Archidiecezja Poznanska
Kalendarz Wydarzen
Styczeń 23, 2018 (10:00)
Spotkanie Plenarne Kongregacji Nauki Wiary

Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański. Przewodniczący Kon...


Styczeń 25, 2018 (19:00)
10. Debata Walentynkowa

Poznańscy studenci będą dyskutować wraz z ekspertami na temat kryzysów ...


Styczeń 27, 2018 (11:30)
Msza św. w intencji chrześcijan prześladowanych za wiarę w Korei Północnej

W sobotę 27 stycznia, o godz. 11:30, w Sanktuarium św. Józefa przy klas...


Luty 2, 2018 (00:00 - 23:59)
Święto Ofiarowania Pańskiego

Dzień Życia Konsekrowanego. Msza św. pod przewodnictwem Arcybiskupa Sta...


Luty 11, 2018 (00:00 - 23:59)
Światowy Dzień Chorego

Odwiedziny szpitali przez Księży Biskupów. Msza św. pod przewodnictwem ...


Luty 13, 2018 (19:30)
Nieszpory ku czci Patronów Europy

Biskup Zdzisław Fortuniak będzie przewodniczył Nieszporom ekumenicznym ...


Luty 14, 2018 (00:00 - 23:59)
Środa Popielcowa

Rozpoczęcie Wielkiego Postu. Msza św. pod przewodnictwem Arcybiskupa St...


Luty 15, 2018 (18:00)
Droga Krzyżowa ulicami Poznania

Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, będzie przewodnicz...


Luty 22, 2018 (18:00)
Święto Katedry św. Piotra

Arcybiskup Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski, będzie przewodnic...


 

ewangelia dnia
Jan został uwięziony
mapa archidiecezji
Mapa archidiecezji
kalendarz
Listopad 2017 Grudzień 2017 Styczeń 2018
  Ni Po Wt Śr Cz Pi So
Tydzień 48 1 2
Tydzień 49 3 4 5 6 7 8 9
Tydzień 50 10 11 12 13 14 15 16
Tydzień 51 17 18 19 20 21 22 23
Tydzień 52 24 25 26 27 28 29 30
Tydzień 53 31
dzisiaj
22 Stycznia 2018
Poniedziałek
Imieniny obchodzą:
Anastazy, Dobromysł,
Gaudencjusz,
Gaudenty, Marta,
Wincenty
Do końca roku zostało 344 dni.
logowanie

Nowy dekanat w Archidiecezji Poznańskiej

dekanaty.jpg Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, utworzył kolejny – czterdziesty trzeci – dekanat w Archidiecezji Poznańskiej: Dekanat Komornicki. „Mając na uwadze usprawnienie pracy duszpasterskiej w związku z powstawaniem nowych parafii, niniejszym, po zasięgnięciu zdania zainteresowanych księży dziekanów, ustanawiam z dniem 1 lutego 2018 roku – w roku Jubileuszu 1050-lecia biskupstwa poznańskiego – nowy dekanat komornicki i zmieniam granice wymienionych niżej dekanatów” – czytamy w dekrecie metropolity poznańskiego.

Zmiany terytorialne dotknęły aż siedmiu dekanatów: Poznań-Łazarz, bukowskiego, lubońskiego, przeźmierowskiego, stęszewskiego, szamotulskiego i śremskiego.

Dziekanem dekanatu komornickiego został ks. Karol Górawski, proboszcz parafii w Dąbrówce, dotychczasowy dziekan przeźmierowski. Natomiast dziekanem przeźmierowskim abp Gądecki mianował ks. Dariusza Madejczyka z Lusowa.

„Archidiecezja Poznańska jest podzielona na dekanaty, kierowane przez księży dziekanów, mianowanych na określony czas przez Arcybiskupa Poznańskiego. Dziekani zaliczani są do najbliższych współpracowników biskupa diecezjalnego. Urząd dziekański posiada charakter administracyjny i duszpasterski. Dziekan w powierzonym mu okręgu jest odpowiedzialny za działalność duszpasterską i administracyjną podejmowaną przez kapłanów i świeckich. Zadania te spełnia według wskazań i dyrektyw Arcybiskupa Poznańskiego” (Dokumenty Synodu). Czytaj całość…

Homilia Arcybiskupa Poznańskiego, Pawełki, 21.1.2018

Abp Stanisław Gądecki. Pawle, co pierwszy świata zgiełk rzuciłeś, w puszczę uchodząc. Uroczystość św. Pawła pustelnika. III niedziela zwykła B (Wągrowiec, kościół Wniebowzięcia NMP - 21.1.2018)

 

W dzisiejszym fragmencie Ewangelii słyszymy dobrze znane Jezusowe wezwanie: „Czas (kairos) się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie (metanoeite) się i wierzcie (pisteuete) w Ewangelię" (Mk 1,15). W tych lakonicznych słowach zawiera się streszczenie całej Ewangelii. A to streszczenie da się sprowadzić do dwóch zawartych w nim pojęć: czasu i nawrócenia. Czas dotyczy tego, co od nas nie zależy, nawrócenie zaś to coś, co od nas zależy.

