Archidiecezja Poznanska
Kalendarz Wydarzen
Czerwiec 23, 2017 (00:00 - 23:59)
Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

Msza św. pod przewodnictwem Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Metropol...


Czerwiec 24, 2017 (11:00)
50-lecie matury w Strzelnie

Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, weźmie udział w ur...


Czerwiec 25, 2017 (12:00)
400-lecie parafii w Rusku

Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Zdzisława Fortuniaka z okazji 400-l...


Czerwiec 25, 2017 (13:00)
Transmisja w TVP Polonia

Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Damiana Bryla z Sanktuarium Matki B...


Czerwiec 25, 2017 (13:30)
Verba Sacra - św. Josemaria Escriva de Balaguer

W niedzielę 25 czerwca o godz. 13:30 odbędzie się w Farze Poznańskiej s...


Czerwiec 25, 2017 (13:30)
Pogrzeb śp. o. Karola Meissnera OSB

Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem Biskupa Grzegorza Balcerka w int...


Czerwiec 25, 2017 (14:00)
Beatyfikacja abp. Teofila Matulionisa

Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, Przewodniczący Kon...


Czerwiec 26, 2017 (18:30)
Wspomnienie św. Josemaria Escriva de Balaguer

Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Grzegorza Balcerka, we wspomnienie ...


Czerwiec 29, 2017 (00:00 - 23:59)
Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Msza św. pod przewodnictwem Arcybiskupa Heinera Kocha, Arcybiskupa Berl...


 
slowa1.jpg

ewangelia dnia
Uczcie się ode mnie,
bo jestem cichy i
pokorny sercem, a
znajdziecie ukojenie
dla dusz waszych
mapa archidiecezji
Mapa archidiecezji
kalendarz
Marzec 2017 Kwiecień 2017 Maj 2017
  Ni Po Wt Śr Cz Pi So
Tydzień 13 1
Tydzień 14 2 3 4 5 6 7 8
Tydzień 15 9 10 11 12 13 14 15
Tydzień 16 16 17 18 19 20 21 22
Tydzień 17 23 24 25 26 27 28 29
Tydzień 18 30
dzisiaj
23 Czerwca 2017
Piątek
Imieniny obchodzą:
Agrypina, Albin,
Bazyli, Józef,
Piotr, Prosper,
Wanda, Zenon, Zenona
Do końca roku zostało 192 dni.
logowanie

Homilia Arcybiskupa Poznańskiego, 50-lecie Komisji Misyjnej, 21.6.2017

Abp Stanisław Gądecki. 50-lecie Komisji Misyjnej Konferencji Episkopatu Polski (Warszawa, Katedra warszawsko-praska - 21.6.2017)

 

Komisja Misyjna Polski przeżywa dzisiaj swój pierwszy - w sensie biblijnym - wielki jubileusz, czyli rok pięćdziesiąty. W Piśmie Świętym rok ten przypada po upływie 49 lat, czyli po upływie siedmiu okresów siedmioletnich, po szabacie szabatów. Jego rozpoczęcie oznajmiano głośnym graniem na rogu zwanym jobel, stąd polskie powiedzenie „czynić jubel", czyli brać udział w hałaśliwej zabawie, przeżywać wielką radość, wielką uroczystość. Wielki biblijny jubileusz miał niezwykłe znaczenie. W roku jubileuszowym bowiem każdemu Izraelicie miano zwrócić jego wolność i własność. Księga Kapłańska nakazuje: „Będzie to dla was jubileusz - każdy z was powróci do swej własności i każdy powróci do swego rodu. Cały ten rok pięćdziesiąty będzie dla was rokiem jubileuszowym" (Kpł 25,10-11). „Jeżeli brat z powodu ubóstwa sprzeda się tobie, nie będziesz nakładał na niego pracy niewolniczej. Będziesz się z nim obchodził jak z najemnikiem albo jak z osadnikiem. Będzie służyć tobie tylko do roku jubileuszowego. Wtedy wyjdzie od ciebie razem ze swymi dziećmi i wróci do swojej rodziny, do posiadłości swoich przodków" (Kpł 25,39-41). A więc podstawowym przywilejem roku jubileuszowego była powszechna amnestia, tj. przywrócenie wolności będącym w niewoli, a następnie przywrócenie ojcowizny, którą wcześniej utracili popadając w długi. W roku wielkiego jubileuszu Izrael miał na powrót stać się społecznością ludzi wolnych i równych. Miał na nowo stać się zdrową ziemską społecznością.   Czytaj całość…

