Znaczek Poczty Polskiej o Biskupie Jordanie wszedł do obiegu

22 czerwca wszedł do obiegu okolicznościowy znaczek Poczty Polskiej „Jubileusz biskupstwa w Poznaniu (968-2018)”. Uroczystość odbyła się z udziałem abp. Stanisława Gądeckiego i prezesa Poczty Polskiej Przemysława Sypniewskiego.

Projektantem znaczka jest Andrzej Gosik. Na znaczku znajduje się postać biskupa Jordana trzymającego pastorał z Limoges – jedyny w Polsce tzw. „pastorał z wielkim kwiatem” (który znalazł się też w herbie archidiecezji poznańskiej). W tle znaczka widać kontury świątyni na Ostrowie Tumskim. Oznaczenie literowe „A" odpowiada opłacie za przesyłkę listową nierejestrowana o masie do 350 g, gabaryt A. Znaczek został wydany w nakładzie 105 tys. egzemplarzy.

Uroczyste wprowadzenie do emisji znaczka pocztowego „Jubileusz Biskupstwa w Poznaniu (968-2018)” odbyło się w Muzeum Archidiecezjalnym, czyli gmachu Akademii Lubrańskiego. „Wszystko, co dziś istnieje w Kościele w Polsce, jest zasługą biskupa Jordana, który został posłany do całego państwa Polan” – zauważył abp Stanisław Gądecki podczas uroczystości.

Metropolita poznański uważa, że znaczek okolicznościowy z wizerunkiem bp. Jordana przyczyni się do wypromowania jego postaci bardziej niż pomniki. „Bp Jordan wprowadził naszą Ojczyznę w kulturę bogatszą o 1500-1700 lat. Był dobrym apostołem, umiał kierować wspólnotą, nauczając po łacinie. Mamy zobowiązanie, by kultywować pamięć o tym człowieku” – zaznaczył abp Gądecki.

Metropolita poznański podkreślił, że powstanie biskupstwa wprowadziło trwałe struktury, które miały zająć się chrystianizacją Polan. Przypomniał, że wraz z rozwojem chrześcijaństwa na ziemiach polskich skończył się kult stworzenia charakterystyczny dla religii pogańskich, a zaczął się kult Stwórcy.

„Znaczki są piękne, one fascynują człowieka. Dzięki filatelistyce można się wiele nauczyć. Poznaje się kraje, osoby, wydarzenia. Od dziecka zbierałem znaczki” – powiedział abp Gądecki.

W uroczystości wziął udział prezes zarządu Poczty Polskiej. „Każdy znaczek jest małym dziełem sztuki. Wprowadzając do obiegu znaczki upamiętniające ważne wydarzenia społeczne czy historyczne, Poczta Polska nie tylko realizuje swą funkcję biznesową, ale przenosi pamięć w przyszłość” – powiedział Przemysław Sypniewski.  

Prezes Poczty Polskiej wyraził nadzieję, że okolicznościowy znaczek z wizerunkiem biskupa Jordana „będzie nie tylko atrakcją dla poznaniaków, ale przypomni wszystkim Polakom o długiej historii Poznania i jego roli w rozwoju tożsamości narodowej”.

Poczta Polska przygotowała też okolicznościowy stempel pocztowy wraz z emisją filatelistyczną. Specjalny datownik będzie dostępny w Urzędzie Pocztowym nr 2 w Poznaniu przez najbliższy miesiąc.