Archidiecezja Poznanska
Kalendarz Wydarzen
Listopad 25, 2017 (18:30)
Modlitwa w drodze na ŚDM w Panamie

W drodze na kolejne Światowe Dni Młodzieży pragniemy zaprosić na wyjątk...


Listopad 25, 2017 (19:00)
Poświęcenie kaplicy pw. św. Moniki

Msza św. pod przewodnictwem Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Metropol...


Listopad 26, 2017 (00:00 - 23:59)
Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Grzegorza Balcerka z okazji święta ...


Listopad 26, 2017 (12:00)
150-lecie parafii w Rawiczu

Msza św. pod przewodnictwem Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Metropol...


Listopad 26, 2017 (13:00)
Transmisja w TVP Polonia ze Swarzędza

Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Damiana Bryla transmitowana na cały...


Listopad 27, 2017 (11:00)
Konferencja prasowa nt. projektu misyjnego na 1050-lecie biskupstwa

W konferencji udział wezmą: o. Marian Lis OMI, dyrektor Prokury Misyjne...


Listopad 27, 2017 (18:00)
3. rocznica śmierci dr Wandy Błeńskiej

Msza św. w 3 rocznicę śmierci doktor Wandy Błeńskiej, poznańskiej świec...


Listopad 28, 2017 (09:30)
25-lecie szkół sióstr zmartwychwstanek

Msza św. pod przewodnictwem Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Metropol...


Listopad 29, 2017 (18:30)
Poświęcenie kaplicy bł. Jerzego Popiełuszki

Msza św. pod przewodnictwem Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Metropol...


 

ewangelia dnia
Niebo i ziemia
przeminą, ale moje
słowa nie przeminą
mapa archidiecezji
Mapa archidiecezji
kalendarz
Lipiec 2017 Sierpień 2017 Wrzesień 2017
  Ni Po Wt Śr Cz Pi So
Tydzień 31 1 2 3 4 5
Tydzień 32 6 7 8 9 10 11 12
Tydzień 33 13 14 15 16 17 18 19
Tydzień 34 20 21 22 23 24 25 26
Tydzień 35 27 28 29 30 31
dzisiaj
25 Listopada 2017
Sobota
Imieniny obchodzą:
Erazm, Jozafat,
Katarzyna, Tęgomir
Do końca roku zostało 37 dni.
logowanie

Wskazania dotyczące homilii mszalnej

Przepowiadanie słowa Bożego jest pierwszorzędnym zadaniem Kościoła – czytamy w dokumencie „Wskazania Konferencji Episkopatu Polski dotyczące homilii mszalnej” opublikowanym przez Biuro Prasowe KEP 21 listopada 2017 r. Dokument przypomina, że „wierni mają prawo otrzymać od swoich duszpasterzy słowa życia, a również sami głosiciele wiele skorzystają z głoszenia homilii, zakładając, że jest przygotowana przez rozważanie i modlitwę”. Dokument wyjaśnia miejsce nauk rekolekcyjnych podczas liturgii, charakter listów pasterskich, zagadnienie homilii dla niesłyszących czy dzieci. „Niedopuszczalna jest podczas Mszy Świętej praktyka powierzania homilii (…) seminarzystom, którzy nie przyjęli jeszcze sakramentu święceń” – czytamy we wskazaniach polskich biskupów.

PRZECZYTAJ dokument Konferencji Episkopatu Polski

3. rocznica śmierci dr Wandy Błeńskiej

Mija trzecia rocznica śmierci doktor Wandy Błeńskiej, poznańskiej świeckiej misjonarki, która przez ponad 40 lat leczyła trędowatych w Ugandzie. W poniedziałek 27 listopada 2017 r. o godz. 18 w kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza przy ul. Nowina w Poznaniu, odbędzie się Msza św. w jej intencji i w intencji misji. Następnie przy grobie misjonarki na tamtejszym cmentarzu zostanie odmówiony różaniec misyjny.

 

Archidiecezja Poznańska zbiera materiały dotyczące życia dr Wandy Błeńskiej, które mogą być przydatne w przyszłości, w przypadku ewentualnego rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego misjonarki. Osoby, które chcą podzielić się wspomnieniami na jej temat proszone są o kontakt z ks. Jarosławem Czyżewskim (e-mail: Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć lub listownie: Kuria Metropolitalna, ul. Ostrów Tumski 2, 61-109 Poznań, z dopiskiem WANDA BŁEŃSKA).

Homilia Arcybiskupa Poznańskiego, I Światowy Dzień Ubogich, 19.11.2017

Abp Stanisław Gądecki. Nie miłujmy słowem, ale czynem. I Światowy Dzień Ubogich (Poznań, kościół pw. Najświętszego Zbawiciela - 19.11.2017)

W dzisiejszą XXXIII niedzielę zwykłą obchodzimy I Światowy Dzień Ubogich. Ojciec Święty Franciszek ustanowił ten dzień przed rokiem, na zakończenie Jubileuszu Miłosierdzia. Będzie on obchodzony w niedzielę poprzedzającą uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata.

