Archidiecezja Poznanska
Kalendarz Wydarzen
Marzec 31, 2017 (19:30)
Męska Droga Krzyżowa

Duszpasterstwo Mężczyzn Archidiecezji Poznańskiej zaprasza na Męską Dro...


Kwiecień 1, 2017 (16:00)
Odwiedziny wspólnoty L’Arche

Msza św. pod przewodnictwem Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Metropol...


Kwiecień 2, 2017 (12:00)
Nauka rekolekcyjna Metropolity Poznańskiego

Msza św. pod przewodnictwem Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Metropol...


Kwiecień 7 (17:00) - Kwiecień 08 (17:00), 2017
Spowiedź przez 24 godziny

W odpowiedzi na prośbę Ojca Świętego Franciszka organizujemy w Poznaniu...


 
slowa1.jpg

ewangelia dnia
Czy chcesz stać się
zdrowym? Wstań, weź
swoje łoże i chodź!
mapa archidiecezji
Mapa archidiecezji
kalendarz
Marzec 2017 Kwiecień 2017 Maj 2017
  Ni Po Wt Śr Cz Pi So
Tydzień 13 1
Tydzień 14 2 3 4 5 6 7 8
Tydzień 15 9 10 11 12 13 14 15
Tydzień 16 16 17 18 19 20 21 22
Tydzień 17 23 24 25 26 27 28 29
Tydzień 18 30
dzisiaj
28 Marca 2017
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Aniela, Antoni, Jan,
Krzesisław, Sykstus
Do końca roku zostało 279 dni.
logowanie

25. rocznica Sakry Biskupiej Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego

„Dziękuję Panu Bogu za wszystkich ludzi, z którymi zetknąłem się w tym czasie 25 lat posługi biskupiej, za wszelkie dobro, którego doznałem” – mówił Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, podczas Mszy św. celebrowanej w katedrze poznańskiej z okazji 25. rocznicy przyjęcia sakry biskupiej. W uroczystościach 26 marca 2017 roku wziął udział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, który przekazał list od Papieża Franciszka, homilię wygłosił kard. Zenon Grocholewski. Kapłani w darze "adoptowali" 25 rodzin w Syrii, ukazała się też specjalna publikacja jubileuszowa. Msza św. była transmitowana przez Telewizję Polonia i Radio Emaus (więcej na stronach KAI). Zapraszamy na fotoreportaż z uroczystości.
Czytaj całość…

Homilia kard. Zenona Grocholewskiego, 26.3.2017

Chrystus - jedynym Kapłanem. Homilia wygłoszona z okazji 25-lecia święceń biskupich abp. Stanisława Gądeckiego oraz 15. rocznicy jego posługi w archidiecezji poznańskiej, katedra poznańska, 26 marca 2017 roku

 

Ekscelencjo, Dostojny Księże Arcybiskupie Jubilacie,

Ekscelencjo, Nuncjuszu Apostolski w Polsce,

Ekscelencje, Księża Arcybiskupi i Biskupi,

Współbracia w Kapłaństwie,

Przedstawiciele Władz oraz Kultury i Nauki,

łączący się z nami Słuchacze Radia Emaus i Widzowie Telewizji Polonia (nawiasem mówiąc w tych dniach przypada 90. rocznica pierwszej Mszy św. w Polsce transmitowanej przez radio, i to dokonało się właśnie z tej poznańskiej katedry),

Umiłowani w Chrystusie Panu Bracia i Siostry!

 

W tej Mszy św. polecamy w sposób szczególny Panu Bogu tutejszego księdza arcybiskupa metropolitę, Stanisława Gądeckiego, z okazji 25-lecia jego święceń biskupich i równocześnie 15-lecia jego posługi w archidiecezji poznańskiej.

 

Chciałbym z tej okazji zaproponować refleksję na temat kapłaństwa w Kościele. Święcenia biskupie bowiem dają pełnię sakramentu kapłaństwa.

