Archidiecezja Poznanska
Kalendarz Wydarzen
Sierpień 3, 2017 (11:00)
Spotkanie proboszczów

Od kilku lat gromadzimy się w poznańskim kościele św. Jana Vianneya na ...


Sierpień 13, 2017 (12:00)
250-lecie kościoła w Mieszkowie

Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Damiana Bryla z okazji 250-lecia po...


Sierpień 13, 2017 (13:00)
Transmisja w TVP Polonia

Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Grzegorza Balcerka z Sanktuarium Na...


Sierpień 15, 2017 (00:00 - 23:59)
Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Święto Matki Bożej Zielnej.


Sierpień 15, 2017 (11:45)
Uroczystości odpustowe w Kodniu

Msza św. pod przewodnictwem Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Metropol...


Sierpień 19, 2017 (11:00)
Metropolitalny Kongres Trzeźwości

Msza św. pod przewodnictwem Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Metropol...


Sierpień 26, 2017 (00:00 - 23:59)
Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej

Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, weźmie udział w ur...


Sierpień 31, 2017 (11:00)
Odpust w Górce Duchownej

Msza św. pod przewodnictwem Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Metropol...


Wrzesień 3, 2017 (11:00)
Dożynki ogólnopolskie na Jasnej Górze

Msza św. pod przewodnictwem Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Metropol...


 
slowa1.jpg

ewangelia dnia
Natomiast udaj się
do moich braci i
powiedz im: Wstępuję
do Ojca mego i Ojca
waszego oraz do Boga
mego i Boga waszego
mapa archidiecezji
Mapa archidiecezji
kalendarz
Czerwiec 2017 Lipiec 2017 Sierpień 2017
  Ni Po Wt Śr Cz Pi So
Tydzień 26 1
Tydzień 27 2 3 4 5 6 7 8
Tydzień 28 9 10 11 12 13 14 15
Tydzień 29 16 17 18 19 20 21 22
Tydzień 30 23 24 25 26 27 28 29
Tydzień 31 30 31
dzisiaj
22 Lipca 2017
Sobota
Imieniny obchodzą:
Albin, Bolesława,
Bolisława,
Laurencjusz,
Wawrzyniec, Maria
Magdalena, Milenia,
Pankracy, Więcemiła
Do końca roku zostało 163 dni.
logowanie

Biskupi i Arcybiskupi Poznańscy od 968 roku

Źródło: ks. prof. dr Józef Nowacki, Dzieje Archidiecezji Poznańskiej

 

 

 

Biskupi poznańscy

 

