Kaplice Wieczystej Adoracji w Archidiecezji Poznańskiej

Kaplice Wieczystej Adoracji to specjalnie wyznaczone w świątyni miejsca, w których wierni mogą adorować Chrystusa w Najświętszym Sakramencie przez cały dzień. Najstarsza w Poznaniu - i jedna z najstarszych w Polsce - Kaplica Wieczystej Adoracji powstała w Poznańskiej Farze 27 czerwca 1937 roku. Jest ona pamiątką Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego ku czci Chrystusa Króla, który odbył się wtedy w Poznaniu.

Kaplice Wieczystej Adoracji w Archidiecezji Poznańskiej:

  1. Bazylika kolegiacka pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Marii Magdaleny i św. Stanisława Biskupa, Poznań, ul. Gołębia 1 - kaplica istnieje od 1937 roku.
  2. Kolegiata pw. św. Mikołaja, Leszno, ul. Kościelna 18 - kaplica istnieje od 1973 roku.
  3. Kościół pw. Świętego Ducha, Pniewy, ul. Kapłańska 3, Dom Mniszek Klarysek od Najświętszego Sakramentu - wieczysta adoracja trwa od 1987 roku. Adoracja przez całą dobę.
  4. Kościół pw. Chrystusa Króla i Zwiastowania NMP, Rawicz, ul. Kard. S. Wyszyńskiego 10 - kaplica istnieje od 1993 roku.
  5. Kościół Akademicki Ojców Dominikanów pw. Matki Bożej Różańcowej, Poznań, al. Niepodległości 20 - kaplica istnieje od 1999 roku.
  6. Kościół pw. Najświętszego Serca Jezusa, Śrem, ul. Kilińskiego 23 - kaplica istnieje od 2000 roku.
  7. Kolegiata pw. Matki Bożej Pocieszenia i św. Stanisława Bpa, Szamotuły, ul. Kapłańska 12 - kaplica istnieje od 2002 roku.
  8. Kościół pw. NMP Wniebowziętej, Kościan, ul. Kościelna 1 - kaplica istnieje od 2004 roku.
  9. Kościół Braci Mniejszych Konwentualnych pw. św. Antoniego Padewskiego, Poznań, ul. Franciszkańska 2 (Wzgórze Przemysła) - kaplica istnieje od 2007 roku.
  10. Kościół pw. Świętej Rodziny, Poznań, ul. Promienista 131 (os. Kopernika) - kaplica istnieje od 2007 roku.
  11. Kościół pw. NMP Wniebowziętej, Oborniki, ul. Kościelna 2 - kaplica istnieje od 2007 roku.
  12. Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, Poznań, os. Jana III Sobieskiego 116 - kaplica istnieje od 2009 roku.
  13. Kościół Ojców Franciszkanów pw. św. Franciszka Serafickiego, Poznań, ul. Garbary 22 (pl. Bernardyński) - kaplica istnieje od 2009 roku.
  14. Kościół pw. św. Marii Magdaleny, Czarnków, ul. Kościelna 1 - kaplica istnieje od 2009 roku.
  15. Kościół pw. NMP Niepokalanie Poczętej, Wolsztyn, ul. dr. Roberta Kocha 38 - kaplica istnieje od 2010 roku.
  16. Kościół pw. św. Mikołaja, Mosina, ul. Kościuszki 1, kaplica istnieje od 2010 roku.
  17. Kościół pw. św. Stanisława Biskupa, Buk, ul. Mury 30 - kaplica istnieje od 2010 roku.
  18. Kościół pw. Niepokalanego Serca Maryi, Międzychód, ul. Marsz. J. Piłsudskiego 27 - kaplica istnieje od 2010 roku.
  19. Kościół pw. Świętego Krzyża, Poznań, ul. Częstochowska 16 - kaplica istnieje od 2011 roku.
  20. Kolegiata pw. Wniebowzięcia NMP,  Środa Wlkp., ul. ks. Jażdżewskiego 3 - kaplica istnieje od 2011 roku.
  21. Kościół pw. Wszystkich Świętych, Kórnik, ul. Średzka 1 - kaplica istnieje od 2013 roku.
  22. Kościół pw. św. Józefa, Opalenica, ul. Powstańców Wlkp. 2A - kaplica istnieje od 2014 roku.
  23. Kościół pw. św. Józefa, Wolsztyn, ul. Komorowska 3 - kaplica istnieje od 2014 roku.
  24. Kościół pw. Najświętszego Imienia Jezus i Niepokalanego Poczęcia NMP, Grodzisk Wlkp., ul. 3 maja - kaplica istnieje od 2014 roku.
  25. Kościół pw. NMP Nieustającej Pomocy, Nowy Tomyśl, ul. Piłsudskiego 33 – kaplica istnieje od 2015 roku.
  26. Kościół pw. św. Małgorzaty (fara), Gostyń, ul. Przy Farze 2 - kaplica istnieje od 2015 roku.
  27. Kościół pw. Chrystusa Jedynego Zbawiciela, Swarzędz, os. Mielżyńskiego 1a - kaplica istnieje od 2015 roku.
  28. Kościół pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego Kapłana, Czarnków,  ul. Wroniecka 57 - kaplica istnieje od 2016 roku.
  29. Kościół pw. św. Józefa, Puszczykowo, ul. Dworcowa 16 - kaplica istnieje od 2016 roku.
  30. Kościół pw. Chrystusa Dobrego Pasterza, Poznań ul. Nowina 1. Kaplica otwarta 8 lutego 2016 roku.
  31. Kościół pw. Wniebowzięcia Matki Bożej i św. Michała Archanioła w Wieleniu n/Notecią. Kaplica istnieje od lutego 2019 r.
  32. Kościół pw. Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana, Poznań ul. Kościelna. Kaplica istnieje od listopada 2019 r.
  33. Kościół pw. pw. św. Andrzeja Boboli, Rawicz. Kaplica istnieje od maja 2020 r.
  34. Kościół pw. NMP Wniebowziętej, Zbąszyń. Kaplica otwarta 10 czerwca 2020 r.
  35. Kościół pw. św. Andrzeja Apostoła, Przemęt. Świątynia całodziennej adoracji od czerwca 2020 r.
  36. Kościół pw. Wniebowstąpienia Pańskiego na os. Wichrowe Wzgórze w Poznaniu. Kaplica istnieje od października 2020 r.
  37. Kościół pw. św. Antoniego Padewskiego, Poznań. Kaplica otwarta 25 grudnia 2020 r. Adoracja przez całą dobę.
  38. Kościół pw. św. Mateusza w Opalenicy. Kaplica otwarta 2 października 2021 r.
  39. Kościół pw. Świętego Krzyża na Górczynie w Poznaniu. Kaplica otwarta 6 stycznia 2022 r. Adoracja przez całą dobę.
  40. Kościół pw. NMP Wniebowziętej w Kościanie (fara). Kaplica otwarta 15 maja 2022 r.
  41. Kościół pw. św. Małgorzatyw Gostyniu, kaplica pw. bł. Edmunda Bojanowskiego. Kaplica ustanowiona 6 stycznia 2023 r.
  42. Kościół pw. Najświętszego Serca Jezusa w Śremie. Kaplica ustanowiona 7 grudnia 2023 r.