W tym kontekście już na wstępie rodzi się pytanie: czym ma się różnić ten dzień od przeżywanego w Polsce Tygodnia Miłosierdzia? Czytaj całość…

XLVII Archidiecezjalna Pilegrzymka do Libanu do św. Szarbela, 19-27.9.2018

Archidiecezja Poznańska organizuje kolejną archidiecezjalną pielgrzymkę do Libanu - do św. Szarbela, w dniach od 19 do 27 września 2018 roku. Zapraszamy do udziału w pielgrzymce zarówno kapłanów, jak i wiernych świeckich. Czytaj całość…

W drodze na ŚDM w Panamie

W drodze na kolejne Światowe Dni Młodzieży pragniemy zaprosić na wyjątkowy wieczór modlitewny w diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Poznaniu (os. Jana III Sobieskiego 116) w sobotę, 25 listopada 2017 r. Wspólnie przeżyjemy Eucharystię, następnie wysłuchamy świadectwa nawrócenia modelki Anny Golędzinowskiej i na zakończenie przez śpiew będziemy uwielbiali Boga. Modlitewne spotkanie będzie związane tematycznie z Matką Bożą. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 18.30, a zakończy około godziny 21.15. Głęboko ufamy, że wydarzenie będzie niezwykłym podsumowaniem 100. rocznicy objawień fatimskich oraz pogłębi naszą relację ze Zmartwychwstałym Chrystusem. Modlitewny wieczór ubogaci śpiewem zespół DA Morasko oraz Chór i Orkiestra Jordan.

Dołącz do nas już dziś!
Światowe Dni Młodzieży z papieżem Franciszkiem odbędą się w Panamie w styczniu 2019 roku.

Jubileusz 1050-lecia pierwszego biskupstwa w Polsce

Dwa lata po Chrzcie Mieszka I, w 968 r. Polonia cepit habere episcopum - „Polska zaczęła mieć swego biskupa" (Annales Bohemici). W 2018 r. obchodzić będziemy Rok Jubileuszowy 1050-lecia biskupstwa w Poznaniu, pierwszego na ziemiach polskich.

 

Program uroczystości zaprezentowano na konferencji prasowej w Poznaniu 13 listopada oraz w Warszawie 14 listopada. Obchody jubileuszowe odbędą się pod hasłem „Poznań. Chrystus i my". Ich celem będzie ukazanie natury i misji Kościoła, lepsze poznanie jego historii i przede wszystkim konstruktywne zaangażowanie wiernych w działalność ewangelizacyjną.

 

Jubileusz zainauguruje list pasterski Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego na I niedzielę Adwentu (3 grudnia 2017 r.). Kościołem jubileuszowym będzie katedra poznańska na Ostrowie Tumskim. Główne obchody jubileuszowe odbędą się w Poznaniu w dniach 22-24 czerwca 2018 r. z udziałem biskupów, kapłanów i osób życia konsekrowanego, wiernych świeckich, wspólnot i stowarzyszeń kościelnych. Szczególnym znakiem obchodów jubileuszowych będzie wizerunek Matki Bożej koronowany w 1968 r. - Matka Boża w Cudy Wielmożna z sanktuarium na Wzgórzu Przemysła w Poznaniu.

Czytaj całość…

Wydawnictwo Świętego Wojciecha poleca

Modlitwa 24/7
Pete Greig

Liczba stron:    400
Wymiary:    150x225
Oprawa:    miękka
Cena 39,90 zł

Dla wielu chrześcijan modlitwa to wyłącznie obowiązek, który w codziennym życiu ma niewielkie znaczenie. Greig opowiada historię ruchu 24-godzinnej modlitwy: szczegółowo opisuje drogę, podczas której modlitwa przekształcała się z obowiązku w sens życia duchowego. Śledzi z bliska życie i posługę członków ruchu i przedstawia czytelnikom niezliczone świadectwa tego, jak Bóg odpowiada na modlitwy, zmieniając przy tym życie pojedynczego człowieka i całego społeczeństwa. Czytaj całość…

Do kościoła z aplikacją mobilną

Archidiecezja Poznańska jako pierwsza w Polsce uruchomiła aplikację mobilną dla wiernych o nazwie „Drogowskaz". Od teraz w jednym miejscu w telefonie komórkowym można znaleźć informacje o lokalnym Kościele oraz jego inicjatywach.

 

Dzięki aplikacji łatwo znajdziemy najbliższą Mszę Świętą, spowiedź, sprawdzimy podstawowe informacje o interesującej nas parafii. „Drogowskaz" wykorzystując geolokalizację wskaże nam w czasie rzeczywistym i poprowadzi na najbliższe Msze św, które w odbywają się w okolicy.Aplikację można pobrać za darmo na telefony z systemem Android i iOS:

Android: http://bit.ly/drogowskaz_android

iOS: http://bit.ly/drogowskaz-ios

Trwają już prace nad kolejnymi funkcjami aplikacji. W najbliższym czasie zostanie uruchomiony dział poświęcony działalności Caritas, a następnie miejsce dla duszpasterstw działających w naszej archidiecezji i - analogicznie do Mszy - pozostałe nabożeństwa.

 

Czytaj całość…

Inicjatywa misyjna "Święty Mikołaj"

Akcja „Święty Mikołaj” to inicjatywa Akademickiego Koła Misjologicznego im. dr Wandy Błeńskiej realizowana w Poznaniu i okolicach. Członkowie AKM-u odwiedzą dzieci w domach, przedszkolach, szkołach, parafiach i wszędzie tam, gdzie zostaną zaproszeni. Studenci, ubrani w oryginalne stroje biskupa i aniołków, opowiadają dzieciom kim był św. Mikołaj, dzięki czemu maluchy mogą poznać prawdziwą historię tego popularnego świętego. W kolejnej części spotkania wręczane są prezenty, przygotowane przez rodziców lub opiekunów. Czytaj całość…