Czytaj całość…

Homilia Arcybiskupa Poznańskiego, 25-lecie Diecezji Legnickiej, 25.3.2017

Abp Stanisław Gądecki. Dla pomnożenia duchowego dobra Kościoła i społeczeństwa. 25-lecie powstania Diecezji Legnickiej (Katedra Legnicka - 25.3.2017).

 

W dniu dzisiejszym pragniemy uwielbić Boga i złożyć Mu dziękczynienie za podwójną uroczystość. Za uroczystość Zwiastowania Pańskiego i ściśle z nią związaną 25. rocznicę ustanowienia Diecezji Legnickiej. W takim kontekście wypada powiedzieć kilka słów o tych dwóch sprawach. 

Czytaj całość…

List Gratulacyjny od Ojca Świętego Franciszka

List od Papieża Franciszka do Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego z okazji 25. rocznicy sakry biskupiej


Czcigodnemu Bratu
Stanisławowi Gądeckiemu
Arcybiskupowi Metropolicie Poznańskiemu

W ścisłej łączności z braćmi biskupami, którzy w różnych częściach świata głoszą Ewangelię, chętnie wspieramy ich i ich przedsięwzięcia pasterskie naszymi modlitwami. Teraz w szczególny sposób pragniemy pozdrowić Ciebie, Czcigodny Bracie, który w uroczystość Zwiastowania Pańskiego obchodzić będziesz srebrny jubileusz Twoich święceń biskupich. Daje to nam szczególną okazję, by złożyć Ci serdeczne gratulacje i wyrazić najlepsze życzenia, a zarazem wspomnieć ważniejsze dokonania, które miały miejsce w czasie Twego gorliwego pasterskiego posługiwania.


Jako Syn Prymasowskiej Stolicy Gnieźnieńskiej, po ukończeniu studiów, jakim pilnie oddawałeś się w seminarium, dnia 9 czerwca 1973 roku przyjąłeś święcenia kapłańskie z rąk czcigodnego sługi Bożego księdza Stefana Świętego Kościoła Rzymskiego kardynała Wyszyńskiego, Prymasa Polski. Doceniając wagę Pisma Świętego w życiu duchowym i codziennej pracy duszpasterskiej, poświęcałeś się studiom biblijnym w Rzymie i Jerozolimie, a następnie, powróciwszy do Polski, starałeś się przekazać miłość do słowa Bożego słuchaczom w licznych instytutach akademickich, w różnoraki sposób ukazując jego piękno i pożytek.


Dnia 1 lutego 1992 roku Święty Jan Paweł II ustanowił Ciebie Biskupem Tytularnym Rubiceńskim i Biskupem Pomocniczym wspólnoty kościelnej, do której należałeś. Dnia 28 marca roku 2002 tenże znamienity Nasz Poprzednik podniósł Ciebie do godności Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego.


Miło Nam jest wspomnieć o Twoim staraniu o kandydatów do kapłaństwa i o kształceniu samych kapłanów, a także o głoszeniu nauki chrześcijańskiej poprzez kazania, ćwiczenia duchowne i komentarze teologiczne. Odwiedzając parafie i inne wspólnoty, a także spotykając się z duchowieństwem i wiernymi świeckimi starałeś się ustawicznie głosić zbawienne prawdy i należycie je wyjaśniać.

