Archidiecezja Poznanska
Kalendarz Wydarzen
Listopad 25, 2017 (18:30)
Modlitwa w drodze na ŚDM w Panamie

W drodze na kolejne Światowe Dni Młodzieży pragniemy zaprosić na wyjątk...


Listopad 25, 2017 (19:00)
Poświęcenie kaplicy pw. św. Moniki

Msza św. pod przewodnictwem Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Metropol...


Listopad 26, 2017 (00:00 - 23:59)
Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Grzegorza Balcerka z okazji święta ...


Listopad 26, 2017 (12:00)
150-lecie parafii w Rawiczu

Msza św. pod przewodnictwem Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Metropol...


Listopad 26, 2017 (13:00)
Transmisja w TVP Polonia ze Swarzędza

Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Damiana Bryla transmitowana na cały...


Listopad 27, 2017 (11:00)
Konferencja prasowa nt. projektu misyjnego na 1050-lecie biskupstwa

Z okazji przypadającego w 2018 r. jubileuszu 1050-lecia biskupstwa pozn...


Listopad 27, 2017 (18:00)
3. rocznica śmierci dr Wandy Błeńskiej

Msza św. w 3 rocznicę śmierci doktor Wandy Błeńskiej, poznańskiej świec...


Grudzień 17, 2017 (13:00)
Transmisja w TVP Polonia z Szamotuł

Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Zdzisława Fortuniaka transmitowana ...


 

ewangelia dnia
Powstanie naród
przeciw narodowi i
królestwo przeciw
królestwu. Będą
silne trzęsienia
ziemi, a miejscami
głód i zaraza
mapa archidiecezji
Mapa archidiecezji
kalendarz
Październik 2017 Listopad 2017 Grudzień 2017
  Ni Po Wt Śr Cz Pi So
Tydzień 44 1 2 3 4
Tydzień 45 5 6 7 8 9 10 11
Tydzień 46 12 13 14 15 16 17 18
Tydzień 47 19 20 21 22 23 24 25
Tydzień 48 26 27 28 29 30
dzisiaj
22 Listopada 2017
Środa
Imieniny obchodzą:
Cecylia, Marek,
Maur, Wszemiła
Do końca roku zostało 40 dni.
logowanie

Rok Wiary w Archidiecezji Poznańskiej

11 października 2012 roku rozpoczął się w Kościele powszechnym Rok Wiary.  Uroczysta Msza św. w rocznicę poświęcenia najstarszej katedry na ziemiach polskich 12 października zainaugurowała z kolei Rok Wiary w archidiecezji poznańskiej. – Wiara rodzi się ze słuchania słowa Bożego, umacnia się w liturgii i rozszerza się poprzez dzieła miłosierdzia w stosunku do innych ludzi – mówił abp Stanisław Gądecki w specjalnym przesłaniu skierowanym do wiernych archidiecezji. 

 

 

 

 

 

 

 

I. Uwagi wstępne

 

Rozpoczynający się Rok Wiary włącza się w całokształt działań duszpasterskich w Archidiecezji Poznańskiej, odwołujących się do programu duszpasterskiego „Kościół domem i szkołą komunii". W ramach tego programu dobiega końca drugi etap trzyletniego cyklu „Kościół naszym domem", który poświęcony jest budowaniu horyzontalnej relacji między wiernymi. Jednocześnie od I Niedzieli Adwentu rozpocznie się trzeci etap programu - „Być solą ziemi". Będzie on poświęcony ewangelizacyjnemu ożywieniu struktur komunijnych.

W centrum Roku Wiary znajdzie się Professio Fidei. Credo nicejsko-konstantynopolitańskie, odmawiane w każdą niedzielę, powinno stać się codzienną modlitwą każdego z nas. Ponadto, przeżywanie Roku Wiary będzie uwzględniać przygotowania do 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Rok Wiary jest odpowiedzią na kryzys życia duchowego i religijnego. Nasze działania mają ukazać piękno wiary, być zaproszeniem do głębszego jej przeżywania i podejmowania odważnego świadectwa. Zawarte w programie propozycje diecezjalne obejmują cały rok. Chcemy je związać z poszczególnymi okresami roku liturgicznego, a także skierować je do określonych grup społecznych.

