Archidiecezja Poznanska
Kalendarz Wydarzen
Listopad 25, 2017 (18:30)
Modlitwa w drodze na ŚDM w Panamie

W drodze na kolejne Światowe Dni Młodzieży pragniemy zaprosić na wyjątk...


Listopad 25, 2017 (19:00)
Poświęcenie kaplicy pw. św. Moniki

Msza św. pod przewodnictwem Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Metropol...


Listopad 26, 2017 (00:00 - 23:59)
Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Grzegorza Balcerka z okazji święta ...


Listopad 26, 2017 (12:00)
150-lecie parafii w Rawiczu

Msza św. pod przewodnictwem Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Metropol...


Listopad 26, 2017 (13:00)
Transmisja w TVP Polonia ze Swarzędza

Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Damiana Bryla transmitowana na cały...


Listopad 27, 2017 (11:00)
Konferencja prasowa nt. projektu misyjnego na 1050-lecie biskupstwa

W konferencji udział wezmą: o. Marian Lis OMI, dyrektor Prokury Misyjne...


Listopad 27, 2017 (18:00)
3. rocznica śmierci dr Wandy Błeńskiej

Msza św. w 3 rocznicę śmierci doktor Wandy Błeńskiej, poznańskiej świec...


Grudzień 17, 2017 (13:00)
Transmisja w TVP Polonia z Szamotuł

Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Zdzisława Fortuniaka transmitowana ...


 

ewangelia dnia
Wtedy ujrzą Syna
Człowieczego,
nadchodzącego w
obłoku z wielką mocą
i chwałą. A gdy się
to dziać zacznie,
nabierzcie ducha i
podnieście głowy,
ponieważ zbliża się
wasze odkupienie
mapa archidiecezji
Mapa archidiecezji
kalendarz
Listopad 2017 Grudzień 2017 Styczeń 2018
  Ni Po Wt Śr Cz Pi So
Tydzień 48 1 2
Tydzień 49 3 4 5 6 7 8 9
Tydzień 50 10 11 12 13 14 15 16
Tydzień 51 17 18 19 20 21 22 23
Tydzień 52 24 25 26 27 28 29 30
Tydzień 53 31
dzisiaj
24 Listopada 2017
Piątek
Imieniny obchodzą:
Dobrosław, Emilia,
Emma, Flora,
Franciszek, Gerard,
Gerarda, Gerhard,
Jan, Mina, Pęcisław,
Protazy
Do końca roku zostało 38 dni.
logowanie

Wskazania dotyczące homilii mszalnej

Przepowiadanie słowa Bożego jest pierwszorzędnym zadaniem Kościoła – czytamy w dokumencie „Wskazania Konferencji Episkopatu Polski dotyczące homilii mszalnej” opublikowanym przez Biuro Prasowe KEP 21 listopada 2017 r. Dokument przypomina, że „wierni mają prawo otrzymać od swoich duszpasterzy słowa życia, a również sami głosiciele wiele skorzystają z głoszenia homilii, zakładając, że jest przygotowana przez rozważanie i modlitwę”. Dokument wyjaśnia miejsce nauk rekolekcyjnych podczas liturgii, charakter listów pasterskich, zagadnienie homilii dla niesłyszących czy dzieci. „Niedopuszczalna jest podczas Mszy Świętej praktyka powierzania homilii (…) seminarzystom, którzy nie przyjęli jeszcze sakramentu święceń” – czytamy we wskazaniach polskich biskupów.

PRZECZYTAJ dokument Konferencji Episkopatu Polski

Życzenia Arcybiskupa Poznańskiego na Dzień DziękczynieniaŻyczenia Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego na Dzień Dziękczynienia w USA nagrane przed Sanktuarium na Jasnej Górze 23 listopada: „W imieniu Kościoła katolickiego w Polsce - Najlepsze życzenia na Dzień Dziękczynienia. Happy Thanksgiving Day and God bless America”.

Blask Christianitatis na Ostrowie Tumskim

Serdecznie zapraszamy na prelekcje w ramach projektu „Blask Christianitatis” realizowanego przez Rezerwat Archeologiczny Genius loci na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. Najbliższe spotkanie 24 listopada 2017 r. o godz. 18. Projekt ma charakter interdyscyplinarny i popularyzatorski. Łączy tematykę archeologiczną, historyczną, filozoficzną, teologiczną, a także związaną z szeroko pojętą sztuką.

