Archidiecezja Poznanska
Kalendarz Wydarzen
Styczeń 23, 2018 (10:00)
Spotkanie Plenarne Kongregacji Nauki Wiary

Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański. Przewodniczący Kon...


Styczeń 25, 2018 (19:00)
10. Debata Walentynkowa

Poznańscy studenci będą dyskutować wraz z ekspertami na temat kryzysów ...


Styczeń 27, 2018 (11:30)
Msza św. w intencji chrześcijan prześladowanych za wiarę w Korei Północnej

W sobotę 27 stycznia, o godz. 11:30, w Sanktuarium św. Józefa przy klas...


Luty 2, 2018 (00:00 - 23:59)
Święto Ofiarowania Pańskiego

Dzień Życia Konsekrowanego. Msza św. pod przewodnictwem Arcybiskupa Sta...


Luty 11, 2018 (00:00 - 23:59)
Światowy Dzień Chorego

Odwiedziny szpitali przez Księży Biskupów. Msza św. pod przewodnictwem ...


Luty 13, 2018 (19:30)
Nieszpory ku czci Patronów Europy

Biskup Zdzisław Fortuniak będzie przewodniczył Nieszporom ekumenicznym ...


Luty 14, 2018 (00:00 - 23:59)
Środa Popielcowa

Rozpoczęcie Wielkiego Postu. Msza św. pod przewodnictwem Arcybiskupa St...


Luty 15, 2018 (18:00)
Droga Krzyżowa ulicami Poznania

Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, będzie przewodnicz...


Luty 22, 2018 (18:00)
Święto Katedry św. Piotra

Arcybiskup Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski, będzie przewodnic...


 

ewangelia dnia
Jak może szatan
wyrzucać szatana?
mapa archidiecezji
Mapa archidiecezji
kalendarz
Grudzień 2017 Styczeń 2018 Luty 2018
  Ni Po Wt Śr Cz Pi So
Tydzień 1 1 2 3 4 5 6
Tydzień 2 7 8 9 10 11 12 13
Tydzień 3 14 15 16 17 18 19 20
Tydzień 4 21 22 23 24 25 26 27
Tydzień 5 28 29 30 31
dzisiaj
23 Stycznia 2018
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Emerencja, Ildefons,
Jan, Klemens, Maria,
Rajmund, Rajmunda,
Wrócisława
Do końca roku zostało 343 dni.
logowanie

XLIII Archidiecezjalna Pielgrzymka Żywego Różańca do Rumunii, 11-21.6.2018Szczegóły organizacyjne: ks. Jan Glapiak, tel. 61 8512 800

PROGRAM  PIELGRZYMKI  DO  RUMUNII

(Bukovina i Transylvania) w dniach 11-21.6.2018 r.

DZIEŃ  I
Wyjazd z Poznania o godz. 5:00. Msza Św. w Sanktuarium MB Różańcowej w Bochni. Przejazd do Koszyc. Spacer po starym mieście, obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ II
Śniadanie, przejazd do Rumunii. Sapanta – „Wesoły cmentarz”- najdziwniejszy zabytek na liście UNESCO oraz Monastyr Sapanta-Peri z najwyższą drewnianą wieżą w Marmaroszu. Przejazd do doliny Izy, która znana jest z unikalnych, drewnianych bram i kościołów – nawiedzenie drewnianej cerkwi pw. Ofiarowania Maryi w Świątyni, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO oraz pięknego żeńskiego monastyru z cerkwią pw. Dwunastu Apostołów w Barsenie.  Przejazd na obiadokolację i nocleg do Borsy.

