Archidiecezja Poznanska
Kalendarz Wydarzen
Luty 22, 2018 (18:00)
Święto Katedry św. Piotra

Arcybiskup Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski, będzie przewodnic...


 

mapa archidiecezji
Mapa archidiecezji
kalendarz
Grudzień 2017 Styczeń 2018 Luty 2018
  Ni Po Wt Śr Cz Pi So
Tydzień 1 1 2 3 4 5 6
Tydzień 2 7 8 9 10 11 12 13
Tydzień 3 14 15 16 17 18 19 20
Tydzień 4 21 22 23 24 25 26 27
Tydzień 5 28 29 30 31
dzisiaj
19 Lutego 2018
Poniedziałek
Imieniny obchodzą:
Arnold, Arnolf,
Bądzisława, Gabin,
Henryk, Konrad,
Konrada, Leoncjusz,
Manswet, Marceli
Do końca roku zostało 316 dni.
logowanie

List Pasterski Arcybiskupa Poznańskiego na Wielki Post 2018

List Pasterski Arcybiskupa Poznańskiego na Wielki Post Roku Pańskiego 2018 „Nawracajcie się!"

 

Umiłowani w Chrystusie, Bracia i Siostry!

 

Dzisiaj, w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, słyszymy słowa Chrystusa: Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię (Mk 1,15). Te słowa są pierwszą zapisaną w Ewangelii Markowej wypowiedzią Jezusa, rodzajem uwertury do Jego publicznej działalności. Są zapowiedzią głównej przyczyny głoszenia przez niego Dobrej Nowiny.

 

Powyższe słowa wzywają nas do zdecydowanego porzucenia grzechów i dostosowania naszego życia do sposobu życia Pana Jezusa. Do każdego i każdej z nas; do wielkich i małych, do bogatych i biednych, wykształconych i niewykształconych, do dzieci, młodzieży, ludzi w sile wieku i starców kieruje słowa: nawróć się!

 

 

Czytaj całość…

Droga Krzyżowa ulicami Poznania - fotoreportaż

W czwartek, 15 lutego 2018 r., Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, przewodniczył Drodze Krzyżowej ulicami miasta Poznania z Fary Poznańskiej przez Plac Wolności na Plac Adama Mickiewicza. Zapraszamy na fotoreportaż Waldemara Wylegalskiego. Czytaj całość…

Rozpoczął się Wielki Post

W obecnym roku wydarzenie kościołów stacyjnych nabiera szczególnego charakteru, ponieważ przypada w 1050. rocznicę powstania pierwszego na ziemiach polskich biskupstwa w Poznaniu. Dla podkreślenia tego jubileuszu peregrynować będzie z nami od stacji do stacji krzyż z czarnego dębu, pochodzącego z X wieku, a wydobytego na terenie Ostrowa Tumskiego z wałów obronnych Mieszka I – mówił na rozpoczęcie Wielkiego Postu w katedrze poznańskiej abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański zainaugurował pielgrzymowanie po kościołach stacyjnych Poznania.
Czytaj całość…

Homilia Arcybiskupa Poznańskiego, Środa Popielcowa, 14.2.2018

Abp Stanisław Gądecki. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię! Środa Popielcowa. Kolejny początek praktyki „kościołów stacyjnych" (katedra poznańska - 14.2.2018). 

 

W Środę Popielcową zebraliśmy się w poznańskiej katedrze, aby rozpocząć liturgiczny okres Wielkiego Postu. Ze względu na bogactwo swoich symboli Środa Popielcowa uważana jest za „bramę" Wielkiego Postu. I właśnie w takiej chwili docierają do nas ze szczególną wyrazistością słowa proroka: „Nawróćcie się do Mnie całym swym sercem, przez post i płacz, i lament. Rozdzierajcie [...] serca wasze..," (Jl 2,12-13). Tak, trzeba najpierw rozedrzeć własne serce, aby przygotować się do owocnego przeżycia Triduum paschalnego, czyli trzech świętych dni: męki, śmierci i zmartwychwstania naszego Zbawiciela.

Czytaj całość…

Rekolekcje Wielkopostne w Poznaniu

W czasie Wielkiego Postu zachęcamy do skorzystania z oferty rekolekcyjnej w wybranych kościołach miasta Poznania.

Wskazania pasterskie na Wielki Post

WSKAZANIA PASTERSKIE DOTYCZĄCE PRZEPISÓW POKUTNYCH W ZWIĄZKU Z WIELKIM POSTEM 2018

„Pokutujcie więc i nawróćcie się, aby grzechy wasze zostały zgładzone, aby nadeszły od Pana dni ochłody, aby też posłał wam zapowiedzianego Mesjasza, Jezusa, którego niebo musi zatrzymać aż do czasu odnowienia wszystkich rzeczy” (Dz 3,19-21).

 

Wszyscy wierni, każdy na swój sposób, na podstawie prawa Bożego zobowiązani są czynić pokutę. Żeby jednak – przez wspólne zachowanie pokuty – złączyli się między sobą, zostają nakazane dni pokuty, podczas których wierni powinni przeznaczać więcej czasu na modlitwę, wykonywać uczynki pobożności i miłości, podejmować akty umartwienia przez wierniejsze wypełnianie własnych obowiązków, zwłaszcza zaś zachowywać post i wstrzemięźliwość (por. kan. 1249 KPK). Dniami pokuty w Kościele powszechnym są poszczególne piątki całego roku i czas Wielkiego Postu (por. kan. 1250 KPK).

Czytaj całość…

Spotkanie Metropolitalne w Poznaniu

Siedmiu biskupów wzięło udział 13 lutego 2018 r. w spotkaniu metropolitalnym w rezydencji arcybiskupów poznańskich. Przewodniczył mu arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita poznański.


Oprócz poznańskich biskupów pomocniczych – Grzegorza Balcerka i Damiana Bryla oraz biskupa seniora Zdzisława Fortuniaka – w roboczym spotkaniu wziął udział biskup Edward Janiak, ordynariusz kaliski, oraz kaliscy biskupi seniorzy Stanisław Napierała i Teofil Wilski. Omawiano m.in. kwestie związane z wprowadzeniem w poznańskim seminarium roku propedeutycznego dla kandydatów do kapłaństwa.

 

Do Metropolii Poznańskiej należy Archidiecezja Poznańska i Diecezja Kaliska.

Kościoły stacyjne w roku Jubileuszu pierwszego biskupstwa na ziemiach polskich

Już po raz drugi - w Środę Popielcową, 14 lutego 2018 r., o godz.18 w Bazylice Archikatedralnej w Poznaniu - Arcybiskup Stanisław Gądecki zainaugurował wydarzenie „Kościołów Stacyjnych Miasta Poznania”, któremu towarzyszyć będzie hasło: „Nawracajmy się, jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”. Czytaj całość…

Woreczek Ryżu w Wielkim Poście

Po raz kolejny w Wielkim Poście Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej JORDAN organizuje akcję Woreczek Ryżu. Do udziału zaproszone są wszystkie duszpasterstwa młodzieżowe, ale również każda chętna osoba indywidualna.
Czytaj całość…