Czytaj całość…

Gdy muzyka staje się językiem ewangelizacji

W piątek 24 listopada 2017 r. o godz. 18.30 na Wydziale Teologicznym UAM w Poznaniu odbędzie się koncert i otwarcie wystawy „Gdy muzyka staje się językiem ewangelizacji”. Wyjątkowy koncert w kaplicy wydziałowej przy ul. Wieżowej 2/4 (budynek A wydziału) nawiązuje do pracy badawczej ks. prof. Piotra Nawrota SVD nad muzyką misyjnego baroku Ameryki Hiszpańskiej. Serdecznie zapraszamy! Czytaj całość…

3. rocznica śmierci dr Wandy Błeńskiej

Mija trzecia rocznica śmierci doktor Wandy Błeńskiej, poznańskiej świeckiej misjonarki, która przez ponad 40 lat leczyła trędowatych w Ugandzie. W poniedziałek 27 listopada 2017 r. o godz. 18 w kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza przy ul. Nowina w Poznaniu, odbędzie się Msza św. w jej intencji i w intencji misji. Następnie przy grobie misjonarki na tamtejszym cmentarzu zostanie odmówiony różaniec misyjny.

 

Archidiecezja Poznańska zbiera materiały dotyczące życia dr Wandy Błeńskiej, które mogą być przydatne w przyszłości, w przypadku ewentualnego rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego misjonarki. Osoby, które chcą podzielić się wspomnieniami na jej temat proszone są o kontakt z ks. Jarosławem Czyżewskim (e-mail: Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć lub listownie: Kuria Metropolitalna, ul. Ostrów Tumski 2, 61-109 Poznań, z dopiskiem WANDA BŁEŃSKA).

Homilia Arcybiskupa Poznańskiego, I Światowy Dzień Ubogich, 19.11.2017

Abp Stanisław Gądecki. Nie miłujmy słowem, ale czynem. I Światowy Dzień Ubogich (Poznań, kościół pw. Najświętszego Zbawiciela - 19.11.2017)

W dzisiejszą XXXIII niedzielę zwykłą obchodzimy I Światowy Dzień Ubogich. Ojciec Święty Franciszek ustanowił ten dzień przed rokiem, na zakończenie Jubileuszu Miłosierdzia. Będzie on obchodzony w niedzielę poprzedzającą uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata.

W tym kontekście już na wstępie rodzi się pytanie: czym ma się różnić ten dzień od przeżywanego w Polsce Tygodnia Miłosierdzia? Czytaj całość…

XLVII Archidiecezjalna Pilegrzymka do Libanu do św. Szarbela, 19-27.9.2018

Archidiecezja Poznańska organizuje kolejną archidiecezjalną pielgrzymkę do Libanu - do św. Szarbela, w dniach od 19 do 27 września 2018 roku. Zapraszamy do udziału w pielgrzymce zarówno kapłanów, jak i wiernych świeckich. Czytaj całość…

W drodze na ŚDM w Panamie

W drodze na kolejne Światowe Dni Młodzieży pragniemy zaprosić na wyjątkowy wieczór modlitewny w diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Poznaniu (os. Jana III Sobieskiego 116) w sobotę, 25 listopada 2017 r. Wspólnie przeżyjemy Eucharystię, następnie wysłuchamy świadectwa nawrócenia modelki Anny Golędzinowskiej i na zakończenie przez śpiew będziemy uwielbiali Boga. Modlitewne spotkanie będzie związane tematycznie z Matką Bożą. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 18.30, a zakończy około godziny 21.15. Głęboko ufamy, że wydarzenie będzie niezwykłym podsumowaniem 100. rocznicy objawień fatimskich oraz pogłębi naszą relację ze Zmartwychwstałym Chrystusem. Modlitewny wieczór ubogaci śpiewem zespół DA Morasko oraz Chór i Orkiestra Jordan.

Dołącz do nas już dziś!
Światowe Dni Młodzieży z papieżem Franciszkiem odbędą się w Panamie w styczniu 2019 roku.

Jubileusz 1050-lecia pierwszego biskupstwa w Polsce

Dwa lata po Chrzcie Mieszka I, w 968 r. Polonia cepit habere episcopum - „Polska zaczęła mieć swego biskupa" (Annales Bohemici). W 2018 r. obchodzić będziemy Rok Jubileuszowy 1050-lecia biskupstwa w Poznaniu, pierwszego na ziemiach polskich.

 

Program uroczystości zaprezentowano na konferencji prasowej w Poznaniu 13 listopada oraz w Warszawie 14 listopada. Obchody jubileuszowe odbędą się pod hasłem „Poznań. Chrystus i my". Ich celem będzie ukazanie natury i misji Kościoła, lepsze poznanie jego historii i przede wszystkim konstruktywne zaangażowanie wiernych w działalność ewangelizacyjną.

 

Jubileusz zainauguruje list pasterski Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego na I niedzielę Adwentu (3 grudnia 2017 r.). Kościołem jubileuszowym będzie katedra poznańska na Ostrowie Tumskim. Główne obchody jubileuszowe odbędą się w Poznaniu w dniach 22-24 czerwca 2018 r. z udziałem biskupów, kapłanów i osób życia konsekrowanego, wiernych świeckich, wspólnot i stowarzyszeń kościelnych. Szczególnym znakiem obchodów jubileuszowych będzie wizerunek Matki Bożej koronowany w 1968 r. - Matka Boża w Cudy Wielmożna z sanktuarium na Wzgórzu Przemysła w Poznaniu.

Czytaj całość…