Zmiany personalne w 2017 roku

Najnowsze dekrety: Czytaj całość…

Nowe archidiecezjalne pielgrzymki

W zakładce „Pielgrzymki” znajdują się propozycje nowych archidiecezjalnych pielgrzymek w 2018 roku. Będą to pielgrzymki do Ziemi Świętej w lutym i marcu, na Sardynię i Korsykę na przełomie kwietnia i maja, do Sankt Petersburga pod koniec czerwca i do Japonii w lipcu przyszłego roku.

Najnowsza propozycja: pielgrzymka Caritas do San Giovanni Rotondo dla chorych, starszych i niepełnosprawych w kwietniu, a także - dla wszystkich - w sierpniu 2018 r.

Serdecznie zapraszamy!

Homilia Arcybiskupa Poznańskiego, Chrystus jest fundamentem katolickiej szkoły, 20.6.2017

Abp Stanisław Gądecki. Chrystus jest fundamentem katolickiej szkoły. 10-lecie Publicznego Gimnazjum Katolickiego im. św. Stanisława Kostki (Poznań, kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej – 20.6.2017)

Dzień dzisiejszy jest dniem radości i entuzjazmu z powodu 10-lecia istnienia i pracy Publicznego Gimnazjum Katolickiego im. św. Stanisława Kostki w Poznaniu.

Przed ponad 10 laty, dnia 21 września 2006 roku został podpisany Akt Założycielski tego gimnazjum, które miało rozpocząć swoją działalność - od 1 września 2007 roku - jako ogólnodostępna szkoła publiczna na poziomie gimnazjalnym. Ówczesną lokalizacją gimnazjum - wskazaną przez Prezydenta Miasta Poznania - był budynek przy ul. Kanclerskiej 31. Czytaj całość…

Zmarł śp. o. Karol Meissner OSB

20 czerwca 2017 r. zmarł śp. ojciec Karol Meissner OSB, w 63 roku profesji monastycznej, 51 roku posługi kapłańskiej, będąc 45 lat mnichem lubińskim.

Obrzędy pogrzebowe odbędą się w Opactwie Ojców Benedyktynów w Lubiniu w niedzielę 25 czerwca 2017 roku: Msza św. pogrzebowa w kościele parafialnym o godz. 13:30; pogrzeb na cmentarzu po Mszy św.


Requiem aeternam dona ei Domine et lux perpetua luceat ei.

 

Czytaj więcej o śp. ojcu Karolu...

 

Arcybiskup Stanisław Gądecki: podziwiam geniusz o. Karola Meissnera OSB

 

"Podziwiam jego geniusz, człowieka głęboko zakorzenionego w duchowości kapłańskiej i zakonnej, zdolnego muzyka, człowieka, który był niezwykle pożyteczny dla Kościoła i który zostanie punktem odniesienia dla zakonników benedyktyńskich i kapłanów, którym potrzeba tej bystrości umysłu, woli i serca, jaką on posiadał" – mówi abp Stanisław Gądecki na wieść o śmierci o. Karola Meissnera OSB.

 

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski znał dobrze o. Karola Meissnera, który był mnichem benedyktyńskim w klasztorze położonym w archidiecezji poznańskiej. „Ojciec Karol należy do największych luminarzy wśród kapłanów działających w naszej archidiecezji” – mówi abp Gądecki.

