Archidiecezja Poznanska
Kalendarz Wydarzen
Październik 21, 2017 (19:00)
Poświęcenie odnowionych organów na Świętej Górze

Msza św. pod przewodnictwem Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Metropol...


Październik 22, 2017 (00:00 - 23:59)
Światowa Niedziela Misyjna

W niedzielę 22 października rozpocznie się w parafiach naszej archidiec...


Październik 22, 2017 (14:00)
Missa Franciszka Ścigalskiego

W kościele ojców franciszkanów na Wzgórzu Przemysła w Poznaniu zostanie...


Październik 23 (09:00) - Październik 24 (15:00), 2017
Konferencja naukowa Arcybiskupstwo Poznańskie w Dziejach

Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, weźmie udział w ko...


Październik 24, 2017 (18:00)
XVI Ekumeniczne Święto Biblii

Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, weźmie udział w XV...


Październik 25, 2017 (18:00)
250-lecie konsekracji kościoła w Czerlejnie

Msza św. pod przewodnictwem Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Metropol...


Październik 28, 2017 (17:00)
Rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego ks. Stanisława Streicha

28 października 2017 r. o godz. 17.00 w kościele pw. św. Jana Bosko w ...


Październik 29, 2017 (12:30)
85-lecie parafii pw. św. Stanisława Kostki w Poznaniu

Msza św. pod przewodnictwem Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Metropol...


Październik 29, 2017 (17:00)
Poświęcenie odnowionej Kopaszewskiej Drogi Krzyżowej

Msza św. pod przewodnictwem Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Metropol...


 

ewangelia dnia
Jezus rzekł: Kto się
przyzna do mnie
wobec ludzi,
przyznam się i ja
wobec aniołów Bożych
mapa archidiecezji
Mapa archidiecezji
kalendarz
Październik 2016 Listopad 2016 Grudzień 2016
  Ni Po Wt Śr Cz Pi So
Tydzień 44 1 2 3 4 5
Tydzień 45 6 7 8 9 10 11 12
Tydzień 46 13 14 15 16 17 18 19
Tydzień 47 20 21 22 23 24 25 26
Tydzień 48 27 28 29 30
dzisiaj
21 Października 2017
Sobota
Imieniny obchodzą:
Bernard, Celina,
Dobromił, Elżbieta,
Hilary, Klemencja,
Pelagia, Pelagiusz,
Urszula, Wszebora
Do końca roku zostało 72 dni.
logowanie

Homilia Arcybiskupa Poznańskiego, 100-lecie KUL, 15.10.2017

Abp Stanisław Gądecki. Deo et patriae. 100-lecie inauguracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. XXVIII niedziela zwykła „A" (Lublin, katedra lubelska - 15.10.2017).

 

Uczestniczymy dzisiaj w uroczystej inauguracji roku akademickiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Bierzemy więc udział w wydarzeniu, które niesie w sobie także zapowiedź, wyrocznię, prognozę na temat nadchodzącej przyszłości. W pewnym sensie partycypujemy w czymś, do czego zmierzała aktywność starożytnych augurów, którzy - z kształtu piorunów, z lotu ptaków i wnętrzności zwierząt, z proroczych snów i transów - tworzyli auspicia na temat woli bogów odnośnie bliższej lub dalszej przyszłości. Jeśli istnieją bogowie - twierdzili oni - i jeśli bogowie czuwają nad ludźmi to znaczy, że muszą przekazywać ludziom swoją wolę za pośrednictwem znaków (Ciceron, de Leg., II,13). Dzięki temu żadne wydarzenie społeczne, polityczne czy militarne starożytnego Rzymu epoki przedchrześcijańskiej nie mogło się odbyć bez „inauguracji", czyli bez wprowadzenia przez augura w to wydarzenie. Podobnie też dzisiaj, nasza obserwacja znaków czasu, czyli „wyzwań obecnego czasu" pozwala nam przy okazji inauguracji snuć przewidywania na temat przyszłości KUL-u.

Czytaj całość…

Poznański Tydzień Misyjny 2017 "Idźcie i głoście"

W niedzielę 22 października rozpocznie się w parafiach naszej archidiecezji Tydzień Misyjny. Zapraszamy do udziału w wydarzeniach, m.in. z okazji 90. rocznicy istnienia w Poznaniu Akademickiego Koła Misjologicznego. Czytaj całość…

Inauguracja roku formacyjnego w Arcybiskupim Seminarium Duchownym

Dwudziestu dwóch nowych kleryków rozpoczęło formację w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. Metropolita Poznański, Arcybiskub Stanisław Gądecki życzył im, by podejmowane przez nich wysiłki prowadziły do poważnego życia duchowego, „takiego, które by promieniowało i przemieniało lud Boży im powierzony”. Zapraszamy na fotoreportaż z inauguracji 17 października 2017 r. Czytaj całość…

Zapis nutowy Archiwum Archidiecezjalnego ujrzy światło dzienne

W niedzielę, 22 października 2017 r. o godzinie 14, w kościele ojców franciszkanów na Wzgórzu Przemysła w Poznaniu, zostanie odprawiona Msza Święta w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Muzykę w liturgii zapewni Schola Gregoriańska przy kościele ojców franciszkanów oraz zespół wokalno-instrumentalny Musica Maxima, który w oparciu o przechowywany w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu zapis nutowy, wykona Missa ex D oraz Symfonię in D autorstwa Franciszka Ścigalskiego, XIX-wiecznego poznańskiego kompozytora. Czytaj całość…

XVI Ekumeniczne Święto Biblii

Poznańska Grupa Ekumeniczna zaprasza na XVI Ekumeniczne Święto Biblii „I dam wam serce nowe i ducha nowego” (Ezechiel 36,26). W programie m.in. Nabożeństwo Słowa w katedrze poznańskiej we wtorek 24 października o godz. 18 – przewodniczą Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański i Biskup Karol Maria Babi z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.

