Archidiecezja Poznanska
Kalendarz Wydarzen
Luty 22, 2018 (18:00)
Święto Katedry św. Piotra

Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, będzie przewodnicz...


Luty 26, 2018 (10:00)
Posiedzenie Archidiecezjalnej Rady Kapłańskiej

Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, będzie przewodnicz...


Luty 26, 2018 (17:00)
Posiedzenie Archidiecezjalnej Rady Duszpasterskiej

Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, będzie przewodnicz...


Luty 27, 2018 (10:00)
Konferencja Księży Dziekanów

Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, będzie przewodnicz...


 

mapa archidiecezji
Mapa archidiecezji
kalendarz
Grudzień 2017 Styczeń 2018 Luty 2018
  Ni Po Wt Śr Cz Pi So
Tydzień 1 1 2 3 4 5 6
Tydzień 2 7 8 9 10 11 12 13
Tydzień 3 14 15 16 17 18 19 20
Tydzień 4 21 22 23 24 25 26 27
Tydzień 5 28 29 30 31
dzisiaj
22 Lutego 2018
Czwartek
Imieniny obchodzą:
Małgorzata, Nikifor,
Piotr, Wiktor,
Wiktoriusz,
Wrócisław
Do końca roku zostało 313 dni.
logowanie

Kościoły stacyjne w roku Jubileuszu pierwszego biskupstwa na ziemiach polskich

Już po raz drugi - w Środę Popielcową, 14 lutego 2018 r., o godz.18 w Bazylice Archikatedralnej w Poznaniu - Arcybiskup Stanisław Gądecki zainaugurował wydarzenie „Kościołów Stacyjnych Miasta Poznania”, któremu towarzyszyć będzie hasło: „Nawracajmy się, jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”. Czytaj całość…

Promocja albumu "Arcybiskup Antoni Baraniak 1904-1977"

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu i Archidiecezja Poznańska zapraszają na spotkanie autorskie pod patronatem Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego Stanisława Gądeckiego – Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, które poświęcone będzie promocji albumu „Arcybiskup Antoni Baraniak 1904–1977”. Czytaj całość…

Nowy numer Miesięcznika Kościelnego

Ukazał się nowy numer „Miesięcznika Kościelnego Archidiecezji Poznańskiej” (2/2018). Na okładkach czasopisma w roku jubileuszu 1050-lecia biskupstwa poznańskiego (w kolorze logotypu) znajdują się wizerunki wybitnych biskupów Poznania. Numer bieżący proponuje fotografię kard. Edmunda Dalbora, arcybiskupa metropolity poznańskiego w latach 1915-1926. Zdjęcie ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego z 1925 r. przedstawia prymasa Polski w wejściu do kościoła (najprawdopodobniej w okolicach Gardone w północnych Włoszech, gdzie kard. Dalbor przebywał na leczeniu w początkach 1925 r.).

 

W miesięczniku opublikowano m.in. instrukcję w sprawie formacji i sposobu wykonywania posługi nadzwyczajnego szafarza Komunii św. w Archidiecezji Poznańskiej, homilie i dekrety arcybiskupa poznańskiego, roczne sprawozdanie Referatu Prawnego, Dyscypliny Sakramentów i Sakramentaliów, list Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o zmianie niektórych przepisów, a także nekrolog śp. ks. Zdzisława Potrawiaka (1943-2017).

 

„Miesięcznik Kościelny Archidiecezji Poznańskiej” należy do najstarszych diecezjalnych dzienników urzędowych. Został założony w 1867 r. przez kard. Mieczysława Ledóchowskiego. W 2017 r. czasopismo obchodziło jubileusz 150-lecia istnienia.

Modlitwa Jubileuszowa

Zachęcamy do odmawiania Modlitwy Jubileuszowej na Rok 1050-lecia biskupstwa w Poznaniu, pierwszego na ziemiach polskich. POBIERZ tekst w pdf


MODLITWA JUBILEUSZOWA


Panie Jezu Chryste, świętując jubileusz pierwszego polskiego biskupstwa, wielbiamy Cię i wychwalamy. Wyznajemy naszą wiarę w Twoją obecność i działanie, wczoraj, dziś i na wieki, w Kościele, który żyje na polskiej ziemi. Dziękujemy za biskupa Jordana i jego następców, kapłanów, osoby konsekrowane i wiernych świeckich, oddanych budowaniu Twojego Królestwa. Prosimy, bądź z nami i prowadź nas, byśmy świadomi naszego dziedzictwa wiary, odważnie podejmowali wyzwania nowych czasów. Pragniemy, wsłuchani w Twoje słowo i otwarci na Twoją łaskę, promieniować wiarą, nadzieją i miłością, oraz pracować nad duchową odnową siebie i świata. Niech zawsze nam towarzyszy błogosławieństwo Ojca, Syna i Ducha Świętego, który żyje i króluje na wieki wieków. Amen.