Czytaj całość…

Posługa lektoratu

Sześciu alumnów z archidiecezji poznańskiej i jeden z diecezji kaliskiej przyjęło 21 stycznia 2018 r. posługę lektora. „Przyjmij księgę Pisma Świętego i wiernie przekazuj słowo Boże, aby coraz mocniej działało w sercach ludzkich” – usłyszeli podczas liturgii klerycy Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu.


Mszy św. połączonej z udzieleniem posługi lektoratu przewodniczył Biskup Grzegorz Balcerek. „Lektor nie głosi swoich myśli, ale jedynie – i aż – użycza swych ust samemu Bogu, który nieustannie, choć w różny sposób, wzywa człowieka: Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!” – mówił w homilii biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej. Lektor może czytać w kościele słowo Boże, a poza liturgią przygotowuje innych do pełnienia tej funkcji.

Tydzień Ekumeniczny 2018

Modlitwa ekumeniczna w Forcie VII, nabożeństwo z kazaniem w Areszcie Śledczym w Poznaniu i w Zakładzie Karnym we Wronkach, nabożeństwa w świątyniach różnych wyznań chrześcijańskich - złożą się na Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan pod hasłem „Prawica Twoja wsławiła się mocą" (Wj 15,6). Serdecznie zapraszamy! Czytaj całość…

Msza św. w intencji chrześcijan prześladowanych za wiarę w Korei Północnej

W sobotę 27 stycznia, o godz. 11:30, w Sanktuarium św. Józefa przy klasztorze oo. karmelitów bosych w Poznaniu, odprawiona zostanie Msza św. w intencji chrześcijan prześladowanych za wiarę w Korei Północnej. Eucharystię będzie koncelebrował i homilię wygłosi ks. Paweł Kaczmarczyk z Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Ks. Kaczmarczyk przybliży zgromadzonym sytuację Kościoła w najbardziej opresyjnym państwie świata - czyli Korei Północnej, przedstawiając prześladowania, nieustannie dotykające wyznawców Chrystusa. Bycie chrześcijaninem w Korei Północnej oznacza świadomą i ciągłą gotowość do oddania życia za wiarę. Po Mszy św. zostanie zebrana kolekta na programy wspierające naszych prześladowanych Braci, realizowane przez Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Słowo Arcybiskupa Poznańskiego, Nacjonalizm a patriotyzm, 17.1.2018

Nacjonalizm a patriotyzm. Słowo Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego na XXI Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce - 17.1.2018

 

Z okazji „Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce” pragnę raz jeszcze zwrócić uwagę moich rodaków na niebezpieczeństwa związane z nacjonalizmem a jednocześnie na piękno patriotyzmu.

„Dzień Judaizmu” przywołuje w naturalny sposób skojarzenie z kategorią narodu i to w podwójny sposób. Z jednej bowiem strony, Biblia mówi o „narodzie wybranym”, z drugiej zaś, trudno nam zapomnieć o niemieckim narodowym socjalizmie, którego wyznawcy judaizmu byli ofiarami.

Czytaj całość…

Spotkanie uczniów szkół katolickich z Księdzem Arcybiskupem

Okołu dwustu uczniów z katolickich szkół w archidiecezji poznańskiej, m.in. z Poznania i ze Śremu, wzięło udział w spotkaniu kolędowym z abp. Stanisławem Gądeckim.  W Sali Pompejańskiej rezydencji arcybiskupów poznańskich 19 stycznia dzieci i młodzież przedstawiły jasełka bożonarodzeniowe i krótkie programy artystyczne. Metropolita poznański łamał się z nimi opłatkiem i składał im życzenia. 
Czytaj całość…

Misyjne kolędowanie z Metropolitą Poznańskim

Podobnie, jak w poprzednich latach, środowiska misyjne Poznania, odwiedziły 18 stycznia 2018 roku księdza Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. Spotkanie miało charakter misyjno-kolędowy: były stroje i instrumenty muzyczne z misji, odczytano słowo Boże, był śpiew kolęd i świąteczne życzenia. Kolędnicy podziękowali Metropolicie Poznańskiemu za przykład zaangażowania misyjnego, za modlitwę, posłanie na doświadczenia i wolontariaty misyjne oraz za rozpalanie misyjnego ducha w Kościele poznańskim. Czytaj całość…

XXI Dzień Judaizmu. Nabożeństwo biblijne z udziałem przedstawicieli Gminy Żydowskiej

Zapraszamy na fotoreportaż z nabożeństwa biblijnego z udziałem przedstawicieli Gminy Żydowskiej, które odbyło się 17 stycznia 2018 r. w parafii pw. św. Wojciecha na Wzgórzu św. Wojciecha. Czytaj całość…