Archidiecezja Poznanska
Kalendarz Wydarzen
Luty 22, 2018 (18:00)
Święto Katedry św. Piotra

Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, będzie przewodnicz...


Luty 26, 2018 (10:00)
Posiedzenie Archidiecezjalnej Rady Kapłańskiej

Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, będzie przewodnicz...


Luty 26, 2018 (17:00)
Posiedzenie Archidiecezjalnej Rady Duszpasterskiej

Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, będzie przewodnicz...


Luty 27, 2018 (10:00)
Konferencja Księży Dziekanów

Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, będzie przewodnicz...


 

mapa archidiecezji
Mapa archidiecezji
kalendarz
Styczeń 2018 Luty 2018 Marzec 2018
  Ni Po Wt Śr Cz Pi So
Tydzień 5 1 2 3
Tydzień 6 4 5 6 7 8 9 10
Tydzień 7 11 12 13 14 15 16 17
Tydzień 8 18 19 20 21 22 23 24
Tydzień 9 25 26 27 28
dzisiaj
22 Lutego 2018
Czwartek
Imieniny obchodzą:
Małgorzata, Nikifor,
Piotr, Wiktor,
Wiktoriusz,
Wrócisław
Do końca roku zostało 313 dni.
logowanie

Oświadczenie Rady Społecznej w sprawie Euro 2012, 4.6.2012

Oświadczenie Rady Społecznej przy Arcybiskupie Poznańskim w sprawie Euro 2012

W dniach od 8 czerwca do 1 lipca 2012 roku w Polsce i na Ukrainie odbędą się Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Mistrzostwa Europy są obok olimpiady drugim najważniejszym wydarzeniem sportowym tego roku. Wydarzenie to przyciąga uwagę milionów sympatyków sportu na całym świecie. Z tej okazji, do naszej Ojczyzny przyjadą piłkarze i kibice, aby uczestniczyć w tym wielkim sportowym święcie.

 

Tak głośne wydarzenie sportowe rodzi refleksję na temat miejsca sportu w życiu poszczególnych ludzi i społeczności. Dziś bardzo wiele osób czynnie uprawia sport. Popularne hasło „w zdrowym ciele zdrowy duch" dobrze oddaje możliwość sportu w spełnianiu zadań wychowawczych, których celem jest kształtowanie odpowiednich postaw i wartości. Sport, który przekazuje wartości etyczne, określane mianem fair play, który wychowuje, jednoczy, sprawia przyjemność i budzi radość, uczy patriotyzmu, buduje przyjaźnie oraz pokój między ludźmi i narodami godny jest wszelkiego poparcia. Nie może natomiast być zgody na przedmiotowe traktowanie człowieka, wyrażające się między innymi przez stosowanie środków dopingujących czy nadmierną komercjalizację, na skutek której osoba sportowca jest traktowana jako towar podlegający rynkowym prawom kupna i sprzedaży. Sprzeciw budzi także myślenie, że sportowy cel należy osiągnąć za wszelką cenę - nawet za cenę zdrowia, czy, jak to niekiedy bywało, życia.

 

Na sport można także spojrzeć przez pryzmat Pisma świętego, zwłaszcza fragmentu z Listu św. Pawła do Koryntian: „Czyż nie wiecie, że gdy zawodnicy biegną na stadionie, wszyscy wprawdzie biegną, lecz jeden tylko otrzymuje nagrodę? Przeto tak biegnijcie, abyście ją otrzymali" (1 Kor 9,24). Bieg sportowy jest tutaj analogią do życia w wierze, która prowadzi do celu, jakim jest życie wieczne. Człowiek powinien starać się osiągnąć metę w różnych dziedzinach, nie może jednak zapomnieć o ostatecznym celu swego życia. W innych miejscach św. Paweł podkreśla jeszcze tę analogię słowami: „walcz w dobrych zawodach o wiarę, zdobądź życie wieczne„ (1 Tm 6,12) oraz „w dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem" (2 Tm 4,7)

 

Nieodzowną częścią każdego widowiska sportowego są kibice. Kibic to ktoś oddany swojej drużynie, wspierający ją zarówno w momentach zwycięstw, jak i porażek. Zdarzają się, jednak pośród kibiców - jak w każdej grupie społecznej - ludzie źle wychowani, którzy nie potrafią się należycie zachować i szukają mocnych wrażeń, niekiedy na granicy prawa, a nawet wbrew niemu. Jednakże istnieją także kibice, którzy - poza samym kibicowaniem - pielęgnują tradycje patriotyczne, prowadzą akcje charytatywne, wspierają potrzebujących. Taka postawa budzi szacunek i wdzięczność.

Wychodząc naprzeciw społecznym oczekiwaniom związanym z Euro 2012, Archidiecezja Poznańska pragnie spełnić swoje zadanie, czyli podjąć akcję ewangelizacyjną. Stąd też w Poznaniu będą odprawiane Msze święte w językach kibiców, którzy przyjadą do naszego miasta (tj. w języku angielskim, włoskim i chorwackim). Będzie możliwość odpoczynku duchowego w strefie ciszy, w wyznaczonych kościołach. Kapłani - wraz z młodzieżą - podejmą także ewangelizację zatytułowaną „Strefa Jezusa". Będą oni obecni w strefach kibica, rozdając odpowiednie materiały informacyjne, rozmawiając o sprawach życia i wiary. Te mistrzostwa pragniemy również rozpocząć w imię Boże. Stąd też dnia 6 czerwca, w przeddzień uroczystości Bożego Ciała w katedrze zostanie odprawiona Msza święta w intencji dobrego przeżycia tych mistrzostw.

 

Jako mieszkańcy Poznania i Wielkopolski chcemy okazać serdeczną gościnność wobec wszystkich kibiców, którzy przyjadą do Poznania wspierać swoich zawodników. Chcemy się dzielić z nimi chrześcijańskimi wartościami, na których była budowana Europa. Chcemy przypomnieć, że gdy chodzi o dzieje Polski i chrześcijaństwa w Polsce, tu, w Poznaniu, wszystko się zaczęło - jak powiedział bł. Jan Paweł II.

 

W związku z tym zwracamy się z gorącą prośbą do mieszkańców Poznania i Wielkopolski, aby podczas Euro 2012 swoją otwartością, życzliwością i uprzejmością dali wyraz tym właśnie wartościom.

 

Poznań, 4 czerwca 2012 r.

 

Podpisali:

prof. dr hab. Czesław Błaszak, dr med. Szczepan Cofta, ks. prał. dr Paweł Deskur (sekretarz), prof. dr hab. med. Janusz Gadzinowski, prof. dr hab. Bohdan Gruchman (przewodniczący), prof. dr hab. Tomasz Jasiński, prof. dr hab. Andrzej Legocki, prof. dr hab. Wojciech Łączkowski, prof. dr hab. Roman Słowiński, prof. dr hab. Michał Sznajder, prof. dr hab. Jan Węglarz (wiceprzewodniczący), mgr Grażyna Ziółkowska