Koncert adwentowy "Vigilate, quia Dominus vester venturus sit"

Zakład muzyki kościelnej zaprasza na Koncert adwentowy "Vigilate, quia Dominus vester venturus sit" zorganizowany w ramach obchodów 1050. rocznicy biskupstwa w Poznaniu, który odbędzie się w poniedziałek 18 grudnia 2017 r. o godz. 19.00 w „Auli Nova” Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego, plac Stefana Stuligrosza 1. Czytaj całość…

Most Biskupa Jordana, który w 968 r. przybył do Poznania

Położony tuż przy katedrze poznańskiej Most Biskupa Jordana otrzymał nową iluminację adwentowo-świąteczną, w sam raz na rozpoczynający się Jubileusz 1050-lecia pierwszego biskupstwa na ziemiach polskich. Od I niedzieli Adwentu – wieczoru 2 grudnia 2017 r., świętujemy Jubileusz przybycia do Poznania biskupa Jordana. Most przez rzekę Cybinę łączy poznańską Śródkę z Ostrowem Tumskim, powstał 10 lat temu w miejscu dawnej przeprawy przez rzekę.

Jubileusz 1050-lecia Archidiecezji Poznańskiej, pierwszego biskupstwa w Polsce

Dwa lata po Chrzcie Mieszka I, w 968 r. Polonia cepit habere episcopum - „Polska zaczęła mieć swego biskupa" (Annales Bohemici). Od 2 grudnia 2017 r. do 25 listopada 2018 r. trwa Rok Jubileuszowy 1050-lecia biskupstwa w Poznaniu, pierwszego na ziemiach polskich.

 

Obchody jubileuszowe odbywają się pod hasłem „Poznań. Chrystus i my". Ich celem jest ukazanie natury i misji Kościoła, lepsze poznanie jego historii i przede wszystkim konstruktywne zaangażowanie wiernych w działalność ewangelizacyjną.

Czytaj całość…

List Arcybiskupa Poznańskiego na Adwent 2017

LIST PASTERSKI ARCYBISKUPA POZNAŃSKIEGO NA ADWENT ROKU PAŃSKIEGO 2017

Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym. Inauguracja Jubileuszu 1050-lecia Archidiecezji Poznańskiej

 

„Oto się już głos rozchodzi:
wstańcie, bracia, uśpieni!
zbawienie nasze nadchodzi”
(Spuśćcie nam na ziemskie niwy)

Umiłowani Archidiecezjanie,
Drodzy Bracia i Siostry!

 

1. CZAS ADWENTU

Z dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy Adwent, który otwiera nowy rok liturgiczny. Łacińskie słowo „adventus” oznacza „przyjście”. Czas Adwentu to oczekiwanie na pamiątkę „przyjścia” Zbawiciela na ziemię.

Czytaj całość…

Odpust jubileuszowy w katedrze poznańskiej

Papież Franciszek za pośrednictwem Penitencjarii Apostolskiej udzielił przywileju odpustu zupełnego wszystkim wiernym nawiedzającym katedrę poznańską na Ostrowie Tumskim w roku Jubileuszu 1050-lecia biskupstwa poznańskiego, czyli od 2 grudnia 2017 roku do 25 listopada 2018 roku.

 

"Odpust ten można uzyskać nawiedzając w formie pielgrzymki Poznański Kościół Archikatedralny pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła i tam uczestnicząc nabożnie w obrzędach jubileuszowych, albo przynajmniej przez odpowiedni czas odprawić pobożne rozważanie włącznie z Modlitwą Pańską, wyznaniem wiary i modlitwą do Najświętszej Maryi Panny oraz Świętych Apostołów Piotra i Pawła" - czytamy w dekrecie Penitencjarii Apostolskiej.