Czytaj całość…

Na 25. rocznicę sakry konkretna pomoc dla 25 rodzin w Syrii

Jerjous Azis Daoushe z żoną i trójką dzieci, Alise Nikola Ardawi, wdowa z trójką dzieci, Gabi Jean Shabo, wdowiec z dwójką dzieci – to tylko trzy z dwudziestu pięciu syryjskich rodzin, które „adoptowali” kapłani Archidiecezji Poznańskiej. Na 25. rocznicę sakry biskupiej abp. Stanisława Gądeckiego kapłani w darze dla swojego biskupa pomogą przez rok 25 rodzinom poszkodowanym w zbrojnym konflikcie w Syrii.
Program pomocy rodzinom syryjskim ruszył 10 marca. Dzięki akcji Caritas można „adoptować” konkretne rodziny potrzebujące pomocy. Według danych organizacji międzynarodowych 80% Syryjczyków żyje w ubóstwie, a co trzecie gospodarstwo domowe jest zadłużone. Pomocy humanitarnej potrzebuje ponad 13 milionów ludzi, w tym 6 milionów dzieci.
Podczas uroczystości 25. rocznicy sakry przedstawiciele kapłanów przyniosą w procesji z darami tablicę z wypisanymi nazwiskami rodzin syryjskich.

81. Ogólnopolska Akademicka Pielgrzymka na Jasną Górę

Już po raz 81. przedstawiciele świata akademickiego pojawią się na Jasnej Górze, aby zawierzyć swoje życia Matce Bożej. Pielgrzymka odbędzie się w dniach od 21 do 23 kwietnia 2017 roku. Tradycyjnie rozpocznie się w piątek drogą krzyżową i zakończy niedzielną Mszą Święta w jasnogórskiej bazylice. W ciągu trzech dni uczestnicy będą mogli wziąć udział w konferencjach dla mężczyzn i kobiet, wykładach oraz oczywiście we wspólnej modlitwie przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej.
Czytaj całość…

Misterium Męki Pańskiej na Poznańskiej Cytadeli

Serdecznie zapraszamy do udziału w 16. Misterium Męki Pańskiej na Poznańskiej Cytadeli. Największe widowisko pasyjne w Europie, które w ciszy ogląda co roku kilkadziesiąt tysięcy osób, przygotowuje zespół, który we współpracy z profesjonalnymi firmami dostarcza głębokich przeżyć związanych z inscenizowaną opowieścią o męce, śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa. Czas trwania: 80 min. Misterium odbędzie się w sobotę 8 kwietnia 2017 r. o godz. 20.00. Poprzedzi je Msza św. o godz. 18.00 w kościele p.w. św. Jana Bosko na Winogradach, skąd wspólnie z aktorami przejdziemy na Cytadelę. Czytaj całość…

Ksiądz Czesław Piotrowski ma swój pomnik w Poznaniu

Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, odsłonił i poświęcił pomnik ks. dr. Czesława Piotrowskiego, społecznika, pedagoga, wydawcy, wielkiego patrioty. Pomnik stanął przed szkołami katolickimi przy ul. Głogowskiej 92 w Poznaniu wybudowanymi staraniem kapłana."Ten wielki - skromny człowiek z całą pewnością zasługuje na to, aby wymieniać go jednych tchem obok takich postaci jak Karol Marcinkowski, Hipolit Cegielski, Cyryl Ratajski czy ks. Piotr Wawrzyniak. Podobnie jak oni praktykował najskuteczniejsze sposoby pracy społecznikowskiej, pracy organicznej czy pracy u podstaw" - mówiła podczas wykładu w auli szkolnej Joanna Napierała. Społeczny Komitet Budowy Pomnika prowadził starania o jego budowę przez 15 lat. Uroczystości poprzedziła Msza św. w kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej. Zapraszamy na fotoreportaż Waldemara Wylegalskiego.

 

Więcej o ks. Czesławie Piotrowskim

Czytaj całość…

Wydawnictwo Świętego Wojciecha poleca

Z okazji 25-lecia święceń biskupich oraz 15-lecia posługi w Poznaniu Wydawnictwo Świętego Wojciecha przygotowało książkę, przedstawiającą sylwetkę Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego i jego posługę. W przygotowaniu publikacji wzięły udział znamienite postaci Kościoła – duchowni i świeccy. Książka „Opere et Veritate” liczy 496 stron. 
Czytaj całość…