Archidiecezja Poznanska
Kalendarz Wydarzen
Wrzesień 24, 2017 (17:15)
Verba Sacra - Biblia Trzeciego Tysiąclecia cz. 2

W ramach VERBA SACRA rozpoczął się nowy cykl – Biblia Trzeciego T...


Wrzesień 26, 2017 (12:00)
Dzień Krajowej Administracji Skarbowej

Msza św. pod przewodnictwem Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Metropol...


Wrzesień 27, 2017 (00:00 - 23:59)
Posiedzenie Rady Konferencji Episkopatów Europy

Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, Wiceprzewodniczący...


Październik 7, 2017 (14:00)
Różaniec Do Granic

W sobotę 7 października 2017 r., we wspomnienie liturgiczne NMP Różańco...


Październik 8, 2017 (12:00)
XVII Dzień Papieski - Idźmy naprzód z nadzieją!

W niedzielę 8 października 2017 r., przeżywać będziemy XVII Dzień Papie...


Październik 8, 2017 (16:00)
Poznańska modlitwa za uchodźców

Nabożeństwo "Umrzeć z nadziei" odbędzie się 8 października 20...


Październik 12, 2017 (11:00)
Rocznica Poświęcenia Poznańskiej Bazyliki Metropolitalnej i Światowego Dnia Seniora

W czwartek, 12 października 2017 r., w Rocznicę Poświęcenia Katedry Poz...


 
slowa1.jpg

ewangelia dnia
lecz i oni otrzymali
po denarze
mapa archidiecezji
Mapa archidiecezji
kalendarz
Sierpień 2017 Wrzesień 2017 Październik 2017
  Ni Po Wt Śr Cz Pi So
Tydzień 35 1 2
Tydzień 36 3 4 5 6 7 8 9
Tydzień 37 10 11 12 13 14 15 16
Tydzień 38 17 18 19 20 21 22 23
Tydzień 39 24 25 26 27 28 29 30
dzisiaj
24 Września 2017
Niedziela
Imieniny obchodzą:
Gerard, Gerarda,
Gerhard, Maria,
Teodor, Tomir,
Uniegost
Do końca roku zostało 99 dni.
logowanie

Oświadczenie Rady Społecznej w sprawie Euro 2012, 4.6.2012

Oświadczenie Rady Społecznej przy Arcybiskupie Poznańskim w sprawie Euro 2012

W dniach od 8 czerwca do 1 lipca 2012 roku w Polsce i na Ukrainie odbędą się Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Mistrzostwa Europy są obok olimpiady drugim najważniejszym wydarzeniem sportowym tego roku. Wydarzenie to przyciąga uwagę milionów sympatyków sportu na całym świecie. Z tej okazji, do naszej Ojczyzny przyjadą piłkarze i kibice, aby uczestniczyć w tym wielkim sportowym święcie.

 

Tak głośne wydarzenie sportowe rodzi refleksję na temat miejsca sportu w życiu poszczególnych ludzi i społeczności. Dziś bardzo wiele osób czynnie uprawia sport. Popularne hasło „w zdrowym ciele zdrowy duch" dobrze oddaje możliwość sportu w spełnianiu zadań wychowawczych, których celem jest kształtowanie odpowiednich postaw i wartości. Sport, który przekazuje wartości etyczne, określane mianem fair play, który wychowuje, jednoczy, sprawia przyjemność i budzi radość, uczy patriotyzmu, buduje przyjaźnie oraz pokój między ludźmi i narodami godny jest wszelkiego poparcia. Nie może natomiast być zgody na przedmiotowe traktowanie człowieka, wyrażające się między innymi przez stosowanie środków dopingujących czy nadmierną komercjalizację, na skutek której osoba sportowca jest traktowana jako towar podlegający rynkowym prawom kupna i sprzedaży. Sprzeciw budzi także myślenie, że sportowy cel należy osiągnąć za wszelką cenę - nawet za cenę zdrowia, czy, jak to niekiedy bywało, życia.