 

Odpust zostaje udzielony wiernym, którzy spełnią warunki, można go także ofiarować duszom w czyśćcu cierpiącym. W  celu uzyskania odpustu należy wypełnić zwykłe warunki, tzn. w dniu nawiedzenia katedry, albo na kilka dni przed lub po wypełnieniu dzieła odpustowego, przystąpić do spowiedzi św. i przyjąć Komunię św. Należy również odmówić modlitwę w intencjach Ojca Świętego, a także być wolnym od przywiązania do grzechu, nawet lekkiego. 

 

Odpust w roku jubileuszowym mogą też uzyskać osoby chore łącząc się duchowo z celebracjami jubileuszowymi. "Osoby sędziwe, chore i wszyscy, którzy z poważnej przyczyny nie mogą wychodzić z domu, również mogą dostąpić odpustu zupełnego, wzbudzając w sobie odrazę do jakiegokolwiek grzechu i intencję nawrócenia, i skoro tylko jest możliwe, spełnią trzy zwykłe (powyższe) warunki oraz duchowo włączą się w celebracje jubileuszowe, jak również modlitwy i swoje cierpienia albo uciążliwości swego życia ofiarują miłosierdziu Bożemu" - czytamy w dekrecie Penitencjarii Apostolskiej.

 

Penitencjaria Apostolska udzieliła też Arcybiskupowi Stanisławowi Gądeckiemu, Metropolicie Poznańskiemu, zezwolenia na udzielenie w katedrze w wybranym dniu papieskiego Błogosławieństwa wraz ze związanym z nim odpustem zupełnym pod zwykłymi warunkami, a odpust ten będzie można uzyskać także za pomocą telewizji lub radia. 

 

Czytaj całość…

Logo obchodów jubileuszowych

Logotyp obchodów jubileuszowych (projekt Anna Sobkowiak) należy stosować w podstawowej wersji - na białym tle. Tylko w przypadkach druku monochromatycznego i achromatycznego można stosować wersje przygotowane dla tych sposobów reprodukcji. Symbolika nawiązuje do osoby Jezusa Chrystusa, katedry w Poznaniu (zarys fundamentów, budowa i wielokrotna rozbudowa świątyni), początku biskupstwa i rozwoju Kościoła na ziemiach polskich (założenie biskupstwa i budowa katedry jako wydarzenie, które dało "impuls", zapoczątkowało chrześcijaństwo w Polsce). Zachęcamy parafie i stowarzyszenia kościelne do wykorzystania logotypu na stronach internetowych, listownikach, w biuletynach, poczcie elektronicznej, na portalach społecznościowych, itd. 

 

Pobierz logotyp w pliku JPG: wersja podstawowa z białym tłem, wersja „w kontrze”.

Pobierz logotyp w pliku PDF: wersja podstawowa z białym tłem, wersja „w kontrze”, wersja monochromatyczna, wersja monochromatyczna „w kontrze”, wersja achromatyczna, wersja achromatyczna „w kontrze".


Wypowiedzi nt. jubileuszu

Posłuchaj wypowiedzi Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego i prof. Tomasza Jasińskiego z konferencji prasowej w Warszawie, 14 listopada 2017 r.

 

Kalendarium obchodów jubileuszowych

 • 3 grudnia - List Pasterski Arcybiskupa Metropolity na I niedzielę Adwentu
 • 21 stycznia - Msza św. transmitowana na cały świat przez Telewizję POLONIA z Sanktuarium Matki Bożej w Cudy Wielmożnej
 • 14 lutego -  inauguracja kościołów stacyjnych
 • 18 marca - zawierzenie archidiecezji św. Józefowi
 • 21-22 marca - sesja naukowa na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza
 • 14 kwietnia - Kongres Parafialnych Rad Duszpasterskich
 • 19 maja - obchody w parafiach  w Wigilię Zesłania Ducha Świętego (godz. 20.00), o godz. 21.00 bicie dzwonów we wszystkich parafiach archidiecezji
 • 23-27 maja - misja Thalita Kum w Poznaniu
 • 28-30 maja - Międzynarodowa Konferencja Archiwistów Kościelnych, Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu
 • 19-20 czerwca - konferencja historyczna PTPN
 • 22-24 czerwca - obchody centralne
 • PIĄTEK, 22 czerwca: ARCHIDIECEZJA – DROGA PRZEZ WIEKI
  • Świętowanie z Maryją w Cudy Wielmożną
   • 18.00 – Procesja ze Wzgórza Przemysła do Fary
   • 19.00 – Eucharystia we Farze i czuwanie modlitewne
  • Koncert jubileuszowy na Ostrowie Tumskim
 • SOBOTA, 23 czerwca: ARCHIDIECEZJA – JEDNOŚĆ W RÓŻNORODNOŚCI
  • Spotkania stacyjne
   • 11.00 – Spotkanie wspólnot i stowarzyszeń w różnych miejscach Poznania
   • 13.00 – Przemarsz na Rynek
  • Procesja do katedry
   • 13.30 – Procesja z obrazem Matki Bożej w Cudy Wielmożnej
   • 14.00 – posiłek przy katedrze
  • Wspólne świętowanie przy katedrze
   • 15.00 – Czuwanie młodych 
   • 17.00 – Eucharystia jubileuszowa z udziałem obrazu Matki Bożej w Cudy Wielmożnej
   • 19.00 – Koncert uwielbienia
 • NIEDZIELA, 24 czerwca: ARCHIDIECEZJA – JESTEŚMY W RODZINIE
  • 13.00 – Uroczysta Eucharystia w katedrze dla rodzin transmitowana na cały świat przez Telewizję POLONIA
  • Spotkanie rodzinne przy katedrze
 • 13-16 września - Zebranie Plenarne Rady Konferencji Episkopatów Europy CCEE
 • 2-7 października - archidiecezjalna pielgrzymka dziękczynna do Rzymu