 

II. Adresaci Roku Wiary

 

Analizując aktualną sytuację w świecie, Ojciec Święty dostrzega różne czynniki, które wpływają na osłabienie czy nawet utratę wiary, dlatego wezwanie do obchodów Roku Wiary skierowane jest do wszystkich. „Pragniemy, aby ten Rok rozbudził w każdym wierzącym aspirację do wyznawania wiary w jej pełni i z odnowionym przekonaniem, z ufnością i nadzieją" (PF 9). Tych, którzy mają silną wiarę, papież prosi o dawanie jej świadectwa. „Zwłaszcza w tym Roku każdy wierzący powinien ponownie odkryć treść wiary wyznawanej, celebrowanej, przeżywanej i przemodlonej, i zastanowić się nad samym aktem wiary" (PF 9).Tych, którzy zobojętnieli na sprawy wiary zachęca, aby ją pogłębiali i zaczęli kierować się jej wartościami w życiu codziennym. Do tych, którzy są obojętni na wiarę, kieruje prośbę,  aby przemyśleli, jak wielkiej wartości się pozbywają.

 

III. Inauguracja Roku Wiary

 

Ojciec Święty rozpocznie Rok Wiary w Watykanie, podczas trwania Synodu nt. Nowej Ewangelizacji, 11 października 2012 roku, w 50. rocznicę otwarcia Soboru Watykańskiego II, a zakończy 24 listopada, w uroczystość Pana Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w 2013 roku.

12 października, jak co roku, przypada rocznica poświęcenia Bazyliki Archikatedralnej. Inauguracja Roku Wiary w naszej archidiecezji nastąpi tego dnia, podczas Mszy świętej o godz. 18.00 w Archikatedrze Poznańskiej. Na tę uroczystość zapraszamy kapłanów, osoby życia konsekrowanego i po trzech przedstawicieli z każdej parafii poznańskiej, podpoznańskiej, a z pozostałych dekanatów delegacje.

W czasie Mszy świętej inauguracyjnej każda parafia otrzyma wydane z tej okazji dokumenty Soboru Watykańskiego II i Katechizm Kościoła Katolickiego. Ksiądz Arcybiskup, który w tych dniach będzie przebywał w Rzymie, za pośrednictwem telewizji, na początku Mszy świętej przekaże orędzie otwierające Rok Wiary w naszej archidiecezji.

W niedzielę, 14 października, nastąpi inauguracja Roku Wiary w parafiach całej archidiecezji.  Dokona się to przez uroczyste wniesienie dokumentów Soboru Watykańskiego II i Katechizmu oraz umieszczenie ich na wyróżnionym miejscu w kościołach. Na uroczystości otwarcia Roku Wiary w Katedrze i w parafiach został opracowany specjalny obrzęd.

List pasterski Księdza Arcybiskupa w związku z Rokiem Wiary zaplanowano na uroczystość Chrystusa Króla przypadającą 25 listopada 2012 roku.

 

IV. Inicjatywy w Roku Wiary w archidiecezji

 

1. Wprowadzanie katechezy dorosłych. Pragniemy, aby trwałym owocem Roku Wiary w naszej archidiecezji było stałe praktykowanie katechezy dorosłych we wszystkich parafiach. Pierwszym krokiem będzie katecheza wokół sakramentów inicjacji chrześcijańskiej obejmująca rodziców, świadków oraz dorosłych przyjmujących te sakramenty. Przygotowano już materiały związane z chrztem św. i Eucharystią, w przygotowaniu - materiały do bierzmowania. Od kilku lat przygotowywane są materiały do katechezy dorosłych związane z programem duszpasterskim. W Roku Wiary będą to dodatkowo katechezy wokół wyznania wiary. Katechezy te mogą podejmować przygotowani katechiści lub kapłani. Kilka parafii podjęło już tę formę katechezy dorosłych.

 

2. Katecheza dzieci i młodzieży. Trzeba, aby ta forma katechezy stała się przedmiotem stałej refleksji Parafialnej Rady Duszpasterskiej. Chodzi przede wszystkim o to, aby wiara przekazywana w czasie katechezy szkolnej mogła być przeżywana i celebrowana we wspólnocie parafialnej, dlatego pożądana jest stała współpraca proboszcza z katechetami i szkołami oraz tworzenie i prowadzenie grup duszpasterskich w parafii, także przez katechetów. Tegoroczny program duszpasterski zaleca ożywienie procesu przygotowania młodzieży do bierzmowania. Ok. 70 proc. z nich nie uczestniczy regularnie w życiu parafii (Eucharystia, sakrament pokuty...). Trzeba zastanowić się razem z Parafialną Radą Duszpasterską, jak lepiej dotrzeć do młodych parafian, jak lepiej przygotować ich do bierzmowania, by zaowocowało to ich wewnętrzną przemianą.

