Archidiecezja Poznanska
Kalendarz Wydarzen
Listopad 24, 2017 (18:30)
Koncert muzyki baroku Ameryki Hiszpańskiej

W piątek 24 listopada 2017 r. na Wydziale Teologicznym UAM w Poznaniu o...


Listopad 25, 2017 (18:30)
Modlitwa w drodze na ŚDM w Panamie

W drodze na kolejne Światowe Dni Młodzieży pragniemy zaprosić na wyjątk...


Listopad 25, 2017 (19:00)
Poświęcenie kaplicy pw. św. Moniki

Msza św. pod przewodnictwem Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Metropol...


Listopad 26, 2017 (00:00 - 23:59)
Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Grzegorza Balcerka z okazji święta ...


Listopad 26, 2017 (12:00)
150-lecie parafii w Rawiczu

Msza św. pod przewodnictwem Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Metropol...


Listopad 26, 2017 (13:00)
Transmisja w TVP Polonia ze Swarzędza

Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Damiana Bryla transmitowana na cały...


Listopad 27, 2017 (11:00)
Konferencja prasowa nt. projektu misyjnego na 1050-lecie biskupstwa

W konferencji udział wezmą: o. Marian Lis OMI, dyrektor Prokury Misyjne...


Listopad 27, 2017 (18:00)
3. rocznica śmierci dr Wandy Błeńskiej

Msza św. w 3 rocznicę śmierci doktor Wandy Błeńskiej, poznańskiej świec...


Grudzień 17, 2017 (13:00)
Transmisja w TVP Polonia z Szamotuł

Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Zdzisława Fortuniaka transmitowana ...


 

ewangelia dnia
Wtedy ujrzą Syna
Człowieczego,
nadchodzącego w
obłoku z wielką mocą
i chwałą. A gdy się
to dziać zacznie,
nabierzcie ducha i
podnieście głowy,
ponieważ zbliża się
wasze odkupienie
mapa archidiecezji
Mapa archidiecezji
kalendarz
Październik 2017 Listopad 2017 Grudzień 2017
  Ni Po Wt Śr Cz Pi So
Tydzień 44 1 2 3 4
Tydzień 45 5 6 7 8 9 10 11
Tydzień 46 12 13 14 15 16 17 18
Tydzień 47 19 20 21 22 23 24 25
Tydzień 48 26 27 28 29 30
dzisiaj
24 Listopada 2017
Piątek
Imieniny obchodzą:
Dobrosław, Emilia,
Emma, Flora,
Franciszek, Gerard,
Gerarda, Gerhard,
Jan, Mina, Pęcisław,
Protazy
Do końca roku zostało 38 dni.
logowanie

Oświadczenie Rady Społecznej w sprawie Euro 2012, 4.6.2012

Oświadczenie Rady Społecznej przy Arcybiskupie Poznańskim w sprawie Euro 2012

W dniach od 8 czerwca do 1 lipca 2012 roku w Polsce i na Ukrainie odbędą się Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Mistrzostwa Europy są obok olimpiady drugim najważniejszym wydarzeniem sportowym tego roku. Wydarzenie to przyciąga uwagę milionów sympatyków sportu na całym świecie. Z tej okazji, do naszej Ojczyzny przyjadą piłkarze i kibice, aby uczestniczyć w tym wielkim sportowym święcie.

 

Tak głośne wydarzenie sportowe rodzi refleksję na temat miejsca sportu w życiu poszczególnych ludzi i społeczności. Dziś bardzo wiele osób czynnie uprawia sport. Popularne hasło „w zdrowym ciele zdrowy duch" dobrze oddaje możliwość sportu w spełnianiu zadań wychowawczych, których celem jest kształtowanie odpowiednich postaw i wartości. Sport, który przekazuje wartości etyczne, określane mianem fair play, który wychowuje, jednoczy, sprawia przyjemność i budzi radość, uczy patriotyzmu, buduje przyjaźnie oraz pokój między ludźmi i narodami godny jest wszelkiego poparcia. Nie może natomiast być zgody na przedmiotowe traktowanie człowieka, wyrażające się między innymi przez stosowanie środków dopingujących czy nadmierną komercjalizację, na skutek której osoba sportowca jest traktowana jako towar podlegający rynkowym prawom kupna i sprzedaży. Sprzeciw budzi także myślenie, że sportowy cel należy osiągnąć za wszelką cenę - nawet za cenę zdrowia, czy, jak to niekiedy bywało, życia.