Dokumenty źródłowe o ustanowieniu biskupstwa poznańskiego

Annales Bohemici:
DCCCCLXVIII Polonia cepit habere episcopum.
„968 Polska zaczęła mieć biskupa”.

 

Rocznik poznański starszy:
Anno Domini DCCCCLXVIII Iordanus primus episcopus Poznaniensis ordinatus est.
„Roku Pańskiego 968 Jordan pierwszy biskup poznański został ustanowiony”.

Rocznik kapituły poznańskiej:
Item anno Domini DCCCCLXVIII Jordanus primus episcopus in Polonia ordinatus est.
„Także roku Pańskiego 968 Jordan pierwszy biskup w Polsce został ustanowiony”. 

 

Kronika Thietmara:
Additus est his confratribus Brandeburgiensibus ecclesiae pastor Thietmarus ante hos unctus et Iordan episcopus posnaniensis.
„Cesarz (…) z upoważnienia Stolicy Apostolskiej wyniósł do godności arcybiskupiej 18 października, roku Pańskiego 970 znamienitego i pod każdym względem odpowiedniego duchownego Adalberta z Trewiru (…) Arcybiskup konsekrował w tych dniach uroczystych Bozona, pierwszego biskupa Merseburga, Burcharda pierwszego biskupa Miśni, i Hugona pierwszego biskupa Żytyc. Dołączył do nich pierwszego biskupa Żytyc. Dołączył do nich pierwszego biskupa hobolińskiego Dudona, który już przedtem otrzymał sakrę (…). Do rzędu tych duchownych pasterzy wcielony został ponadto pierwszy biskup Brenny Thietmar, konsekrowany dawno przed nimi, oraz pierwszy biskup poznański Jordan”.

 

 


Dar na Jubileusz 1050: remont szkoły i kaplicy w Befasy na Madagaskarze

Rozpoczęcie jubileuszu 1050-lecia biskupstwa poznańskiego jest okazją do wsparcia dzieła misyjnego o charakterze ewangelizacyjnym i edukacyjnym. Wdzięczni za to, że na początku chrześcijaństwa na naszych terenach pojawili się misjonarze, którzy przynieśli orędzie Chrystusa, chcemy w symboliczny sposób podziękować misjonarzom wszystkich czasów, którzy głosili Ewangelię na terenach dzisiejszej archidiecezji poznańskiej. Czytaj całość…

Konferencje prasowe nt. jubileuszu 1050-lecia diecezji

W 2018 r. obchodzić będziemy Rok Jubileuszowy 1050-lecia biskupstwa w Poznaniu, pierwszego na ziemiach polskich. Program uroczystości zaprezentowano na konferencji prasowej w Poznaniu 13 listopada 2017 r. oraz w Warszawie 14 listopada. Obchody jubileuszowe odbędą się pod hasłem „Poznań. Chrystus i my". Ich celem będzie ukazanie natury i misji Kościoła, lepsze poznanie jego historii i przede wszystkim konstruktywne zaangażowanie wiernych w działalność ewangelizacyjną.

 

Czytaj całość…