Z homilii Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Metropolity Poznańskiego:

"Adoracja nie jest niczym innym jak tylko rozwinięciem celebracji eucharystycznej, która sama w sobie jest największym aktem adoracji Kościoła; akt adoracji poza Mszą św. przedłuża i intensyfikuje to, co się dokonało podczas samej celebracji liturgicznej. To w niej mnożą się owoce komunii z Ciałem i Krwią Pana. W tym osobistym spotkaniu z Panem dojrzewa także posłannictwo społeczne, zawarte w Eucharystii, które ma na celu przełamanie barier nie tylko między Bogiem a nami, ale także i przede wszystkim barier odgradzających nas od siebie nawzajem. Dzień po dniu, w samotności i ciszy, w świecie zmęczonym cierpieniem, twarzą w twarz z Chrystusem, uczmy się tam miłosierdzia" (Abp Stanisław Gądecki, Bądź mi litościw. Homilia wygłoszona podczas Mszy św. odpustowej z poświęceniem nowej Kaplicy Wieczystej Adoracji, Poznań, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, 19.04.2009).

"Pan Bóg oczekuje nas «na pustkowiu», czyli na osobności, w milczeniu, gdzie człowiek może bardziej się skoncentrować, gdzie ułatwiony jest proces interioryzacji, gdzie można głębiej wejść w samego siebie, może słuchać sercem, łatwiej odkryć własne zadanie życiowe. Od doświadczenia pustyni rozpoczynał swoje przygotowanie do publicznej działalności nie tylko Mojżesz, ale i Jan Chrzciciel, a nawet sam Chrystus"  (Abp Stanisław Gądecki, Adoro te devote. Otwarcie Kaplicy Wieczystej Adoracji, Wolsztyn, par. pw. NMP Niepokalanie Poczętej, 15.08.2010). 

