcia przez Polskę chrztu świętego” – napisał w zaproszeniu skierowanym do papieża Benedykta XVI jeszcze w 2012 roku metropolita poznański. W 2013 roku zaproszenie do odbycia pielgrzymki do Polski wystosowali do papieża Franciszka zarówno kardynałowie Kazimierz Nycz i Stanisław Dziwisz, jak i prezydent Bronisław Komorowski.


Obchody rocznicy Chrztu Polski będą miały miejsce w Poznaniu w 2016 roku. Oprócz uroczystości liturgicznych, w których mógłby wziąć udział Ojciec Święty, odbędzie się wystawa Expo Christianitatis, prezentująca początki chrześcijaństwa w Polsce, powstanie też pomnik upamiętniający Chrzest Polski. Zostaną przygotowane specjalne programy szkolne i pomoce multimedialne przypominające młodym pokoleniom o wydarzeniach sprzed tysiąca lat. W poznańskie obchody wpisuje się ogólnopolski program duszpasterski, który będzie miał umocnić świadomość chrzcielną katolików w Polsce. W Poznaniu powstanie szlak jubileuszowy, na którym obok katedry, bibliotek i muzeów, znajdzie się ekspozycja archeologiczna kaplicy księżnej Dobrawy na Ostrowie Tumskim.

 

Przewodniczącym komitetu organizacyjnego został bp Marek Jędraszewski. Wiceprzewodniczącym komitetu jest bp Grzegorz Balcerek.

 

W skład rady programowej weszli wybitni profesorowie poznańskich uczelni, prof. Jerzy Strzelczyk, prof. Hanna Kóčka-Krenz, prof. Zofia Kurnatowska, ks. prof. Bogdan Częsz, prof. Józef Dobosz, prof. Tomasz Jasiński i prof. Tomasz Jurek, a także mgr Andrzej Sikorski i dr Leszek Wetesko.

 

Za organizację wydarzeń na Ostrowie Tumskim odpowiedzialni będą bp Zdzisław Fortuniak, ks. Ireneusz Szwarc i ks. Roman Dworacki; za wystawę Expo Christianitatis – ks. prof. Bogdan Częsz i Jacek Chudziński, Prezes Rady Fundacji „Znak Przyszłości”; za wydarzenia naukowo-kulturalne – ks. Paweł Deskur i ks. Janusz Grześkowiak; za wydarzenia edukacyjne – ks. Artur Filipiak i ks. Paweł Wygralak; za liturgię – ks. Krzysztof Frąszczak; za sprawy ekonomiczne – ks. Henryk Nowak i ks. Wiesław Garczarek; za służbę porządkową, sanitarną i ruchu drogowego – ks. Stefan Komorowski i ks. Tomasz Ren.

W sekretariacie komitetu pracować będą ks. Ireneusz Dosz, ks. Piotr Garstecki, ks. Rafał Rybacki i ks. Jan Słowiński. Rzecznikiem prasowym komitetu jest ks. Maciej Szczepaniak.