 

Na sport można także spojrzeć przez pryzmat Pisma świętego, zwłaszcza fragmentu z Listu św. Pawła do Koryntian: „Czyż nie wiecie, że gdy zawodnicy biegną na stadionie, wszyscy wprawdzie biegną, lecz jeden tylko otrzymuje nagrodę? Przeto tak biegnijcie, abyście ją otrzymali" (1 Kor 9,24). Bieg sportowy jest tutaj analogią do życia w wierze, która prowadzi do celu, jakim jest życie wieczne. Człowiek powinien starać się osiągnąć metę w różnych dziedzinach, nie może jednak zapomnieć o ostatecznym celu swego życia. W innych miejscach św. Paweł podkreśla jeszcze tę analogię słowami: „walcz w dobrych zawodach o wiarę, zdobądź życie wieczne„ (1 Tm 6,12) oraz „w dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem" (2 Tm 4,7)

 

Nieodzowną częścią każdego widowiska sportowego są kibice. Kibic to ktoś oddany swojej drużynie, wspierający ją zarówno w momentach zwycięstw, jak i porażek. Zdarzają się, jednak pośród kibiców - jak w każdej grupie społecznej - ludzie źle wychowani, którzy nie potrafią się należycie zachować i szukają mocnych wrażeń, niekiedy na granicy prawa, a nawet wbrew niemu. Jednakże istnieją także kibice, którzy - poza samym kibicowaniem - pielęgnują tradycje patriotyczne, prowadzą akcje charytatywne, wspierają potrzebujących. Taka postawa budzi szacunek i wdzięczność.

Wychodząc naprzeciw społecznym oczekiwaniom związanym z Euro 2012, Archidiecezja Poznańska pragnie spełnić swoje zadanie, czyli podjąć akcję ewangelizacyjną. Stąd też w Poznaniu będą odprawiane Msze święte w językach kibiców, którzy przyjadą do naszego miasta (tj. w języku angielskim, włoskim i chorwackim). Będzie możliwość odpoczynku duchowego w strefie ciszy, w wyznaczonych kościołach. Kapłani - wraz z młodzieżą - podejmą także ewangelizację zatytułowaną „Strefa Jezusa". Będą oni obecni w strefach kibica, rozdając odpowiednie materiały informacyjne, rozmawiając o sprawach życia i wiary. Te mistrzostwa pragniemy również rozpocząć w imię Boże. Stąd też dnia 6 czerwca, w przeddzień uroczystości Bożego Ciała w katedrze zostanie odprawiona Msza święta w intencji dobrego przeżycia tych mistrzostw.

 

Jako mieszkańcy Poznania i Wielkopolski chcemy okazać serdeczną gościnność wobec wszystkich kibiców, którzy przyjadą do Poznania wspierać swoich zawodników. Chcemy się dzielić z nimi chrześcijańskimi wartościami, na których była budowana Europa. Chcemy przypomnieć, że gdy chodzi o dzieje Polski i chrześcijaństwa w Polsce, tu, w Poznaniu, wszystko się zaczęło - jak powiedział bł. Jan Paweł II.

 

W związku z tym zwracamy się z gorącą prośbą do mieszkańców Poznania i Wielkopolski, aby podczas Euro 2012 swoją otwartością, życzliwością i uprzejmością dali wyraz tym właśnie wartościom.

 

Poznań, 4 czerwca 2012 r.

 

Podpisali:

prof. dr hab. Czesław Błaszak, dr med. Szczepan Cofta, ks. prał. dr Paweł Deskur (sekretarz), prof. dr hab. med. Janusz Gadzinowski, prof. dr hab. Bohdan Gruchman (przewodniczący), prof. dr hab. Tomasz Jasiński, prof. dr hab. Andrzej Legocki, prof. dr hab. Wojciech Łączkowski, prof. dr hab. Roman Słowiński, prof. dr hab. Michał Sznajder, prof. dr hab. Jan Węglarz (wiceprzewodniczący), mgr Grażyna Ziółkowska