KAI

Abp Gądecki podczas Wigilii Paschalnej: ze zmartwychwstania wyrasta wspólnota Kościoła

Zmartwychwstanie Jezusa jest fundamentem, z którego wyrasta i na którym wznosi się cały gmach chrześcijańskiej wiary. Jest wydarzeniem, dzięki któremu powstała wspólnota Kościoła ‒ mówił podczas Wigilii Paschalnej abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski udzielił w katedrze poznańskiej sakramentu chrztu św. siedemnastu osobom dorosłym.

Abp Gądecki: krzyż trwa, choć zmienia się świat

krzyż, JezusŚwiat został odkupiony przez cierpienie Jezusa i żaden człowiek nie może dodać niczego do dobra odkupienia. Równocześnie jednak, w tajemnicy Kościoła jako swego Ciała, Jezus otworzył własne odkupieńcze cierpienie na cierpienie każdego człowieka – mówił podczas liturgii Wielkiego Piątku abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski celebrował liturgię Męki Pańskiej w katedrze poznańskiej.

Abp Gądecki: Eucharystia źródłem odnowy w parafiach

Odrodzenie życia chrześcijańskiego w każdej wspólnocie parafialnej w przeważającej mierze zależy od odkrycia wielkiego daru Eucharystii, od ducha wiary i adoracji – mówił podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski celebrował wielkoczwartkową Eucharystię w katedrze poznańskiej.

Poznańscy kapłani wsparli odbudowę katedry Notre Dame

Podczas Mszy Krzyżma w Wielki Czwartek kapłani archidiecezji poznańskiej złożyli ofiary, które zostaną przeznaczone na odbudowę zniszczonej przez pożar katedry Notre Dame w Paryżu. Zebrano blisko 6 tys. złotych.

Abp Gądecki: prosimy o odnowienie w kapłanach ducha świętości

Prośmy o to, aby Bóg Ojciec odnowił w każdym z nas Ducha świętości, jakim zostaliśmy namaszczeni. Niech Go odnowi w sercu każdego z nas, w sercu waszej wspólnoty parafialnej. Niech wasi wierni odczuwają, że jesteśmy uczniami Ducha Świętego i nie szukamy innej tożsamości – mówił do kapłanów podczas Mszy Krzyżma abp Stanisław Gądecki.

Dzwony najstarszej polskiej katedry zabrzmią na znak solidarności z Notre Dame

katedra w Poznaniu, PoznańW środę o godz. 18.50 będą biły dzwony katedry Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu na znak solidarności z Kościołem w Paryżu. Decyzję w tej spawie podjął abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański.

Poznań: modlitwa o powołania do kapłaństwa podczas drogi krzyżowej

Ponad 44-kilometrowej wędrówce z seminarium duchownego w Poznaniu do domu formacyjnego roku propedeutycznego w Nadziejewie towarzyszyła modlitwa w intencji powołań, za powołanych i o utwierdzenie w powołaniu. Taka trasa Ekstremalnej Drogi Krzyżowej została zaproponowana w tym roku po raz pierwszy.

Abp Gądecki: ludzie przyjmują Jezusa albo z radością albo z nienawiścią

Liturgia Niedzieli Palmowej jest rozpięta między dwoma biegunami, między radosną procesją z Jezusem tych, którzy Go przyjęli a czekającą Go męką z ręki tych, którzy Go nie przyjęli – mówił w katedrze poznańskiej abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Episkopatu Polski zauważył, że i w czasach Jezusa i dzisiaj są ludzie przyjmujący Go z radością i z nienawiścią.

Poznań: po raz 20. odbyło się największe widowisko pasyjne w Europie

Mimo ogromnej ulewy tłumy widzów zgromadziły się tradycyjnie pod Dzwonem Pokoju na poznańskiej Cytadeli, by obejrzeć Misterium Męki Pańskiej. W tym roku to największe widowisko pasyjne w Europie, prezentowane w sobotę wieczorem 13 kwietnia przed Niedzielą Palmową, zostało wystawione po raz 20.

Bliżej zakończenia procesu beatyfikacyjnego ks. Stanisława Streicha

Sesja trybunału kościelnego pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego zakończyła etap diecezjalny procesu beatyfikacyjnego ks. Stanisława Streicha. „Jako Kościół poznański jesteśmy zobowiązani do tego, by ks. Stanisław Streich dołączył do grona męczenników i stał się wzorem świętości nie tylko dla Kościoła w Polsce, ale dla Kościoła powszechnego” – mówił przewodniczący Episkopatu Polski.