Archidiecezja Poznanska
Kalendarz Wydarzen
Luty 22, 2018 (18:00)
Święto Katedry św. Piotra

Arcybiskup Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski, będzie przewodnic...


 

mapa archidiecezji
Mapa archidiecezji
kalendarz
Wrzesień 2017 Październik 2017 Listopad 2017
  Ni Po Wt Śr Cz Pi So
Tydzień 40 1 2 3 4 5 6 7
Tydzień 41 8 9 10 11 12 13 14
Tydzień 42 15 16 17 18 19 20 21
Tydzień 43 22 23 24 25 26 27 28
Tydzień 44 29 30 31
dzisiaj
21 Lutego 2018
Środa
Imieniny obchodzą:
Eleonora, Feliks,
Fortunat, Kiejstut,
Teodor, Wyszeniega
Do końca roku zostało 314 dni.
logowanie

Zmarł śp. ks. kan. Zbigniew Fengler

Dnia 19 lutego 2018 r. zmarł śp. ksiądz kanonik Zbigniew Fengler, emeryt, długoletni proboszcz w parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Bronikowie.


Obrzędy pogrzebowe odbędą się w parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Bronikowie:

 

  • Wprowadzenie do kościoła w piątek 23 lutego 2018 r. o godz. 19;
  • Różaniec za zmarłego kapłana w kościele parafialnym w sobotę 24 lutego o godz. 10:30;
  • Msza św. pogrzebowa w sobotę 24 lutego o godz. 11:00;
  • Pogrzeb na cmentarzu parafialnym bezpośrednio po Mszy św.;

 

Requiem aeternam dona ei Domine et lux perpetua luceat ei.

Spotkanie z cyklu "Archeologii Myśli. Blask Christianitatis"

W piątek, 23 lutego 2018 r. o godz. 18.00, odbędzie się kolejne spotkanie w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci z cyklu "Archeologii Myśli. Blask Christianitatis". Prelekcję na temat "Poznań w czasach Mieszka III Starego" wygłosi dr Maciej Przybył z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

List Pasterski Arcybiskupa Poznańskiego na Wielki Post 2018

List Pasterski Arcybiskupa Poznańskiego na Wielki Post Roku Pańskiego 2018 „Nawracajcie się!"

 

Umiłowani w Chrystusie, Bracia i Siostry!

 

Dzisiaj, w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, słyszymy słowa Chrystusa: Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię (Mk 1,15). Te słowa są pierwszą zapisaną w Ewangelii Markowej wypowiedzią Jezusa, rodzajem uwertury do Jego publicznej działalności. Są zapowiedzią głównej przyczyny głoszenia przez niego Dobrej Nowiny.

 

Powyższe słowa wzywają nas do zdecydowanego porzucenia grzechów i dostosowania naszego życia do sposobu życia Pana Jezusa. Do każdego i każdej z nas; do wielkich i małych, do bogatych i biednych, wykształconych i niewykształconych, do dzieci, młodzieży, ludzi w sile wieku i starców kieruje słowa: nawróć się!

 

 

Czytaj całość…

Droga Krzyżowa ulicami Poznania - fotoreportaż

W czwartek, 15 lutego 2018 r., Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, przewodniczył Drodze Krzyżowej ulicami miasta Poznania z Fary Poznańskiej przez Plac Wolności na Plac Adama Mickiewicza. Zapraszamy na fotoreportaż Waldemara Wylegalskiego. Czytaj całość…

Rozpoczął się Wielki Post

W obecnym roku wydarzenie kościołów stacyjnych nabiera szczególnego charakteru, ponieważ przypada w 1050. rocznicę powstania pierwszego na ziemiach polskich biskupstwa w Poznaniu. Dla podkreślenia tego jubileuszu peregrynować będzie z nami od stacji do stacji krzyż z czarnego dębu, pochodzącego z X wieku, a wydobytego na terenie Ostrowa Tumskiego z wałów obronnych Mieszka I – mówił na rozpoczęcie Wielkiego Postu w katedrze poznańskiej abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański zainaugurował pielgrzymowanie po kościołach stacyjnych Poznania.
Czytaj całość…

Homilia Arcybiskupa Poznańskiego, Środa Popielcowa, 14.2.2018

Abp Stanisław Gądecki. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię! Środa Popielcowa. Kolejny początek praktyki „kościołów stacyjnych" (katedra poznańska - 14.2.2018). 

 

W Środę Popielcową zebraliśmy się w poznańskiej katedrze, aby rozpocząć liturgiczny okres Wielkiego Postu. Ze względu na bogactwo swoich symboli Środa Popielcowa uważana jest za „bramę" Wielkiego Postu. I właśnie w takiej chwili docierają do nas ze szczególną wyrazistością słowa proroka: „Nawróćcie się do Mnie całym swym sercem, przez post i płacz, i lament. Rozdzierajcie [...] serca wasze..," (Jl 2,12-13). Tak, trzeba najpierw rozedrzeć własne serce, aby przygotować się do owocnego przeżycia Triduum paschalnego, czyli trzech świętych dni: męki, śmierci i zmartwychwstania naszego Zbawiciela.

Czytaj całość…

Rekolekcje Wielkopostne w Poznaniu

W czasie Wielkiego Postu zachęcamy do skorzystania z oferty rekolekcyjnej w wybranych kościołach miasta Poznania.

Wskazania pasterskie na Wielki Post

WSKAZANIA PASTERSKIE DOTYCZĄCE PRZEPISÓW POKUTNYCH W ZWIĄZKU Z WIELKIM POSTEM 2018

„Pokutujcie więc i nawróćcie się, aby grzechy wasze zostały zgładzone, aby nadeszły od Pana dni ochłody, aby też posłał wam zapowiedzianego Mesjasza, Jezusa, którego niebo musi zatrzymać aż do czasu odnowienia wszystkich rzeczy” (Dz 3,19-21).

 

Wszyscy wierni, każdy na swój sposób, na podstawie prawa Bożego zobowiązani są czynić pokutę. Żeby jednak – przez wspólne zachowanie pokuty – złączyli się między sobą, zostają nakazane dni pokuty, podczas których wierni powinni przeznaczać więcej czasu na modlitwę, wykonywać uczynki pobożności i miłości, podejmować akty umartwienia przez wierniejsze wypełnianie własnych obowiązków, zwłaszcza zaś zachowywać post i wstrzemięźliwość (por. kan. 1249 KPK). Dniami pokuty w Kościele powszechnym są poszczególne piątki całego roku i czas Wielkiego Postu (por. kan. 1250 KPK).

Czytaj całość…

Kościoły stacyjne w roku Jubileuszu pierwszego biskupstwa na ziemiach polskich

Już po raz drugi - w Środę Popielcową, 14 lutego 2018 r., o godz.18 w Bazylice Archikatedralnej w Poznaniu - Arcybiskup Stanisław Gądecki zainaugurował wydarzenie „Kościołów Stacyjnych Miasta Poznania”, któremu towarzyszyć będzie hasło: „Nawracajmy się, jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”. Czytaj całość…