 

3. Stała formacja kapłanów - odniesienie do Soboru Watykańskiego II i Katechizmu Kościoła Katolickiego.

 

4. Instytuty Życia Konsekrowanego i Stowarzyszenia Życia Apostolskiego - Dzień Życia Konsekrowanego, sympozjum 1.2.2013 - pallotyni.

 

5. Kandydaci do kapłaństwa, nowicjusze, nowicjuszki, zakony (pogłębienie znajomości głównych dokumentów soboru i studiowanie KKK).

 

6. Archidiecezjalny dzień poświęcony Katechizmowi Kościoła Katolickiego - doroczny zjazd i konferencja katechetów - wrzesień 2013 r.

 

7. Organizowanie sympozjów, zjazdów i zebrań (Akcja Katolicka i Rada Ruchów i Stowarzyszeń, Poznańskie Forum Duszpasterskie).

 

8. Młodzież

Nie tyle chodzi o mnożnie inicjatyw zewnętrznych, lecz o pochylenie się w każdym miesiącu nad jedną konkretną prawdą wiary. W wymiarze całej Polski Duszpasterstwo Młodych przygotowało trzynaście tematów, które warto podjąć w kolejnych miesiącach Roku Wiary. Cykl tego duchowego itinerarium nosi tytuł Wiem, Komu uwierzyłem. Zawiera on w wersji elektronicznej zbiór materiałów, które mają zachęcić młodych Polaków do udziału w spotkaniu w każdym z trzynastu miesięcy tego czasu. Na każdy miesiąc, od października 2012 do października 2013, przygotowano „pigułkę dogmatyczną", rozważanie biblijne, celebrację związaną z rozważaną prawdę, słowo o zagrożeniach, prezentacje konkretnych świadków wiary oraz krótki film ze świadectwem bądź komentarzem omawiający treści danego miesiąca. Każdy miesiąc Roku Wiary wiąże się z konkretnym zadaniem duszpasterskim, które należy spełnić indywidualnie lub w gronie przyjaciół. Materiały są dostępne na stronie Duszpasterstwa Młodzieży www.kdm.org.pl.

 • 14 września 2013 roku ogólnopolskie spotkanie młodych - młodzi na drodze wiary,
 • przy bierzmowaniu przekazanie młodym np. Kompendium KKK lub Youcat.

 

9. Wydział Teologiczny UAM

 • Sympozjum po zakończonym Synodzie nt. Nowej Ewangelizacji: 30.11.2012: „Dzielić się wiarą dzisiaj" - organizuje Zakład Teologii Pastoralnej WT UAM oraz Akademickie Koło Misjologiczne (przed 85 laty odbył się w Poznaniu I Akademicki Kongres Misyjny, który był pierwszym kongresem misyjnym w Polsce).
 • „Wierzę w Boga". Międzyzakładowa konferencja naukowa na Wydziale Teologicznym UAM z okazji Roku Wiary (marzec 2013 r.).

 

10. Świat nauki i kultury (tworzenie okazji do twórczego dialogu wiary i nauki - spotkanie z rektorami wyższych uczelni, inauguracje na wyższych uczelniach, z okazji święta Katedry św. Piotra  (22 lutego 2013 r.) sesja PAN-u). Mamy świadomość, że w tych spotkaniach niejednokrotnie uczestniczą ludzie „obrzeży wiary", stąd może uda się zorganizowanie osobnych spotkań (Areopag Poznański).

 

11. Pielgrzymki

 • do Ziemi Świętej - druga połowa kwietnia 2013 roku,
 • do Rzymu - 2013 rok,
 • pielgrzymka młodzieży do Rzymu w ramach 35. Europejskiego Spotkania Młodych - od 28 grudnia 2012 roku do 2 stycznia 2013 roku,
 • do Fatimy - 18-27 października 2012 r.
 • do Rio de Janeiro na Światowy Dzień Młodzieży w lipcu 2013 r.
 • Archidiecezjalna Pielgrzymka Żywego Różańca - 13 października 2012 r.,
 • Pielgrzymka śladami świadków wiary po archidiecezji - comiesięczne spotkanie w innym miejscu związane ze świadkiem wiary.