Czytaj całość…

Arcybiskupstwo Poznańskie w Dziejach

Instytut Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk zapraszają w dniach 23-24 października 2017 roku na konferencję naukową „Arcybiskupstwo Poznańskie w Dziejach". Wśród prelegentów znajdą się m.in. prof. Tomasz Jurek (Biskupstwo poznańskiej - od Jordana do końca XV wieku), prof. Tomasz Jasiński (Pierwsze biskupstwo polskie), prof. Przemysław Urbańczyk (Archeologia wobec początków Kościoła i chrystianizacji w Polsce) i prof. Hanna Kóčka-Krenz (Najstarsze kościoły Ostrowa Tumskiego w świetle najnowszych badań). Miejsce obrad: PTPN, ul. Mielżyńskiego 27, Poznań.

 

W konferencji weźmie udział Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański. W 2018 roku przypada 1050. rocznica istnienia biskupstwa poznańskiego - pierwszego na ziemiach polskich. Szczegóły konferencji na plakacie i w pliku pdf

Rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego ks. Stanisława Streicha

W sobotę, 28 października 2017 r. o godz. 17.00 w kościele pw. św. Jana Bosko w Luboniu odbędzie się pierwsza sesja procesu beatyfikacyjnego na etapie diecezjalnym połączona z uroczystą Eucharystią oraz ustanowieniem Trybunału w osobach: delegata biskupa, promotora sprawiedliwości oraz notariusza. Od tego dnia, temu szczególnemu kandydatowi na ołtarze, przysługiwać będzie tytuł: „Sługa Boży”. Natomiast Trybunał będzie kontynuował dalsze sesje, mające na celu przesłuchiwanie świadków, poznawanie opinii świętości, cnót, a nade wszystko męczeństwa ks. Stanisława Streicha.

 

Z kolei w niedzielę 5 listopada, podobnie jak w latach ubiegłych, obchodzony będzie Dzień Modlitw o Kanonizację Błogosławionych i Beatyfikację Sług Bożych z Archidiecezji Poznańskiej. W roku bieżącym uroczystość odbędzie się wyjątkowo w kościele pw. św. Jana Bosko w Luboniu, w miejscu męczeńskiej śmierci ks. Stanisława Streicha. W oczekiwaniu na chwałę ołtarzy osób, które żyły i realizowały świętość na wielkopolskiej ziemi, w niedzielę, 5 listopada br. o godzinie 13, zostanie odprawiona Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego Metropolity Poznańskiego. Msza św. transmitowana będzie na cały świat przez Telewizję Polonia.

 

Czytaj całość…

Poświęcenie odnowionej Kopaszewskiej Drogi Krzyżowej

W niedzielę, 29 października 2017 r., o godz. 17, odbędzie się uroczystość poświęcenia odnowionej Kopaszewskiej Drogi Krzyżowej. Mszy św. na dziedzińcu honorowym pałacu w Kopaszewie przewodniczyć będzie Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański. Msza odprawiona zostanie w intencji Zofii Koźmianowej, fundatora Kopaszewskiej Drogi Krzyżowej ks. prałata Jana Koźmiana o radość życia wiecznego oraz za wszystkich pielgrzymów podążających tym szlakiem, jak również z dziękczynieniem za renowację kapliczek. Po Mszy krótka prelekcja, poświęcenie Drogi Krzyżowej oraz okolicznościowy koncert. Czytaj całość…

Prezydent RP upamiętnił w Belwederze Arcybiskupa Antoniego Baraniaka

6 października 2017 r., w dzień 60. rocznicy ingresu do katedry poznańskiej, odbyła się uroczysta Sesja poświęcona upamiętnieniu Arcybiskupa Antoniego Baraniaka, Metropolity Poznańskiego. Uroczystość odbyła się pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy i Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Metropolity Poznańskiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. „Gdy uświadomimy sobie, że tylko w mokotowskim więzieniu był zabierany na przesłuchanie 145 razy, że ponad 30 ubeków zajmowało się nim przez 27 miesięcy, to można sobie tylko wyobrazić nieprawdopodobny ogrom cierpienia, którego doświadczył” – mówił Prezydent Andrzej Duda.


Metropolita poznański zapowiedział podjęcie starań o otwarcie procesu beatyfikacyjnego abp. Baraniaka. „Zamierzamy w archidiecezji poznańskiej otworzyć proces beatyfikacyjny abp. Baraniaka na poziomie diecezjalnym, tak, żeby doprowadzić przynajmniej do nadania mu tytułu Sługi Bożego, ale też wskazać na tę postać jako jedną z ponad 90 biskupów i arcybiskupów poznańskich, którzy przeszli przez tę ziemię zostawiając wybitny ślad w historii ojczyzny i Kościoła” – powiedział abp Stanisław Gądecki.
Fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP

Zobacz więcej na stronach Prezydenta RP