Archidiecezja Poznanska
Kalendarz Wydarzen
Styczeń 25, 2018 (19:00)
10. Debata Walentynkowa

Poznańscy studenci będą dyskutować wraz z ekspertami na temat kryzysów ...


Styczeń 27, 2018 (11:30)
Msza św. w intencji chrześcijan prześladowanych za wiarę w Korei Północnej

W sobotę 27 stycznia, o godz. 11:30, w Sanktuarium św. Józefa przy klas...


Luty 2, 2018 (00:00 - 23:59)
Święto Ofiarowania Pańskiego

Dzień Życia Konsekrowanego. Msza św. pod przewodnictwem Arcybiskupa Sta...


Luty 11, 2018 (00:00 - 23:59)
Światowy Dzień Chorego

Odwiedziny szpitali przez Księży Biskupów. Msza św. pod przewodnictwem ...


Luty 13, 2018 (19:30)
Nieszpory ku czci Patronów Europy

Biskup Zdzisław Fortuniak będzie przewodniczył Nieszporom ekumenicznym ...


Luty 14, 2018 (00:00 - 23:59)
Środa Popielcowa

Rozpoczęcie Wielkiego Postu. Msza św. pod przewodnictwem Arcybiskupa St...


Luty 15, 2018 (18:00)
Droga Krzyżowa ulicami Poznania

Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, będzie przewodnicz...


Luty 22, 2018 (18:00)
Święto Katedry św. Piotra

Arcybiskup Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski, będzie przewodnic...


 

ewangelia dnia
Oto Twoja Matka i
bracia na dworze
szukają Ciebie
mapa archidiecezji
Mapa archidiecezji
kalendarz
Styczeń 2018 Luty 2018 Marzec 2018
  Ni Po Wt Śr Cz Pi So
Tydzień 5 1 2 3
Tydzień 6 4 5 6 7 8 9 10
Tydzień 7 11 12 13 14 15 16 17
Tydzień 8 18 19 20 21 22 23 24
Tydzień 9 25 26 27 28
dzisiaj
24 Stycznia 2018
Środa
Imieniny obchodzą:
Chwalibóg, Felicja,
Mirogniew, Rafał,
Rafaela, Tymoteusz
Do końca roku zostało 342 dni.
logowanie

Nowy dekanat w Archidiecezji Poznańskiej

dekanaty.jpg Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, utworzył kolejny – czterdziesty trzeci – dekanat w Archidiecezji Poznańskiej: Dekanat Komornicki. „Mając na uwadze usprawnienie pracy duszpasterskiej w związku z powstawaniem nowych parafii, niniejszym, po zasięgnięciu zdania zainteresowanych księży dziekanów, ustanawiam z dniem 1 lutego 2018 roku – w roku Jubileuszu 1050-lecia biskupstwa poznańskiego – nowy dekanat komornicki i zmieniam granice wymienionych niżej dekanatów” – czytamy w dekrecie metropolity poznańskiego.

Zmiany terytorialne dotknęły aż siedmiu dekanatów: Poznań-Łazarz, bukowskiego, lubońskiego, przeźmierowskiego, stęszewskiego, szamotulskiego i śremskiego.

Dziekanem dekanatu komornickiego został ks. Karol Górawski, proboszcz parafii w Dąbrówce, dotychczasowy dziekan przeźmierowski. Natomiast dziekanem przeźmierowskim abp Gądecki mianował ks. Dariusza Madejczyka z Lusowa.

„Archidiecezja Poznańska jest podzielona na dekanaty, kierowane przez księży dziekanów, mianowanych na określony czas przez Arcybiskupa Poznańskiego. Dziekani zaliczani są do najbliższych współpracowników biskupa diecezjalnego. Urząd dziekański posiada charakter administracyjny i duszpasterski. Dziekan w powierzonym mu okręgu jest odpowiedzialny za działalność duszpasterską i administracyjną podejmowaną przez kapłanów i świeckich. Zadania te spełnia według wskazań i dyrektyw Arcybiskupa Poznańskiego” (Dokumenty Synodu). Czytaj całość…

Homilia Arcybiskupa Poznańskiego, Pawełki, 21.1.2018

Abp Stanisław Gądecki. Pawle, co pierwszy świata zgiełk rzuciłeś, w puszczę uchodząc. Uroczystość św. Pawła pustelnika. III niedziela zwykła B (Wągrowiec, kościół Wniebowzięcia NMP - 21.1.2018)

 

W dzisiejszym fragmencie Ewangelii słyszymy dobrze znane Jezusowe wezwanie: „Czas (kairos) się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie (metanoeite) się i wierzcie (pisteuete) w Ewangelię" (Mk 1,15). W tych lakonicznych słowach zawiera się streszczenie całej Ewangelii. A to streszczenie da się sprowadzić do dwóch zawartych w nim pojęć: czasu i nawrócenia. Czas dotyczy tego, co od nas nie zależy, nawrócenie zaś to coś, co od nas zależy.