 

12. „Przewodnik Katolicki" i Radio Emaus - przybliżanie rzeczywistości związanej z Rokiem Wiary. „Przewodnik Katolicki" podejmie następujące działania: cykl artykułów Credo mszalne, cykl artykułów przybliżających modlitwę różańcową i zachęta do podjęcia tej modlitwy w intencji owocnego przeżycia Roku Wiary, comiesięczny cykl o Apostołach, pierwszych świadkach wiary, omówienie tła, przebiegu i dokumentów Soboru Watykańskiego II oraz Katechizmu Kościoła Katolickiego, nadto: kalendarz połączony treściowo z cyklem Credo, płyta z kolędami oraz rozważaniami Drogi krzyżowej, dodatek wielkopostny „Słowo na każdy dzień". W Radiu Emaus: lektura listu Porta Fidei, fragmentów Katechizmu oraz tekstów Soboru Watykańskiego II, problematyka Roku Wiary w audycjach z udziałem biskupów, transmisje najważniejszych wydarzeń związanych z tym okresem, Katechizm w życiu chrześcijanina - rozmowy o rozumieniu i wcielaniu w życie prawd katechizmowych, emisja krótkich fragmentów, sentencji z Pisma Świętego i dokumentów Kościoła na temat wiary, przekazywanie komunikatów i zaproszeń dotyczących wydarzeń związanych z tym czasem, emisja dżingla przypominającego, że trwa Rok Wiary i zachęcającego do refleksji nad tym rokiem.

 

13. W Wielkim Poście nabożeństwa pokutne i wynagrodzenie w szczególności za grzechy przeciw wierze oraz w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa przypadającą 7 czerwca 2013 roku. Nabożeństwo pokutne z indywidualną spowiedzią w katedrze.

 

14. Książeczka kolędowa.

 

15. Przygotowanie czytanek majowych - Maryja jako wzór człowieka wiary.

 

16. Spotkania ze świadkami wiary i pogłębienie znajomości treści nauki katolickiej.

 

17. Popularyzowanie życiorysów świadków wiary - świętych i błogosławionych oraz kandydatów na ołtarze zwłaszcza z naszej archidiecezji - rozszerzenie praktykowanej już modlitwy w pierwszą niedzielę listopada (nie tylko w katedrze).

 

18. Caritas (Zjazd PZC i SKC - wigilia Niedzieli Miłosierdzia Bożego 2013 r., hasło: „Wiara i Miłość potrzebują siebie nawzajem") BXVI, PF; Tydzień Miłosierdzia - Gala Banku Miłosierdzia - „Wiara bez miłości nie przynosi owocu...", wszystkie inne inicjatywy podejmowane w duchu wiary: rekolekcje formacyjne, sympozjum, przygotowanie i rozprowadzenie specjalnego kalendarza na rok 2013 z uwzględnieniem problematyki wiary.

 

V. Inicjatywy w Roku Wiary w parafiach

 

1. Większość ze wspomnianych inicjatyw diecezjalnych będzie realizowana w parafiach. Ponieważ są one istotne dla parafii i jego duszpasterstwa, należy je przedyskutować podczas spotkań kapłańskich (konferencje dekanalne) i z PRD.

 

2. W ramach wprowadzania katechezy dorosłych ważne wydaje się szukanie nowych katechistów, zachęcenie ich do udziału w kursie w ramach Szkoły Katechistów, aby tak jak szafarze Komunii świętej na stałe wpisali się w życie parafii.

 

3. Szczytem Roku Wiary w parafiach winna być Wigilia Paschalna - uroczyste wyznanie wiary. Stąd propozycja, aby w III, IV i V niedzielę Wielkiego Postu w parafiach przeprowadzono kazania chrzcielne przygotowujące do Wigilii Paschalnej. Warto odnawiać wiarę wiernych, wykorzystując w Wielkim Poście niektóre elementy katechumenatu dorosłych.

 

4. Organizowanie parafialnych pielgrzymek do sanktuariów, nabożeństw.

 

5. Katechezy przed niedzielną Mszą św. (np. na temat Credo). Można wykorzystać w tym celu tzw. Katechizm płocki. Są parafie, które już praktykowały takie katechezy przed jedną z niedzielnych Mszy świętych.