1. Jordan (według Długosza †1002) 968 - † 984
2. N. 984 - † 991/92
3. Unger 991/92 - †
4. Tymoteusz 1002 - † 1020
5. Paulin 1021 - † 1035
6. Benedykt 1037 - † 1048
7. Marceli 1048 - † 1065
8. Teodor 1065 - † 1087
9. Dionizy 1088 - † 1106
10. Wawrzyniec 1106 - † 1127
11. Marcin ..... - † 1142?
12. Bogufał I 1142? - † 1146
13. Pean 1146 - † 1152
14. Stefan 1152 - † 1156
15. Radwan 1156 - † 1164
16. Beranrd 1164 - † 1172
17. Cherubin 1172 - †1180...
18. Arnold I po 1180-†1186
19. Bł. Bogumił - Piotr 1186 - 1187
20. Benedykt 1187 - † 1193
21. Mrokota 1193 - † 1196
22. Arnold II 1196 - † 1211
23. Filip 1211
24. Paweł 1211 - † 1242
25. Bogufał II 1242 - † 1253
26. Piotr 1253 - † 1254
27. Bogufał III z Czarlejna 1254 - 1265
28. Falęta 1266 - † 1267
29. Mikołaj I 1267 - † 1278
30. Jan I z Wyskowiec Łodzia 1278 - † 1286
31. Jan II Gerbicz Nałęcz 1286 - † 1297
32. Andrzej Zaremba 1297 - †1317?
33. Domarat Grzymała 1317? - †1324
34. Jan III Doliwa 1324 - † 1335
35. Jan IV Łodzia z Kępy 1335 - 1346
36. Andrzej zw. z Wiślicy 1347 - † 1348
37. Wojciech Pałuka 1348 - † 1355
38. Jan V Doliwa z Lutogniewa 1356 - † 1374
39. Mikołaj II z Kórnika (Łodzia) 1375 - † 1382
40. Jan Kropidło książę opolski 1382 - 1384
41. Dobrogost Nowodworski 1384 - 1395
42. Mikołaj Kurowski (Szreniawa) 1395 - 1399
43. Wojciech Jastrzebiec z Łubnicy 1399 - 1412
44. Piort Wysz Radoliński (Leszczyc) 1413 - † 1414
45. Andrzej Łaskarz Gosławski (Godziemba) 1414 - † 1426
46. Mirosław Brudzewski (Nałęcz) 1426 - † 1427
47. Stanisław Ciołek z Żelichowa i Ostrołęki 1428 - † 1437
48. Andrzej Bniński (Łodzia) 1438 - † 1479
49. Uriel Górka (Godziemba) 1479 - † 1498
50. Jan Lubrański (Grodziemba) 1498 - † 1520
51. Piotr Tomicki (Łodzia) 1520 - 1525
52. Jan Latalski 1525 - 1536
53. Jan z Ochstatu z Książąt Litewskich 1536 - † 1538
54. Stanisław z Pińczowa Oleśnicki 1538 - † 1539
55. Sebastian Branicki 1539 - † 1544
56. Paweł Dunin Wolski 1544 - † 1546
57. Benedykt Idzbieński 1546 - † 1553
58. Andrzej Czarnkowski 1553 - † 1562
59. Adam Konarski 1562 - † 1574
60. Łukasz Kościelecki 1577 - † 1597
61. Jan Tarnowski 1598 - 1600
62. Wawrzyniec Goślicki 1601 - † 1607
63. Andrzej Opaleński 1607 - † 1623
64. Jan Wężyk 1624 - 1627
65. Maciej Łubieński 1627 - 1631
66. Adam Nowodworski 1631 - † 1634
67. Henryk Firlej 1635
68. Andrzej Szołdrski 1636 - † 1650
69. Florian Kazimierz książę Czartoryski 1650 - 1655
70. Wojciech Tolibowski 1655 - † 1663
71. Stefan Wierzbowski 1664 - † 1687
72. Stanisław Witwicki 1688 - † 1698
73. Mikołaj Święcicki 1699 - † 1707
74. Michał Bartłomiej Tarło CM 1710 - † 1715
75. Krzysztof Antoni Szembek 1716 - 1720
76. Piotr Tarło 1721 - † 1722
77. Jan Joachim Tarło 1723 - † 1732
78. Stanisław Józef Hozjusz 1733 - † 1738
79. Teodor książę Czartoryski 1739 - † 1768
80. Andrzej Stanisław Młodziejowski 1768 - † 1780
81. Antoni Onufry Okęcki 1780 - † 1793
82. Ignacy Raczyński 1794 - 1807
83.

Tymoteusz Gorzeński

nast. arcybiskup poznański

1809 - 1821

1821-  † 1825


Arcybiskupi gnieźnieńscy i poznańscy, prymasi Polski

84. Teofil Wolicki 1828 - † 1829
85. Marcin Dunin 1831 - 1842
86. Leon Przyłuski 1845 - 1865
87. Mieczysław kardynał Ledóchowski 1866 - 1886
88. Juliusz Dinder 1886 - 1890
89. Florian Oksza Stablewski 1891 - † 1906
90. Edward Likowski 1914 - 1915
91. Edmund kardynał Dalbor 1915 - † 1926
92. August kardynał Hlond 1926 - 1946

Arcybiskupi metropolici poznańscy

93. Walenty Dymek 1946 - † 1956
94. Antoni Baraniak 1957 - † 1977
95. Jerzy Stroba
1978 - 1996
96. Juliusz Paetz
1996 - 2002
97. Stanisław Gądecki 2002 -