 

Na sport można także spojrzeć przez pryzmat Pisma świętego, zwłaszcza fragmentu z Listu św. Pawła do Koryntian: „Czyż nie wiecie, że gdy zawodnicy biegną na stadionie, wszyscy wprawdzie biegną, lecz jeden tylko otrzymuje nagrodę? Przeto tak biegnijcie, abyście ją otrzymali" (1 Kor 9,24). Bieg sportowy jest tutaj analogią do życia w wierze, która prowadzi do celu, jakim jest życie wieczne. Człowiek powinien starać się osiągnąć metę w różnych dziedzinach, nie może jednak zapomnieć o ostatecznym celu swego życia. W innych miejscach św. Paweł podkreśla jeszcze tę analogię słowami: „walcz w dobrych zawodach o wiarę, zdobądź życie wieczne„ (1 Tm 6,12) oraz „w dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem" (2 Tm 4,7)

 

Nieodzowną częścią każdego widowiska sportowego są kibice. Kibic to ktoś oddany swojej drużynie, wspierający ją zarówno w momentach zwycięstw, jak i porażek. Zdarzają się, jednak pośród kibiców - jak w każdej grupie społecznej - ludzie źle wychowani, którzy nie potrafią się należycie zachować i szukają mocnych wrażeń, niekiedy na granicy prawa, a nawet wbrew niemu. Jednakże istnieją także kibice, którzy - poza samym kibicowaniem - pielęgnują tradycje patriotyczne, prowadzą akcje charytatywne, wspierają potrzebujących. Taka postawa budzi szacunek i wdzięczność.

Wychodząc naprzeciw społecznym oczekiwaniom związanym z Euro 2012, Archidiecezja Poznańska pragnie spełnić swoje zadanie, czyli podjąć akcję ewangelizacyjną. Stąd też w Poznaniu będą odprawiane Msze święte w językach kibiców, którzy przyjadą do naszego miasta (tj. w języku angielskim, włoskim i chorwackim). Będzie możliwość odpoczynku duchowego w strefie ciszy, w wyznaczonych kościołach. Kapłani - wraz z młodzieżą - podejmą także ewangelizację zatytułowaną „Strefa Jezusa". Będą oni obecni w strefach kibica, rozdając odpowiednie materiały informacyjne, rozmawiając o sprawach życia i wiary. Te mistrzostwa pragniemy również rozpocząć w imię Boże. Stąd też dnia 6 czerwca, w przeddzień uroczystości Bożego Ciała w katedrze zostanie odprawiona Msza święta w intencji dobrego przeżycia tych mistrzostw.

 

Jako mieszkańcy Poznania i Wielkopolski chcemy okazać serdeczną gościnność wobec wszystkich kibiców, którzy przyjadą do Poznania wspierać swoich zawodników. Chcemy się dzielić z nimi chrześcijańskimi wartościami, na których była budowana Europa. Chcemy przypomnieć, że gdy chodzi o dzieje Polski i chrześcijaństwa w Polsce, tu, w Poznaniu, wszystko się zaczęło - jak powiedział bł. Jan Paweł II.

 

W związku z tym zwracamy się z gorącą prośbą do mieszkańców Poznania i Wielkopolski, aby podczas Euro 2012 swoją otwartością, życzliwością i uprzejmością dali wyraz tym właśnie wartościom.

 

Poznań, 4 czerwca 2012 r.

 

Podpisali:

prof. dr hab. Czesław Błaszak, dr med. Szczepan Cofta, ks. prał. dr Paweł Deskur (sekretarz), prof. dr hab. med. Janusz Gadzinowski, prof. dr hab. Bohdan Gruchman (przewodniczący), prof. dr hab. Tomasz Jasiński, prof. dr hab. Andrzej Legocki, prof. dr hab. Wojciech Łączkowski, prof. dr hab. Roman Słowiński, prof. dr hab. Michał Sznajder, prof. dr hab. Jan Węglarz (wiceprzewodniczący), mgr Grażyna Ziółkowska