 

6. We wszelkich działaniach duszpasterskich w tym czasie ważna jest koncentracja nie tyle na akcjach, ale na problemie przeżywania osobistego życia wiarą: jak wierzymy, komu wierzymy, kryzys wiary, czasy zranionej wiary (adoracja z możliwością spowiedzi). W niektórych parafiach wprowadzono adorację Najświętszego Sakramentu raz w tygodniu (po wieczornej Mszy świętej wystawienie Najświętszego Sakramentu, adoracja w ciszy, okazja do spowiedzi św., do Apelu Jasnogórskiego).

 

VI. Materiały

 

 • Inauguracja Roku Wiary - w katedrze - w parafiach.
 • W ramach programu duszpasterskiego (Adwent i Boże Narodzenie; Wielki Post, Okres Paschalny i Okres Zwykły).
 • Katechezy wokół wyznania wiary.
 • Wiem, Komu zawierzyłem - zbiór materiałów duszpasterstwa młodzieży na 13 spotkań (www.kdm.org.pl ).
 • Porta Fidei - materiały duszpasterskie na Rok Wiary przygotowane przez Zespół ds. Nowej Ewangelizacji (11 tematów ujętych w formę katechezy, spotkania w grupach oraz celebracje) www.nowaewangelizacja.org; tel.: 508 495 141.
 • szereg publikacji przygotowanych przez różne wydawnictwa, np. Pallottyni, św. Wojciech, św. Stanisław Biskup.
 • Ikona Chrystusa Pantokratora z tekstem wyznania wiary (do częstego odmawiania).
 • Przygotowanie do Roku Wiary poprzez czytanie listu apostolskiego Porta Fidei.

 

VII. Wspólne przedsięwzięcia duszpasterskie Kościoła Katolickiego w Polsce na Rok Wiary

 

 • 11 października 2012: w dniu, w którym Ojciec Święty otwiera Rok Wiary, nieszpory i wieczorna Msza święta we wszystkich katedrach i kościołach parafialnych w Polsce (w 50. rocznicę otwarcia Soboru Watykańskiego II). Na tę inaugurację zapraszamy do katedry kapłanów, osoby życia konsekrowanego i przedstawicieli z każdej parafii. Towarzyszyć temu będzie uroczyste wniesienie dokumentów Soboru Watykańskiego II oraz  Katechizmu Kościoła Katolickiego i umieszczenie tych ksiąg - podobnie jak do tej pory Pisma Świętego - na wyróżnionym miejscu w kościele (np. na bocznym ołtarzu). Na tę uroczystość zostanie opracowany specjalny obrzęd. Obie księgi pozostaną tam - jako znak - przez cały Rok Wiary (w Poznaniu inauguracja odbędzie się 12 października 2012 r., zapraszamy kapłanów, osoby życia konsekrowanego i po trzech przedstawicieli z każdej parafii poznańskiej, podpoznańskiej, a z pozostałych dekanatów delegacje).
 • 28 grudnia 2012-2 stycznia 2013: narodowa pielgrzymka młodzieży do Rzymu. Światowe Spotkanie Młodych Taizè. Nieszpory dla polskiej młodzieży z Professio fidei.
 • 25 stycznia 2013: Nabożeństwa ekumeniczne we wszystkich katedrach w Polsce.
 • 2 lutego 2013: Światowy Dzień Życia Konsekrowanego we wszystkich polskich katedrach.
 • 22 lutego 2013: Święto katedry św. Piotra. Spotkanie pracowników akademickich tam, gdzie to możliwe.
 • 24 marca 2013: Niedziela Palmowa. Przygotowanie do Światowego Dnia Młodych.
 • 15-17 kwietnia 2013: Dni Seminariów Duchownych z okazji 450. rocznicy ich ustanowienia.
 • 30 maja 2013: Uroczystość Bożego Ciała. Adoracja eucharystyczna w katedrach i we wszystkich kościołach parafialnych.
 • 1 czerwca 2013: Spotkanie młodych na Lednicy.
 • 16-28 lipca 2013: Światowe Dni Młodych w Rio de Janeiro.
 • 14-15 września 2013: I Krajowy Kongres Parafialnych Rad Duszpasterskich w Licheniu.
 • 29 września 2013: Dzień katechetów. 20. rocznica publikacji Katechizmu Kościoła Katolickiego.
 • 24 listopada 2013: Uroczyste zamknięcie Roku Wiary. Uroczystość Chrystusa Króla. W tym dniu Ojciec Święty odprawi Eucharystię i uroczyście dokona wyznania wiary.