 

Zdaniem Metropolity Poznańskiego o. Meissner był człowiekiem „niezwykłej inteligencji, a jednocześnie głębokiej duchowości”. „Wszędzie obecny, gdziekolwiek był zapraszamy z rekolekcjami, z prelekcjami w dziedzinie nauk o rodzinie, bardzo przydatny nie tylko na poziomie diecezjalnym czy ogólnopolskim, ale też ogólnoświatowym – był przecież konsultorem synodu, w wyniku którego powstała adhortacja Familiaris Consortio Jana Pawła II” – zaznacza abp Gądecki.

 

Przewodniczący Episkopatu wspomina rozmowę z o. Karolem podczas odwiedzin opactwa lubińskiego 4 czerwca. „Przekazał mi wtedy dokument krakowski przygotowany w tamtym czasie na synod. Nie mógł prawie mówić, ale kiedy zaczęliśmy rozmawiać o sprawach małżeństwa i rodziny, poderwał się z łóżka. Iskry w oczach, czysta myśl, bez najmniejszego obciążenia wiekiem czy niepamięcią” – zauważa abp Gądecki.

 

„Stały optymizm, umiejętność streszczenia problemu w sposób bardzo mądry, inteligencja, która nie opuściła go aż do śmierci” – podsumowuje Metropolita Poznański. 

Zmarł śp. ks. Adam Skociński

18 czerwca 2017 r. zmarł śp. ksiądz Adam Skociński, wikariusz parafii pw. Świętych Aniołów Stróżów w Poznaniu, duszpasterz Ruchu Światło-Życie.


Obrzędy pogrzebowe odbędą się w Swarzędzu w parafii pw. św. Marcina Biskupa w piątek 23 czerwca 2017 r.:

 

  • Modlitwa różańcowa o godz. 10:15;
  • Msza św. pogrzebowa o godz. 11:00;
  • Pogrzeb na cmentarzu parafialnym przy kościele.

Requiem aeternam dona ei Domine et lux perpetua luceat ei.

Uroczystości patronalne Poznania i poznańskiej katedry

Arcybiskup Heiner Koch będzie przewodniczył w tym roku uroczystościom odpustowym katedry pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu. Arcybiskup Berlina przybędzie do Poznania na zaproszenie Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. Msza św. odpustowa będzie miała miejsce 29 czerwca 2017 r. o godz. 10 (transmisja w Radiu Emaus). 

W minionych latach uroczystościom odpustowym również przewodniczyli goście z zagranicy: abp Nikola Eterović, nuncjusz apostolski w Niemczech (2016), kard. Dominik Duka, prymas Czech i arcybiskup Pragi (2015), abp Jean-Claude Périsset, nuncjusz apostolski w Niemczech (2013), abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce (2012), kard. Josip Bozanić, arcybiskup Zagrzebia (2007).

Święci Apostołowie Piotr i Paweł są patronami najstarszej katedry na ziemiach polskich i miasta Poznania, a ich wizerunek widnieje w herbie miasta. Fot. www.erzbistumberlin.de

Rekrutacja kandydatów do kapłaństwa

«Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało. Proście Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo» (Mt 9,37-38).

 

Arcybiskupie Seminarium Duchowne w Poznaniu informuje, że rozpoczyna się czas rekrutacji kandydatów do kapłaństwa na I rok formacji w roku akademickim 2017/2018.

TERMINARZ:
Z uwagi na to, że klerycy są jednocześnie studentami WT UAM, kandydaci do seminarium przechodzą równolegle -  zgodnie z terminarzem uniwersyteckim - rekrutację na studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza.
Rozmowy  w seminarium odbywają się od 20 czerwca do 4 lipca 2017 roku.

Czytaj całość…

Wydawnictwo Świętego Wojciecha poleca

Pomoce duszpasterskie na rok szkolny 2017/18

Zachęcamy do pobrania bezpłatnego katalogu pomocy duszpasterskich dla dzieci, przygotowanego przez Święty Wojciech Dom Medialny. W katalogu znalazły się propozycje przygotowane na cały kolejny rok szkolny.

Katalog można pobrać:  http://bit.ly/2rAqqgU

Czytaj całość…