DZIEŃ III
Śniadanie Przejazd do klasztoru Moldovita i zaliczanego do najpiękniejszych w Europie, wpisanego na listę UNESCO Monasteru Sucevita. Przejazd do najstarszej polskiej wioski na Bukovinie - Kaczyka. Msza Św. w Bazylice pw. Wniebowzięcia NMP - najważniejszym w Rumunii Sanktuarium MB. Po drodze na nocleg postój w miejscowości Voronet - nawiedzenie obronnego monastyru z malowaną cerkwią pod wezwaniem św. Jerzego. Obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ IV
Po śniadaniu wyjazd do Bistricy - jednego z siedmiu warownych miast, od których wywodzi się nazwa Siedmiogród: kościół ewangelicki, cerkiew prawosławna, Dom Złotnika, synagoga, kościół rzymskokatolicki św. Andrzeja. Przejazd do stolicy Siedmiogrodu – Kluż Napoka - centrum intelektualnego i akademickiego Transylwanii . Stare miasto z gotyckim, największym w Rumunii kościołem św. Michała, Msza Św. , Pałac Banffy, Uniwersytet i kościół reformowany, Plac Avrama Iancu z prawosławną katedrą i Teatrem Narodowym. Obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ V
Śniadanie. Przejazd do Sighisoary – jednego z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast  w tej części Europy.  Zwiedzanie cytadeli: mury obronne, wieża zegarowa, zabytkowe kamienice (wśród nich Dom Draculi i Dom pod Jeleniem). Przejazd do największego sanktuarium pielgrzymkowego Szeklerów w Miercurea Ciuc – Msza Św.  Przejazd na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ VI
Zwiedzanie Braszowa: rynek miejski z ratuszem, Msza Św. W Czarnym Kościele będącym najdalej wysuniętą na wschód gotycką katedrą Europy, piękna żydowska synagoga, ewangelicki kościół św. Bartłomieja, XIX-wieczna prawosławna katedra i cerkiew św. Mikołaja. Spacer Strada Sforii – najwęższą ulicą Europy. Przejazd do najbardziej znanego rumuńskiego zamku – zamku Bran, zwanego zamkiem Drakuli. Powrót na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ VII
Po śniadaniu przejazd do Sinaia. Nawiedzenie XVII wiecznego Monastyru oraz letniej rezydencji królów Rumunii - Zamku Peleș.  Przejazd do Bukaresztu: Zwiedzenie gmachu Parlamentu - spuścizny po Ceausescu. Biała Cerkiew, Pałac Królewski, Ateneum, Filharmonia, gmach Uniwersytetu. Spacer Aleją Zwycięstwa. Obiadokolacja i nocleg

DZIEŃ VIII
Śniadanie. Powrót do Transylwanii słynną Drogę Transfogaraską. Po drodze postój w Curtea de Arges, dawnej stolicy Wołoszczyzny i miejscu pochówku królów rumuńskich. Przejazd do Sibiu. Zakwaterowanie w hotelu. Spacer po starym mieście: kościół farny św. Trójcy, XVI wieczna wieża Ratuszowa, kościół ewangelicki z charakterystyczną wieżą Ferula, barokowy pałac Brukenthala, żelazny most Kłamców, XIII-to wieczna wieża Schodów, prawosławna katedra Trójcy Świętej. Tradycyjna rumuńska obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ IX
Śniadanie. Zwiedzanie Alba Julia: cytadela Alba Carolina (najlepiej ufortyfikowana twierdza w Europie wzniesiona przez cesarza Karola IV,), gotycka Katedra z grobowcami księcia Jana Hunyadego i królowej Izabelli Jagiellonki, cerkiew koronacyjna królów Rumunii. Przejazd do Oradei: barokowa katedra - największa barokowa budowla w Rumunii, pomnik św. Władysława, XIX wieczna synagoga reformowalna, ratusz, cytadela, Teatr Narodowy, dawny Pałac Biskupi. Obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ X
Po śniadaniu wyjazd na Słowację. Po drodze zwiedzanie Eger:  katedra, plac Dobó István tér, Kościół Minorytów, górujący nad Eger zamek. Przejazd do Popradu na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ XI
Śniadanie i wyjazd do Poznania. Po drodze Msza Św. na Jasnej Górze i pożegnalny obiad. Zakończenie pielgrzymki w późnych godzinach wieczornych.

PROGRAM RAMOWY – KOLEJNOŚĆ ZWIEDZANIA MOŻE ULEC ZMIANIE