Czytaj całość…

Posługa lektoratu

Sześciu alumnów z archidiecezji poznańskiej i jeden z diecezji kaliskiej przyjęło 21 stycznia 2018 r. posługę lektora. „Przyjmij księgę Pisma Świętego i wiernie przekazuj słowo Boże, aby coraz mocniej działało w sercach ludzkich” – usłyszeli podczas liturgii klerycy Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu.


Mszy św. połączonej z udzieleniem posługi lektoratu przewodniczył Biskup Grzegorz Balcerek. „Lektor nie głosi swoich myśli, ale jedynie – i aż – użycza swych ust samemu Bogu, który nieustannie, choć w różny sposób, wzywa człowieka: Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!” – mówił w homilii biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej. Lektor może czytać w kościele słowo Boże, a poza liturgią przygotowuje innych do pełnienia tej funkcji.

Tydzień Ekumeniczny 2018

Modlitwa ekumeniczna w Forcie VII, nabożeństwo z kazaniem w Areszcie Śledczym w Poznaniu i w Zakładzie Karnym we Wronkach, nabożeństwa w świątyniach różnych wyznań chrześcijańskich - złożą się na Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan pod hasłem „Prawica Twoja wsławiła się mocą" (Wj 15,6). Serdecznie zapraszamy! Czytaj całość…

Msza św. w intencji chrześcijan prześladowanych za wiarę w Korei Północnej

W sobotę 27 stycznia, o godz. 11:30, w Sanktuarium św. Józefa przy klasztorze oo. karmelitów bosych w Poznaniu, odprawiona zostanie Msza św. w intencji chrześcijan prześladowanych za wiarę w Korei Północnej. Eucharystię będzie koncelebrował i homilię wygłosi ks. Paweł Kaczmarczyk z Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Ks. Kaczmarczyk przybliży zgromadzonym sytuację Kościoła w najbardziej opresyjnym państwie świata - czyli Korei Północnej, przedstawiając prześladowania, nieustannie dotykające wyznawców Chrystusa. Bycie chrześcijaninem w Korei Północnej oznacza świadomą i ciągłą gotowość do oddania życia za wiarę. Po Mszy św. zostanie zebrana kolekta na programy wspierające naszych prześladowanych Braci, realizowane przez Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Słowo Arcybiskupa Poznańskiego, Nacjonalizm a patriotyzm, 17.1.2018

Nacjonalizm a patriotyzm. Słowo Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego na XXI Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce - 17.1.2018

 

Z okazji „Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce” pragnę raz jeszcze zwrócić uwagę moich rodaków na niebezpieczeństwa związane z nacjonalizmem a jednocześnie na piękno patriotyzmu.

„Dzień Judaizmu” przywołuje w naturalny sposób skojarzenie z kategorią narodu i to w podwójny sposób. Z jednej bowiem strony, Biblia mówi o „narodzie wybranym”, z drugiej zaś, trudno nam zapomnieć o niemieckim narodowym socjalizmie, którego wyznawcy judaizmu byli ofiarami.

Czytaj całość…

Spotkanie uczniów szkół katolickich z Księdzem Arcybiskupem

Okołu dwustu uczniów z katolickich szkół w archidiecezji poznańskiej, m.in. z Poznania i ze Śremu, wzięło udział w spotkaniu kolędowym z abp. Stanisławem Gądeckim.  W Sali Pompejańskiej rezydencji arcybiskupów poznańskich 19 stycznia dzieci i młodzież przedstawiły jasełka bożonarodzeniowe i krótkie programy artystyczne. Metropolita poznański łamał się z nimi opłatkiem i składał im życzenia. 
Czytaj całość…

XXI Dzień Judaizmu. Nabożeństwo biblijne z udziałem przedstawicieli Gminy Żydowskiej

Zapraszamy na fotoreportaż z nabożeństwa biblijnego z udziałem przedstawicieli Gminy Żydowskiej, które odbyło się 17 stycznia 2018 r. w parafii pw. św. Wojciecha na Wzgórzu św. Wojciecha. Czytaj całość…

10. Debata Walentynkowa

Poznańscy studenci będą dyskutować wraz z ekspertami na temat kryzysów w relacjach damsko-męskich podczas Debaty Walentynkowej. Jubileuszowa dziesiąta edycja wydarzenia corocznie organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży odbędzie się 25 stycznia o godz. 19:00 w Auli Magna Centrum Wykładowego Politechniki Poznańskiej. Czytaj całość…