Z odezwy kard. Augusta Hlonda w sprawie Międzynarodowego Kongresu Chrystusa Króla, wydanej w Rzymie 14 maja 1937 roku:

"Postanowiłem pozostawić w Poznaniu trwałą i odpowiednią pamiątkę Kongresu, a ma nią być kaplica wiecznej adoracji Najśw. Sakramentu, którą dnia 27 czerwca zainauguruję w poznańskiej Farze. Donoszę o tym swojemu wielebnemu Duchowieństwu i ukochanym Diecezjanom, wzywając ich, by kapłani i mieszkańcy miasta Poznania jak najczęściej klękali w pamiątkowej kaplicy przed Przenajświętszym Sakramentem a księża i wierni z prowincji nie omieszkali pokłonić się tam Zbawicielowi w Przenajświętszej Hostii, ilekroć przybędą do Poznania. W tej kaplicy, obok modlitw na inne prywatne i publiczne intencje, nie zaniechajmy nigdy westchnienia Przyjdź Królestwo Twoje. Niech Chrystus króluje w polskich domach, w polskim życiu, w polskiej rodzinie, w polskiej szkole, w Państwie! Niech Chrystus nas strzeże od bezbożnictwa, niezgody, wstrząsów! Niech będzie z nami w dni pokoju i w godzinę doświadczenia!" ("Miesięcznik Kościelny Archidiecezyj Gnieźnieńskiej i Poznańskiej" 52 (1937) 5, s. 180).

Dekret kard. Augusta Hlonda, Prymasa Polski, w sprawie erekcji Kaplicy Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w Kościele Kolegiackim w Poznaniu. Poznań, dnia 26 czerwca 1937 roku.

"Pragnąc, by po wielkim Międzynarodowym Kongresie Chrystusa Króla pozostała w Poznaniu trwała pamiątka, która by nam i przyszłym pokoleniom przypominała szczytny obowiązek wytrwałego realizowania Królestwa Chrystusowego, ustanawiam w kolegiackim kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika wieczystą publiczną adorację Chrystusa utajonego w Przenajświętszej Hostii. W tym celu zarządzam, by w osobnej kaplicy wspomnianego kościoła farnego Przenajświętszy Sakrament był codziennie wystawiany w monstrancji od wczesnych godzin rannych do późnych godzin wieczornych i by w tym czasie wierni mieli każdej chwili dostęp do tejże kaplicy celem oddawania czci Utajonemu Królowi wieków. Skoro warunki na to pozwolą, rozciągnie się wystawienie i adorację eucharystyczną także na godziny nocne. Poświęcenia tej kaplicy i uroczystej inauguracji wieczystej adoracji dokonam w ramach Międzynarodowego Kongresu Chrystusa Króla dnia 27 czerwca br.

Wykonanie powyższego zarządzenia poruczam Przesławnej Kapitule Kolegiackiej św. Marii Magdaleny i Jej każdorazowemu Prałatowi Prepozytowi, rozporządzając, by we wszystkim sumiennie przestrzegano zarówno przepisów prawnych jak i liturgicznych.

Osobnym dekretem ustanawiam przy tymże kościele farnym Stowarzyszenie wieczystej adoracji i wspierania ubogich kościołów zafiliowane do Arcybractwa tejże nazwy w Rzymie.

Wyrażam gorące pragnienie, by ten przybytek eucharystyczny, otwarty w samym sercu Poznania, zaludniał się codziennie wierną gwardią Chrystusową, Niech tam wstępują wielebni kapłani po natchnienia apostolskie i ze wspaniałymi wielbieniami brewiarzowymi. Niech się tam w gorącej adoracji krzepią mocą Chrystusową członkowie trzecich zakonów, bractw, sodalicji, organizacji charytatywnych, stowarzyszeń Akcji Katolickiej. Niech u stóp Boskiego Mistrza często klęka promienna młodzież. Niech tam w sercu Zbawicielowym szuka pociechy i otuchy ten, co nieszczęśliwy, złamany, bezrobotny. A wśród hołdów składanych Chrystusowi niech sobie wszyscy to uświadomią, że bez życia eucharystycznego nie ma Królestwa bożego w duszach a bez Królestwa bożego w duszach nie zbudujemy Królestwa bożego w świecie. Eucharystia i życie nadprzyrodzone muszą być punktem wyjścia wielkich ruchów katolickich, tak jak są warunkiem i tajemnicą powodzenia ruszającej wyprawy Akcji Katolickiej" ("Miesięcznik Kościelny Archidiecezyj Gnieźnieńskiej i Poznańskiej" 52 (1937) 7,s. 236-237).

Wszystkie